Na pograniczu Czesi mają lepsze powietrze niż Polacy, żyją dłużej

2019-12-01 12:16
publikacja
2019-12-01 12:16

Na polsko-czeskim pograniczu nasi południowi sąsiedzi mają lepsze powietrze, w wyniku czego żyją o rok dłużej niż Polacy - wynika z raportu opracowanego przez polskich i czeskich naukowców.

/ fot. Marek Musil / Shutterstock

Analizę wyników badań na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego i okolic czeskiego Jesenika przeprowadzili naukowcy z opolskiego Oddziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska Sieci Badawczej Łukasiewicz przy udziale specjalistów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Centrum Badań Epidemiologicznych Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego.

Jak wyjaśnia Grzegorz Siemiątkowski z Sieci Badawczej Łukasiewicz, po raz pierwszy porównuje się dane na temat zanieczyszczeń powietrza po dwóch stronach polsko-czeskiego pogranicza, jednocześnie próbując określić wpływ jego jakości na długość życia mieszkańców.

Według danych z raportu, mieszkający na badanym terenie Czesi żyją o rok dłużej od swoich sąsiadów z Polski. Jedną z przyczyn jest zdecydowanie większy poziom zanieczyszczeń powietrza po polskiej stronie.

"Poziom zanieczyszczenia powietrza w obu krajach jest różny. Wynika to przede wszystkim z tego, że ilość ludzi, która mieszka po stronie polskiej jest dużo, dużo większa. Drugi problem, to fakt, że po stronie polskiej jest więcej źródeł niskiej emisji, czyli pieców opalanych węglem, drewnem" - mówi dr Leszek Ośródka, dyrektor Zakładu Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW w Katowicach.

Zwraca uwagę, że Czesi w większym stopniu niż Polacy korzystają z ciepła sieciowego, od wielu lat skutecznie wprowadzają rozwiązania ograniczające powstawanie smogu, m.in. promując ogrzewanie gazowe, na które stać większość Czechów.

"Trzeba wprowadzić rozwiązania systemowe, czyli wymieniać piece, odchodzić od tradycji palenia węglem, co na Śląsku, Opolszczyźnie jest bardzo popularne. Do tej pory tylko Kraków wprowadził bezwzględny zakaz spalania paliwa stałego" - zauważa Ośródka.

Według niego tak długo, jak węgiel będzie tańszy od gazu, energii elektrycznej, tak długo znajdzie nabywców. "Jeżeli nałożylibyśmy na mapę zanieczyszczeń powietrza mapę ubóstwa, to okazałoby się, że tam, gdzie stan zamożności jest najniższy, tam mamy największe zanieczyszczenie. W Czechach wyrównanie poziomu życia jest dużo większe" - dodał.

Według danych dr Vítězslava Jiříka z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Ostrawskiego, w Polsce stężenie substancji rakotwórczych jest dwukrotnie większe, czyli ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest dwukrotnie wyższe niż w Czechach. Dodatkowo, zanieczyszczenia powietrza wpływają na zwiększenie liczby zachorowań na schorzenia układu krążenia, oddechowego i sercowo-naczyniowego.

"W tym przypadku również ryzyko przedwczesnych zgonów jest po stronie polskiej zdecydowanie wyższe niż po stronie czeskiej, choć i tak po naszej stronie to ryzyko jest większe niż średnia europejska" - zaznacza dr Jiřík. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
To że grzanie węglem wychodzi taniej to mit i bzdura. Ci co palą węglem mają zimno i płacą tyle samo lub więcej
1984
Raport obejmuje zbyt mały obszar więc pisanie o lepszym powietrzu w Czechach jest trochę naciagane. W/g najnowszego raportu "Air quality in Europe" w liczącej 38 mln mieszkańców Polsce z powodu pyłów umiera 43.1 tys osób rocznie. W liczących 10.6 mln Czechach z tego powodu umiera 9.6 tys osób. Nie tzreba być Raport obejmuje zbyt mały obszar więc pisanie o lepszym powietrzu w Czechach jest trochę naciagane. W/g najnowszego raportu "Air quality in Europe" w liczącej 38 mln mieszkańców Polsce z powodu pyłów umiera 43.1 tys osób rocznie. W liczących 10.6 mln Czechach z tego powodu umiera 9.6 tys osób. Nie tzreba być wybitnym matematykiem aby zauważyć, że to naprawdę niewielka różnica.

"Trzeba wprowadzić rozwiązania systemowe, czyli wymieniać piece, odchodzić od tradycji palenia węglem, co na Śląsku, Opolszczyźnie jest bardzo popularne. Do tej pory tylko Kraków wprowadził bezwzględny zakaz spalania paliwa stałego"

I co Kraków zyskał? NIedawno tylko w tym mieście przekroczono poziom informowania o PM10 ale lokalne alarmy smogowe tego nie nagłośniły. W tym roku w Krakowie było najwięcej dni z przekroczoną dobową normą PM10. KAS wstydzi się swoich "sukcesów", że siedzi cicho?

Zwolennikom gazu polecam europejski raport gdzie Kraków został wymieniony jako miasto z największym w Polsce poziomem zanieczyszczeń NO2. Wyprzedziły go wyłącznie duże miasta w HIszpanii, Niemczech, Francji, UK i Włoszech. Najwięcej NO2 jest europejskich stolicach jak Madryt, Paryż czy Londyn, inne miasta sporadycznie... Od razu nasuwa się pytanie czy mają większy ruch samochodowy niż Warszawa czy istnieje inny emitent NOx? Proszę zerknąć na początek akapitu, jest tam odpowiedź.
heldbaum
Przypominam, ze Czesi nie beda dochodzic reparacji od Rzeszy.
Byla o tym mowa na bankierze, pod notatka mnostwo jadu od Patriotow, jak to Czesi nie maja kregosluoa.
Debilaj, grzesiu, dajcuie glos!
jaykob
Cóż... Taką mamy politykę, aby dofinansowywać nierentowne kopalnie, kupować węgiel od Rosjan oraz, aby część społeczeństwa nie dożyła emerytury lub pobrała jej minimalną ilość. Polakom to nie przeszkadza, bo lepsze 500+ i inne obiecanki niż zdrowie własnych dzieci. Obecne pokolenie z powodu raka i zawałów serca Cóż... Taką mamy politykę, aby dofinansowywać nierentowne kopalnie, kupować węgiel od Rosjan oraz, aby część społeczeństwa nie dożyła emerytury lub pobrała jej minimalną ilość. Polakom to nie przeszkadza, bo lepsze 500+ i inne obiecanki niż zdrowie własnych dzieci. Obecne pokolenie z powodu raka i zawałów serca będzie żyło krócej niż pokolenie okresu międzywojennego. Ale, jak już wspominałem: Polakom to nie przeszkadza.
silvio_gesell
Polska ma najgorsze powietrze w całej UE, bo palimy śmieciami. Mapka:

https://i.redd.it/cw45t7asbdz01.jpg
adam.1983
W każdym kraju są kombinatorzy, kiedyś jak robiłem remont kotłowni ( przerabiałem kotłownie na olej opałowy na gazową ) to miałem do zbycia 4 tysiąc litrowe plastikowe zbiorniki po opale, jako że były zbędne ale w dobrym stanie to żal było je wywalać więc wystawiłem na sprzedaż, kupił je Czech po 50zł od sztuki W każdym kraju są kombinatorzy, kiedyś jak robiłem remont kotłowni ( przerabiałem kotłownie na olej opałowy na gazową ) to miałem do zbycia 4 tysiąc litrowe plastikowe zbiorniki po opale, jako że były zbędne ale w dobrym stanie to żal było je wywalać więc wystawiłem na sprzedaż, kupił je Czech po 50zł od sztuki i sam sobie po nie przyjechał, jak już je zapakował na przyczepkę to zapytałem do czego mu one bo są po ropie więc ograniczone możliwości zastosowania, to odparł że to na przepracowany olej silnikowy bo ma w domu piec olejowy z przerobionym palnikiem że spala taki olej....lol
Więc nie ma narodów świętych wszędzie znajdą się kopciarze, jak mówi powiedzenie wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
ryszard_ochodzki
Wlasnie jechalem przez Slask a potem Czechy. U nas fakt, sa kopciuchy i smogiem zalatuje czasem ostro, ale w Czechach kolo Brna jak zaleciało palonymi ścierami, to ja pierdykam. Czesi zyja dluzej bo ogladaja krecika i sluchaja Vondraczkową, wot i cala filozofia
marianpazdzioch
Są po prostu lepiej rozwinieci gospodarczo. Wbrew wszelkim zaklęciom Vateusza oraz kartofla jesteśmy pariasami Europy, a ich światłe inaczej rządy nie poprawiły tego stanu nawet o milimetr. Co więcej zaczynają nas wyprzedzać inne demoludy. Źródło:

https://forsal.pl/artykuly/1442064,oto-najlepsze-i-najgorsze-kraje-
Są po prostu lepiej rozwinieci gospodarczo. Wbrew wszelkim zaklęciom Vateusza oraz kartofla jesteśmy pariasami Europy, a ich światłe inaczej rządy nie poprawiły tego stanu nawet o milimetr. Co więcej zaczynają nas wyprzedzać inne demoludy. Źródło:

https://forsal.pl/artykuly/1442064,oto-najlepsze-i-najgorsze-kraje-europy-pod-wzgledem-dobrobytu-finansowego-ranking.html
anna_domagalczyk
Ech, Czesi... Tam wszystko lepsze. I jakoś normalniejsze.
karbinadel
Czasi mają wiele lepszych rzeczy lepszych niż Polacy. Np. piwo, rząd i kościół

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki