REKLAMA

Zamiast do sklepów trafi do przemysłu. Producenci wina zutylizują 40 mln litrów

2023-09-02 19:58, akt.2023-09-03 09:02
publikacja
2023-09-02 19:58
aktualizacja
2023-09-03 09:02

Nadpodaż wina w Hiszpanii mogłaby spowodować spadek ceny, która obniżyłaby się poniżej poziomu kosztów produkcji. Zdecydowano się więc na drastyczny ruch. 40 mln litrów wina zostanie "przerobionych". Producenci tylko z dwóch regionów - Katalonii i Estremadury - otrzymają na ten cel wsparcie unijne w wysokości 2,7 mln euro do 15 października.

Zamiast do sklepów trafi do przemysłu. Producenci wina zutylizują 40 mln litrów
Zamiast do sklepów trafi do przemysłu. Producenci wina zutylizują 40 mln litrów
fot. Valentyn Volkov / / Shutterstock

Niszczenie wina odbywa się m.in. przez proces destylacji nagromadzonych zapasów w celu otrzymania alkoholu etylowego do celów przemysłowych.

W lutym 2023 roku ministerstwo rolnictwa przeznaczyło 15 mln euro z funduszy europejskich na zrekompensowanie kosztów niszczenia części niedojrzałych winogron w winnicach i utraty zysków przez producentów - poinformował dziennik "ABC".

Teraz ministerstwo rolnictwa prowadzi negocjacje z KE w celu otrzymania dalszych środków z przeznaczeniem na "kryzysową destylację" podyktowaną "szczególną sytuacją" - spadkiem popytu i załamaniem cen na rynku.

Problem nadpodaży dotyczy zwłaszcza wina czerwonego.

"Wina białe i musujące cieszyły się w ostatnich latach dobrą sprzedażą wewnętrzną i zagraniczną - powiedział szef sektora winiarskiego związków zawodowych COAG Joaquin Vizcaino, cytowany przez "ABC".

"W tym roku zwróciliśmy się do ministerstwa rolnictwa o +operację chirurgiczną+ ze względu na nadmierną podaż wina czerwonego" - dodał.

Powodami nadwyżek wina są m. in. wprowadzenie ceł przez Wielką Brytanię, wojna na Ukrainie, pogorszenie się sytuacji gospodarczej na rynku chińskim oraz dwa lata pandemii, kiedy ogólna konsumpcja wina spadła.

Z Saragossy Grażyna Opińska 

opi/ mms/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
Okazuje się, że można bez lockdownów wprowadzić drożyznę.
Ludzie tego chcą, za tym ostatnio głosowali?
No to w Polsce będzie to samo.
tomitomi
a , co ze ''śladem węglowym '' ?
samsza
Przez ten durny CO2, którego stałe więcej w atmosferze, rośliny, w tym winogrona, rosną za obficie, państwo musi część zniszczyć, żeby ratować inwestorów przed tanieniem towaru.
Alternatywą jest spalić na pniu jak w Grecji.
arzab odpowiada samsza
Krzywomordy z prezesem by to ogarnęli !

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki