REKLAMA
PIT 2023

Na Wall Street trzeci dzień wzrostów z rzędu. Inwestorzy czekają na Fed

2023-12-11 22:14
publikacja
2023-12-11 22:14

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a Dow zyskał trzeci dzień z rzędu. W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będą posiedzenia najważniejszych banków centralnych, w tym amerykańskiego Fed.

Na Wall Street trzeci dzień wzrostów z rzędu. Inwestorzy czekają na Fed
Na Wall Street trzeci dzień wzrostów z rzędu. Inwestorzy czekają na Fed
fot. BRENDAN MCDERMID / /  Reuters / Forum

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,43 proc. i wyniósł 36.404,93 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 4.622,44 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,20 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.432,49 pkt.

„Z pewnością mieliśmy do czynienia z niezwykłym wczesnym rajdem Świętego Mikołaja i prawdopodobnie jego podstawową przyczyną był dramatyczny spadek rentowności światowych obligacji” – powiedział Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych na platformie inwestycyjnej eToro.

„To powinien być także ostatni pracowity tydzień w tym roku, po którym wkraczamy w okres świątecznego braku płynności. Chociaż banki centralne prawdopodobnie będą dementować plotki dotyczące obniżek stóp procentowych, nie widzimy gwałtownego wzrostu rentowności obligacji, który wykoleiłby dynamikę wzrostów akcji” – powiedział Mohit Kumar, główny ekonomista europejski w Jefferies International.

W tym tygodniu kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych. W środę o stopach procentowych zadecyduje amerykański Fed, a w czwartek Europejski Bank Centralny i Bank Anglii.

„Uważamy, że rynek słusznie nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych w grudniu, ale zbyt wiele obniżek stóp procentowych jest dyskontowanych w przyszłym roku na rynku. Istnieją pewne oznaki, że rynek pracy USA może nieco tracić impet, ale nie ma tu tej słabości, która naszym zdaniem byłaby konieczna, aby Fed był znacznie bardziej agresywny w swoich obniżkach stóp procentowych” – powiedziała Frédérique Carrier, szefowa strategii inwestycyjnej w RBC Wealth Management.

„Inwestorzy powinni mieć nadzieję, że stopy proc. utrzymają się na obecnym poziomie przez dłuższy czas, a Fed może po prostu zrobić dłuższą pauzę podczas, gdy rynek przyzwyczai się do wyższych stóp procentowych, które mieliśmy przez ostatnie półtora roku” - powiedział Ken Mahoney, dyrektor generalny Mahoney Asset Management.

Strateg Liberum Joachim Klement powiedział, że spodziewa się stonowanych reakcji na rynkach finansowych przed publikacją danych o CPI w USA i decyzjami banków centralnych.

"Uważam, że bankierzy centralni nie są zadowoleni z wycen rynkowych dotyczących obniżek stóp procentowych w marcu 2024 r. i będą chcieli wyprowadzić inwestorów z błędnych ocen co do tej kwestii" - wskazywał Klement.

Macy's wzrósł ponad 19 proc. po tym, jak media podały, że grupa inwestorów składająca się z Arkhouse Management i Brigade Capital złożyła ofertę o wartości 5,8 mld USD dotyczącą przejęcia sieci domów towarowych na własność.

Cigna zwyżkował prawie 17 proc. po tym, jak ubezpieczyciel zakończył próbę negocjacji w sprawie przejęcia konkurencyjnej spółki Humana i ogłosił plany odkupienia akcji własnych o wartości 10 mld USD.

Snap wzrósł ponad 4 proc. po tym, jak Wells Fargo podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „równoważ”.

Pinterest zyskał ponad 1 proc. po tym, jak RBC Capital Markets podniósł rekomendację dla akcji spółki do „powyżej rynku” z „równo z rynkiem”.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 71,46 USD za baryłkę, po wzroście o 0,32 proc., a lutowe futures na Brent rosną o 0,40 proc. do 76,14 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
inwestoć ż. kupować wciąż

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki