REKLAMA

Nadchodzi czas „banków” bez banków?

Łukasz Piechowiak2015-09-11 06:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-09-11 06:00
Nadchodzi czas „banków” bez banków?
Nadchodzi czas „banków” bez banków?
/ Bankier.pl

David Cameron, premier rządu Wielkiej Brytanii, udając się na misję gospodarczą do Azji, nie zabrał ze sobą bankierów tylko Christophera Rieche’a – CEO w firmie „iwoca” działającej w branży fin-tech. „iwoca” zajmuje się pożyczkami dla przedsiębiorców w technologii peer-to-peer lending. Jest to pierwsze europejskie przedsiębiorstwo, które uzyskało oficjalne partnerstwo z chińską Alibabą.

Coraz głośniej mówi się o tym, że banki się kończą – przybywa regulacji, obowiązków przy wciąż malejącym prestiżu i poziomie zaufania do tych instytucji. Maleją też stopy zwrotu, a populistyczne zapędy ustawodawcy mogą prowadzić do dalszego osłabienia sektora bankowego. Rynek jednak nie znosi próżni. Popyt na pieniądze nie zmaleje (o banki też bym się nie martwił specjalnie).

Banki bez banków

Jak grzyby po deszczu wyrastają przedsiębiorstwa, które coraz śmielej wchodzą w rejony jeszcze do niedawna zarezerwowane tylko dla banków. Nie potrzebują licencji bankowych, bo pożyczają swoje lub są tylko pośrednikami w kojarzeniu chętnych na kredyt z tymi, którzy chcą go udzielić.

Często same banki maczają palce w tworzeniu firm zajmujących się finansami i pożyczkami, ale w obszarze niepodlegającym instytucjom kontrolnym. Przykładowo plotki głoszą, że PKO BP zachęcone sukcesem "miniratki" zainteresowane jest stworzeniem własnej firmy pożyczkowej.

Rynek wart 1,6 mld funtów

W Wielkiej Brytanii rynek „pożyczek społecznościowych” należy do najszybciej rozwijających się, obecnie szacowany jest na ponad 1,6 mld funtów i spodziewa się wzrostu do ponad 5 mld. Model biznesowy, chociaż oparty jest na nowoczesnych technologiach, mimo wszystko jest prosty jak drut – „alternatywna bankowość” polega na wyeliminowaniu najbardziej kosztownego czynnika w udzielaniu pożyczek, czyli banków.

„iwoca” to ciekawa firma działająca na rynku brytyjskim, hiszpańskim, niemieckim i polskim. Rozwija się dynamicznie, chwaląc się kilkusetprocentowym wzrostem dochodów od początku działalności w 2012 roku. Na Wyspach jest to na pozór typowa firma peer-to-peer lending, czyli pełniąca rolę organizatora i pośrednika pomiędzy pożyczkobiorcami i dawcami kapitału. Na polskim rynku działają podobne przedsiębiorstwa, np. Kokos.pl, który przez ostatnie 7 lat pożyczył blisko 120 mln zł na ponad 100 tysiącach aukcji. Skala jest mała, wyraźnie widać, że pożyczki społecznościowe nie cieszą się w Polsce wielką popularnością – zwłaszcza gdy skonfrontuje się je z danymi o wartości udzielonych chwilówek przez internetowe firmy pożyczkowe, która szacowana jest na ponad 5 mld zł.

„iwoca” – nowoczesna technologia w służbie prostoty?

„iwoca” jednak znacząco różni się od typowej firmy peer-to-peer lending, bo ich grupą docelową jest small biznes, czyli przedsiębiorcy, którzy poszukują kapitału do inwestycji i rozwoju swojego biznesu. To działalność w dużej mierze oparta na idei crowfundingu, czyli finansowania różnych projektów przez społeczność. Jednak „iwoca” to nie jest zwykła platforma crowfundingowa pokroju Kickstartera tylko pośrednik, który chwali się posiadaniem zaawansowanego i podobno rewolucyjnego modelu szacowania ryzyka pożyczki umożliwiający wypłatę nawet 100 tys. dolarów w ciągu godziny o złożenia wniosku.

Mówiąc inaczej, posiadają narzędzia do oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Brzmi jak banał, ale firmie tej zaufał m.in. Commerzbank, który wraz innymi spółkami venture capital przekazali „iwoce” łącznie 20 mln dolarów na dalszy rozwój.

Firma wchodzi też na polski rynek. Na razie wiele wskazuje na to, że w Polsce nie będą kojarzyć pożyczkobiorców z pożyczkodawcami, ale udzielać pożyczek z własnego kapitału.

Jest to mało innowacyjne rozwiązanie, ale uwagę przykuwa proces „sprawdzania klienta”, który oprócz standardowej prośby o podanie danych osobowych i kontaktowych zawiera również pytania m.in. o rodzaj prowadzonej działalności, to jakiego przedsiębiorca używa programu księgowego, czy jest płatnikiem VAT-u, jakie miał średnie obroty i jaki jest cel pożyczki. To już poważna baza danych, która umożliwia tworzenie zaawansowanych modeli – szczegółowe informacje o klientach mają coraz większa wartość i mogą być przedmiotem handlu, czyt. zysku.

Nie jest to jednak tani kapitał – pożyczając 40 tys. zł na okres 6 miesięcy, należy zwrócić 47,3 tys. zł. W banku taki kredyt jest średnio 5 tys. zł tańszy. Kłopot w tym, że przedsiębiorcy często nie mają nawet możliwości uzyskania pożyczki – gdy bank odmawia, muszą szukać kapitału gdzie indziej, a „iwoca” kusi łatwą i szybką procedurą bez zbędnych formalności – być może taka jest cena wygody i większego ryzyka.

Firmy działające w branży fin-tech mają tę przewagę, że nie podlegają regulatorom rynku (nie licząc UOKiK-u, który bacznie przegląda umowy zawierane z klientami). Pożyczając własny kapitał lub tylko pośrednicząc pomiędzy stronami, nie muszą starać się o licencję bankową czy też zatrudnienie osób ze szczególnymi kwalifikacjami, bo nie przyjmują depozytów, nie oferują lokat i nie otwierają kont.

Regulacja jest nieunikniona

Dla jednych to zaleta, ale niepozbawiona zagrożeń. Dzisiaj bankowcy narzekają na wymogi kapitałowe, regulacyjne, itp., Jednak nie wprowadzono ich bez przyczyny. Odejście do peer-to-peer lending przez spółki tworzone przez banki lub fundusze może czasowo poprawić ich stopy zwrotu. Na jak długo? Już dzisiaj mówi się o tym, by wszystkie formy działalności pożyczkowej podlegały pod instytucje kontrolne, więc to tylko kwestia czasu aż peer-to-peer lending dorobi się swojego departamentu w KNF-ie. O mały włos a taki zapis znalazłby się w niedawno przyjętej przez Sejm nowej „ustawie antylichiwarskiej”.

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~jaro
Nie polecam firmy iwoca. Każda firma, która reklamuje się za pomocą mailingów rozsyłanych na adresy z kradzionych baz danych (a takie mam uzasadnione podejrzenie) jest nierzetelna i należy jej unikać.
~Kazik
Peer-to-peer kiedyś nazywany lichwą.Czyli kredyty na wysoki procent.
~ulica_pyta
Głosuję na PIS.

Świat bez banku, to Świat bez podatku odbankowego - Mówię stanowcze NIE !!!


Po wyborach:

W listopadzie mogę odebrać moje 500 zł tzw. dodatku odbankowego i w marketach

w poniedziałki, środy, piątki napić i najeść się do woli. A na odchodne wziąć ze sobą "małpeczkę".

Oczywiście
Głosuję na PIS.

Świat bez banku, to Świat bez podatku odbankowego - Mówię stanowcze NIE !!!


Po wyborach:

W listopadzie mogę odebrać moje 500 zł tzw. dodatku odbankowego i w marketach

w poniedziałki, środy, piątki napić i najeść się do woli. A na odchodne wziąć ze sobą "małpeczkę".

Oczywiście wszystko opłacę tym podatkiem odbankowym.


Mnie nie wyrolujecie, jak nie dostanę to wezmę sobie sam, a rachunek wam podeślę

ja tez na poważnie !!!! Głosuję na PIS

Czy ja dobrze rozumiem wypowiedź premier z PIS:

W listopadzie mogę odebrać moje 500 zł tzw. dodatku odbankowego, a w marketach

w poniedziałki, środy i piątki napić i najeść się do woli. A na odchodne wziąć ze sobą "małpeczkę".

Oczywiście wszystko opłacę tym podatkiem odbankowym.

Mnie to wystarczy:

na śniadanie:2-ie kajzerki obłożone szyneczką, plus "małpeczka"

na obiad coś na ciepło np, pół kurczaka z grilla, plus "małpeczka"

na kolację: dwie kajzerki z serkiem żółtym, plus "małpeczka"

Uwaga: "małpeczki po koszcie własnym tzn. bez akcyzy i podatków 1 zł za "małpkę",
bo inaczej nie zmieszczę się w limicie podatku odbankowego.

pozdrawiam
~mniej-małpeczek
Chyba akonto tych 500 złotych zużyłeś już całe stado "małpeczek" i dlatego trudno Ci zrozumieć najprostsze rzeczy.
Jak wytrzeźwiejesz, to poczytaj sobie o podatku bankowym i o krajach, w których obowiązuje.
Może zrozumiesz, może wytrzeźwiejesz.
O ile wytrzeźwiejesz.
~spoko_loko odpowiada ~mniej-małpeczek
Czy PIS ma Polaków za "Idiotów"

W skrócie Podatek Bankowy:

przychód łączny = (6-7) mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszt = (8,5-12) mld PLN

koszt kapitału = (20-75)% rocznie,

co WY jaracie ???!!!

_____________________________________________________________________

Rozwinięcie:
Czy PIS ma Polaków za "Idiotów"

W skrócie Podatek Bankowy:

przychód łączny = (6-7) mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszt = (8,5-12) mld PLN

koszt kapitału = (20-75)% rocznie,

co WY jaracie ???!!!

_____________________________________________________________________

Rozwinięcie:


Podatek Bankowy z uwzględnieniem doprecyzowań

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 50 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2017r.

1 .STRATY2015r. ok. 50 mld PLN w 2015 r.

2. od 2017 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(8,5–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(8,5-12)mld PLN - 7 mld PLN =(1,5-5)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,10-0,29)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (20-75)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (2,5-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).
Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.)

Jedynym „pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem” z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów


Propozycja KUKIZ:
PODATEK BANKOWY nawet: 3,9% rocznie wartości aktywów bankowych
ok. 60 mld PLN = 3,9% * (1 bilion 600 mld PLN/rocznie)
źródło:http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
sprostowań późniejszych brak

Podsumowanie propozycji: ODLOT !!!
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi, jest lepszy do GREKA
Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!

Proszę o przedstawienie przez Partie proponujące ten podatek, symulacji wpływu PODATKU BANKOWEGO na PKB Polski w roku 2015 i kolejnych latach, łącznie z symulacjami wariantów oraz analizą wrażliwości, z uwzględnieniem oczekiwanych zachowań parametrów sektora bankowego i rozkładem ich zmian.
Prawo gwarantuje mi PRAWO, do uczestnictwa w WYBORACH. Nigdzie nie jest napisane, że mam oddać GŁOS nie będąc świadomym tego co czynię, czyli daje mi prawo do pełnej ŚWIADOMOŚCI. Gwarantuje to KONSTYTUCJĄ RP. Te INFORMACJE nie mają prawa być POUFNE !!!!!


Jest propozycja PODATKU BANKOWEGO, to i była jej RZETELNA kalkulacja !!!

- tak, czy nie !!!!!!
~tre
Błagam was nie głosujcie na PO, SLD, Nowoczeną PL bo sprowadzą imigrantów. To dziejowa decyzja. Mamy wybór: PiS, Kukiz i Korwin.
~FreeMan
o KKW Grzegorza Brauna "Szczęść Boże" zapomniałeś.
~Magda
Korwin po raz trzeci.
"Nielegalni imigranci to ludzkie śmieci" - https://www.youtube.com/watch?v=v7CQkivQNQI

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki