Nie wszyscy oszuści przenieśli się do internetu. Podrabianie banknotów nadal cieszy się popularnością. Jak poinformował Europejski Bank Centralny, na całym świecie w 2022 roku wycofano z obiegu 376 tys. fałszywych banknotów euro, co stanowi wzrost o 8,4 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.


Bank uspokaja jednocześnie, iż prawdopodobieństwo otrzymania fałszywego banknotu jest niewielkie, ponieważ liczba fałszywych banknotów pozostaje bardzo niska w stosunku do liczby autentycznych banknotów w obiegu. „W 2022 r. na milion autentycznych banknotów w obiegu wykryto 13 fałszerstw, co stanowi drugi najmniejszy odsetek od czasu wprowadzenia banknotów euro” - podaje EBC w komunikacie prasowym.
Najczęściej fałszowanymi banknotami są te o nominale 20 i 50 euro i obejmują one dwie trzecie całości wycofanych podróbek, informuje bank. EBC podaje jednocześnie, iż 96,6 proc. fałszerstw wykryto w krajach strefy euro, 2,7 proc. w państwach członkowskich UE spoza strefy euro a 0,7 proc. w innych częściach świata.
„Większość podróbek jest łatwa do wykrycia, ponieważ nie mają żadnych zabezpieczeń lub dysponują jedynie bardzo kiepskimi imitacjami takich zabezpieczeń. Opinia publiczna nie musi obawiać się podrabiania, ale powinna zachować czujność” – czytamy w komunikacie.
Andrzej Pawluszek

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl