REKLAMA

Poprawka w ustawie warta miliard złotych

Łukasz Piechowiak2015-07-13 19:11główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-07-13 19:11
fot. Stanislaw Kowalczuk / EastNews

Akcje brytyjskiej firmy International Personal Finance (IPF) straciły w poniedziałek ponad 25% wartości. Wszystko przez poprawkę jednego posła zmieniającą treść antylichwiarskiej ustawy, której celem jest ograniczenie dopuszczalnego limitu kosztów ponoszonych przez klientów zaciągających tzw. "chwilówki". International Personal Finance to właściciel Providenta - największej firmy pożyczkowej w Polsce.

Ustawa o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw wpłynęła do Sejmu 2 czerwca 2015 roku, a została przyjęta 10 lipca 2015 roku. Można odnieść wrażenie, że powstała ona w zawrotnym tempie, ale to nieprawda.

Przez co najmniej 3 lata pracowały nad nią różne organizacje zrzeszające firmy z sektora pożyczkowego (ZFP, KPF), instytucje rządowe (UOKiK), resort finansów, ZPP, PKPP Lewiatan, etc. W tym okresie powstało co najmniej kilkanaście raportów, opracowań i rekomendacji dotyczących modelu rozwiązań, które powinien przyjąć polski ustawodawca. Strony działały tak sprawnie, że zapewne część zaangażowanych posłów już sama nie wiedziała, czyją stronę popierają i czyje pomysły realizują.

W pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że prace nad kształtem regulacji toczą się całkowicie poza murami Sejmu. Organizacje reprezentujące interesy poszczególnych firm pożyczkowych wytoczyły ciężkie działa, wzajemnie obrzucając się błotem (analizami, raportami i tweetami). Oberwało się też rządowi Ewy Kopacz.

Szczególnie długo debatowano nad poprawną definicją kosztu obsługi pożyczki, a także nad tym, ile wynosi słuszna cena pożyczonego kapitału i czy obsługę domową należy doliczać do kosztów ponoszonych przez klienta. W międzyczasie na jaw wychodziły takie smaczki, jak koszt opłaty za opóźnienie w spłacie zobowiązania, które przekraczały kilkadziesiąt złotych, np. za monit SMS-owy lub telefoniczny.

Prace nad ustawą ucywilizowały rynek

W trakcie walki o ustawę firmy pożyczkowe robiły wszystko, by się wybielić, co akurat należy uznać za korzystne dla klientów - koszty obsługi zmalały, piekielnie drogie monity odeszły do lamusa, umowy będące pod stałą kontrolą UOKiK-u stały się bardziej przejrzyste. Nawet w reklamach pojawiły się informacje o ewentualnych konsekwencjach korzystania z usług firm pożyczkowych. Śmiało można powiedzieć, że lobbingowy proces legislacyjny doprowadził do pozytywnej transformacji całej branży, czego chyba największym wyrazem jest fakt, że coraz mniej ludzi myli "firmy pożyczkowe" z parabankami.

Gdy w czerwcu całkowicie niespodziewanie dla części rynku do Sejmu wpłynął projekt ustawy antylichwiarskiej, prawie natychmiast pojawiły się zarzuty, że została ona napisana w taki sposób, by wyeliminować z rynku firmy nastawione na pożyczki online (m.in. Vivus, Lendon). Przepisy dotyczące wielkości limitu koszów faworyzowały firmy nastawione na obsługę domową klienta.

Projekt ustawy wprowadzał maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, co ma służyć ukróceniu stosowania przez firmy pożyczkowe "lichwiarskiego oprocentowania", np. bardzo wysokich opłat za przedłużanie terminu spłaty pożyczek. Wprowadzono też maksymalną wysokość odsetek za opóźnienie w spłacie kredytu konsumenckiego oraz limit dopuszczalnych opłat windykacyjnych.

Nowy limit kosztów pożyczek wynosi 25% kosztów bazowych plus 30% w skali roku, co oznacza, że miesięcznie nie może on przekroczyć 27,5% (25%+1/12*30%). Innymi słowy, pożyczając 1 tys. zł na miesiąc, maksymalnie należy oddać 1275 zł.

W nowych przepisach brakuje informacji o państwowym rejestrze firm pożyczkowych, w mojej opinii brakuje też bardziej restrykcyjnych przepisów niejako koncesjonujących działalność pożyczkową. Aczkolwiek instytucją pożyczkową będzie tylko taka firma, która posiada kapitał zakładowy wynoszący co najmniej 200 tys. zł, a w jej zarządzie zasiadają ludzie, którzy nigdy nie byli karani (odpowiednie dokumenty trzeba załączyć do wniosku o wpis do KRS). Te i inne rozwiązania wprowadzają pewien element surowości, który być może na tym etapie rozwoju tego rynku jest wystarczający. Przed oszustami to nas nie uchroni, ale wyeliminuje skuszone wysokimi zyskami podmioty nieprofesjonalne, które często bez złych intencji szkodzą sobie i swoim klientom.

Prawdopodobnie tylko ze względów PR-owych w jednej ustawie znalazły się zapisy dotyczące większych kompetencji KNF-u wobec firm podejrzanych o działalność bankową (parabanki) i limit kosztów pożyczek, który nie dotyczy firm pożyczkowych, które nie pobierają depozytów od klientów. Jednocześnie w żaden sposób nie rozstrzygnięto kwestii, która instytucja będzie organem nadzorującym firmy pożyczkowe, które w efekcie dalej będą działać "samopas".

Ustawa w dużym stopniu przypomina choinkę. Brakuje w niej jeszcze przepisów regulujących okres ochronny połowu dorsza i polowań na dziki na Podlasiu.

Ustawa nie może się wszystkim podobać, bo inaczej nie byłaby potrzebna. Rzecz w tym, że w szczegółach była ona bardziej niekorzystna dla pożyczkodawców online niż tych, którzy działają stacjonarnie.

1 mld zł strat w jeden dzień

Poniedziałkowe załamanie kursu akcji IPF jest konsekwencją wprowadzenia poprawek do ustawy, która pierwotnie była korzystna dla tej spółki. Poprawkę zgłosił poseł Jacek Brzezinka (PO), a konkretnie zamianę sformułowania "pod limit wchodzą wszystkie koszty, jakie klient musi ponieść w związku z umową o kredyt" na "pod limit wchodzą wszystkie koszty, jakie klient ponosi w związku z umową o kredyt".

Na pierwszy rzut oka różnicy nie widać, ale zmiana tego sformułowania ma kolosalne znaczenie, bo oznacza, że opłaty za dobrowolne usługi również należy włączyć pod limit (jak wszystkie to wszystkie). Tak się składa, że częściowo model biznesowy Providenta oparty jest właśnie na dobrowolnych usługach... z których klienci dobrowolnie i chętnie korzystają.

Rynek zwykle wie lepiej, co jest groźne dla spółki. W konsekwencji notowania firmy IPF na londyńskiej giełdzie (LSE) w zaledwie dzień spadły o 120 pensów na akcji. Z szacunków wynika, że 60% zysków brutto IPF pochodzi z działalności w Polsce. Dlatego napływ informacji o potencjalnym zmniejszeniu dochodów na skutek nowych regulacji musiał zakończyć się poważną przeceną. Kapitalizacja firmy zmniejszyła się o przeszło 200 mln funtów, czyli 1 mld zł. Tyle Brytyjczyków kosztowała poprawka jednego posła z Bytomia...

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~Grzechu_comeback
Pienkna reklama dla POsła.... To w końcu w czyim interesie ów POseł działał? Dlaczego nikt nie płacze, że biedne firmy POżyczkowe będą miały ciężko, że będą miały ujemne wyniki itd itp jak w przypadku biednych banków zagrożonych płaceniem podatków... ;)
~Konrad
Specjalizujemy się w pożyczkach poza bankowych pod zastaw nieruchomości.

Wyróżnia nas to że każdego klienta traktujemy indywidualnie, u nas istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredyu, pomagamy w różnego rodzaju zadłużeniach....
Dzięki nam pieniądze możesz otrzymać już w 24h po złożeniu niezbędnych
Specjalizujemy się w pożyczkach poza bankowych pod zastaw nieruchomości.

Wyróżnia nas to że każdego klienta traktujemy indywidualnie, u nas istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredyu, pomagamy w różnego rodzaju zadłużeniach....
Dzięki nam pieniądze możesz otrzymać już w 24h po złożeniu niezbędnych dokumentów (nr ks. Wieczystej).

Mieszkania, domy, budynki komercyjne, pawilony, działki rolne, budowlane i inwestycyjne to nieruchomości dzięki którym bardzo szybko możesz wyjść ze spirali zadłużenia i odzyskać zdolność kredytową, finansową

Mamy najniższe oprocentowanie na rynku i najkorzystniejsze warunki spłaty.
Nie weryfikujemy BIK oraz zdolności finansowej.
Gwarantujemy bezpieczną transakcję w kancelarii notarialnej bez tzw kruczków.
Obsługujemy całą Polskę(również tereny wiejskie)
Możliwość dojazdu do klienta.
Nie pobieramy przedpłat.
Tel: +48 535 001 977 , +48 22 379 7595
www.finopolska.com
~Ona odpowiada ~Konrad
jasne zapezpieczenie najbezpieczniejsze...pozyczysz 50.000 zabierzesz nieruchomosc.Spadaj
~Lichwiarze
Czyli uchwalili Prawo moim zdaniem Lewo na legalne pobieranie od biedaka 300 procent rocznego oprocentowania, i oczywiscie kazde poślecie z Wiejskiej gralo Rejtana wlasna piersia broniaca skandalicznej lichwy. Realnie zadna chwilowka nie jest potrzebna na mniej niz rok wiec pozyczajac 1000 zlotych od mafii Provident oddasz w zębach Czyli uchwalili Prawo moim zdaniem Lewo na legalne pobieranie od biedaka 300 procent rocznego oprocentowania, i oczywiscie kazde poślecie z Wiejskiej gralo Rejtana wlasna piersia broniaca skandalicznej lichwy. Realnie zadna chwilowka nie jest potrzebna na mniej niz rok wiec pozyczajac 1000 zlotych od mafii Provident oddasz w zębach 4000 tysiące jesli to nie jest kradzież, to co? Swoja droga od razu widac poziom inteligencji Polakow do Brytoli tak jak poziom dochodow Providenta na tych rynkach czyli 40 do 60, niestety, dlaczegos biedny? Boś glupi... itd
~M44
A czytałeś w ogóle artykuł? Maksymalne oprocentowanie takiej pożyczki na rok to teraz 25 + 30%, czyli łącznie 55%. Pożyczając 1000 zł maksymalnie możesz oddać 1550 zł. To jest właśnie esencja tej ustawy.
~facepalm
w perspektywie długoteminowej kurs i tak na podobnym poziomie. Ewidentny artykuł "na zamówienie" gorzkie żale
~ewa
Ewidentnie napisałeś komentarz na zamówienie. Pan Piechowiak to rozsądny człowiek.
~PiS-Lama
Nie chce mi się czytać całości... powiedzcie z jakiej partii ten poseł, bo nie wiem czy mam chwalić czy pluć?
~gosc
Oprócz tego jednego posła PO,reszta która brała udział w tym cukru to sprzedajne skoorwiele.
Provident to złodziejska firma
~miro
CKK czyli całkowity koszt kredytu obejmujące wszystkie odsetki, opłaty obowiązkowe i nieobowiązkowe nie powinien przekraczać 20% bo inaczej to jest lichwa za którą powinna grozić czapa ale w kraju gdzie rządzi mafia z PO i PSL to cuda się dzieją i mafie okradają polskie rodziny dalej na potęgę

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki