REKLAMA

Najlepsze i najgorsze inwestycje października

2016-10-31 21:52
publikacja
2016-10-31 21:52
Najlepsze i najgorsze inwestycje października
Najlepsze i najgorsze inwestycje października
fot. Lucas Jackson / / FORUM

Październik na giełdach ma paskudną reputację miesiąca krachów (1929, 1987, 2008). Ale tym razem ten jesienny miesiąc dość łagodnie obszedł się z inwestorami. Co więcej, na niektórych rynkach można było całkiem nieźle zarobić.

Trzy główne amerykańskie indeksy zakończyły ostatnią sesję października na niemal idealnie neutralnych poziomach. W skali całego miesiąca straty były niewielkie: Dow Jones oddał 0,9%, S&P500 1,9%, a Nasdaq 2,3%.

Były to jedne ze słabszych październikowych stóp zwrotu w gronie 50 najważniejszych światowych indeksów giełdowych. Najgorszą piątkę tworzyły rynki w Nowej Zelandii (-5,6%), Szwajcarii (-4,2%), Szanghaju (B-Share, -4%), Helsinkach (-3%) i Australii (-2,9%).

Na drugim biegunie znalazła się Brazylia, gdzie Bovespa poszła w gorę aż o 9,2%. Świetnie wypadł też nasz region: w Budapeszcie BUX wzrósł o 8,5%, w Pradze PX zyskał 6,1%, a nasz WIG20 poszedł w górę o 5,2%. Na uwagę zasługuje także wzrost chilijskiego IPSA o 5,6%. Rynkom wschodzącym towarzyszył w październiku jeden rynek „schodzący”: mediolański FTSE MIB urósł o 5,2%.

Na rynkach surowcowych bezkonkurencyjne były dwa tzw. softy. Kontrakty na kawę zakończyły miesiąc wzrostem o 10,7%, a sok pomarańczowy podrożał o 7,6%. Niezwykle zmienny rynek kontraktów na półtusze wieprzowe w Nowym Jorku po potężnych spadkach z lata w październiku odreagował wzrostem o 6,6%. Pierwszą piątkę uzupełniły płody rolne: olej sojowy (+5,8%) i pszenica (+4,7%).

Inwestycyjną katastrofą okazał się pallad, zbity o ponad 13%. Kontrakty na drewno w Nowym Jorku spadły o 7,9%, a srebro zostało przecenione o 5,1%. Korekta zagościła także na rynku ropy naftowej (-4,6% w przypadku ropy Brent) oraz cukru (-4,4%).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
ludzie - kupujcie kawe, bo za niedługo to bedzie nie wiadomo co z tą kawą...
~hansen
Najlepsza: słoik, Najgorsza: lokata - tyle w temacie!
~hehe
kawa i sok pomarańczowy najlepszymi inwestycjami października wg Bankster.pl, buuuahaha

o prawdziwym zwycięzcy oczywiście ani słowa, mimo, że za ostatnie 30 dni na głowę bije wszystko +20%:

https://bitcoinwisdom.com/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Snajper
Pracuj nad emocjami, Dżejms...
~Aaale
Niech się chłop cieszy, nie żałuj MU. Może to jego pierwszy zarobek na giełdzie. A w noc Dziadów wskazane wręcz jest przyjmowanie pewnych Eliksirów.
~Dżejms_to_mój_idol
Kawa. Kavusia moja kochanaa! Nieźle dała zarobić. A co zapomniał październik, nadrobi listopad. Ile punktów luki w dół obstawiacie jutro na fw20? Byczki już w pampersach? Humorek dopisuje, bom od piątku załadowany w eSSSSSSSSS :)
~wredny
dobry dzień do kupna może być :PP

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki