REKLAMA

UKNajwiększe nieeksploatowane złoże ropy i gazu dostało zgodę na wydobycie

2023-09-27 12:26
publikacja
2023-09-27 12:26

Na największym nieeksploatowanym brytyjskim złożu ropy naftowej i gazu ziemnego mogą rozpocząć się prace związane z wydobyciem - ogłosił w środę urząd regulacyjny NSTA. Szacuje się, że w złożu Rosebank na Morzu Północnym znajduje się 500 mln baryłek ropy naftowej.

Największe nieeksploatowane złoże ropy i gazu dostało zgodę na wydobycie
Największe nieeksploatowane złoże ropy i gazu dostało zgodę na wydobycie
fot. iurii / / Shutterstock

Sprawa wydania zgody na eksploatację zarówno Rosebank, jak i wszystkich nowych złóż na Morzu Północnym, budzi w Wielkiej Brytanii ogromne kontrowersje ze względu na wpływ paliw kopalnych na zmiany klimatu. Oblicza się, że wydobycie ropy i gazu z Rosebank spowoduje wyemitowanie do atmosfery 200 mln ton dwutlenku węgla.

Brytyjski rząd przekonuje, że inwestuje w energię odnawialną, ale odejście z dnia na dzień od paliw kopalnych, nie jest możliwe, więc lepiej używać własnych zasobów niż importować ropę i gaz.

"Miejsca pracy i miliardy funtów, jakie (Rosebank) przyniesie naszej gospodarce, pozwolą nam uzyskać większą niezależność energetyczną, dzięki czemu będziemy bardziej zabezpieczeni przed tyranami, takimi jak Putin. Będziemy nadal wspierać brytyjski przemysł naftowy i gazowy, aby wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne, rozwijać naszą gospodarkę i umożliwić przejście na tańszą, czystszą energię" - oświadczyła minister bezpieczeństwa energetycznego Claire Coutinho.

Krytycy wskazują jednak, że 80 proc. ropy naftowej produkowanej w Wielkiej Brytanii i tak nie trafia na rynek wewnętrzny, lecz jest eksportowane.

Właścicielami licencji na wydobycie ropy i gazu ze znajdującego się ok. 120 km na zachód od szkockiego archipelagu Szetlandów pole Rosebank są norweski państwowy koncern Equinor oraz firma Ithaca Energy. Szacowały one w przeszłości, że jeśli wydobycie ropy zacznie się w 2026 r., do 2030 r. z Rosebank pochodzić będzie 8 proc. ropy wydobywanej na brytyjskich wodach, a uruchomienie wydobycia przyniesie brytyjskiej gospodarce 8,1 mld funtów w postaci bezpośrednich inwestycji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
prs
ruSSkie zabronily podobno eksportu ropy i gazu, nie starcza im na wewnetrznym rynku..
billbill85
Wojna na Ukrainie otworzyła politykom oczy.
Jaki ma sens zaciskanie pasa w Europie jak Azja buduje elektrownie węglowe na potęgę.
zops
Tantow Bahnhoff boi się że Szwedy oskarżą ich o wysadzenie zbiornika w rafinerii gdańskiej w 2003 roku. A może by tak sprzatnąć kogoś po tym Pawle Adamowiczu?
pstrzezek
To się nazywa hipokryzja :) Popieramy „zieloną energię” ale i tak wydobywamy paliwa kopalne i to na maksa. Piękne deklaracje bez pokrycia czyli nic nowego
go_ral
bo walczyc o ekologie to masz ty biedaku, a bogaci nadal sie bawia i lataja samolotami

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki