NWZ zdecyduje o dalszym istnieniu Rafako

NWZ Rafako, zwołane na 28 maja, będzie głosować w sprawie dalszego istnienia spółki - wynika z projektów uchwał. Zarząd spółki ocenia, że są przesłanki do podjęcia tej uchwały. Wskazuje m.in., że spółka liczy na co najmniej kilkadziesiąt mln zł z optymalizacji kosztowej i dezinwestycji.

(materiały dla mediów)

NWZ będzie decydować o dalszym istnieniu Rafako w związku z wykazaniem przez spółkę w bilansie za 2019 rok skumulowanej straty w wysokości ok. 304,7 mln zł, czyli przewyższającej sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego o kwotę 38,7 mln zł.

Jednostkowa strata Rafako, która według szacunków wyniosła w 2019 r. 258 mln zł, wynika z decyzji o dokonaniu korekty wycen kontraktów długoterminowych oraz o dokonaniu odpisów z tytułu obligacji i innych należności wobec spółki PBG.

W liście do interesariuszy zarząd spółki ocenia, że istnieją uzasadnione przesłanki do podjęcia przez walne uchwały o dalszym istnieniu spółki.

"Ponadto, działania optymalizacyjne w obszarze zarządczym i obniżki kosztów, podjęte przez zarząd będą miały pozytywny wpływ zarówno na bieżącą jak i średnioterminową płynność" - napisał zarząd.

Jak podano, spółka planuje m.in. poprawić dyscyplinę finansową i efektywność kosztową.

Zarząd spółki zidentyfikował również obszary możliwej optymalizacji kosztowej, jak i dezinwestycji aktywów, niemających kluczowego charakteru z punktu widzenia działalności spółki.

"Zarząd szacuje, że wpływy z powyższych działań mogą osiągnąć co najmniej kilkadziesiąt milionów zł i będą przeznaczone na poprawę i utrzymanie stabilnej obecnie sytuacji płynnościowej spółki" - podał zarząd.

Zarząd nie stwierdza zagrożenia kontynuacji realizacji projektów, które spółka posiada w tzw. „backlog”.

"Obecnie portfel zdrowych (tzn. generujących dodatnią marżę) projektów spółki przewyższa znacznie wartość jednego miliarda zł, zaś średnia marża generowana na tych projektach przekracza 8,7 proc." - napisano.

Dodano, że spółka prowadzi na bieżąco aktywne działania w zakresie pozyskiwania nowych kontraktów, w celu utrzymania stabilnego poziomu przychodów. Bierze obecnie udział w postępowaniach przetargowych w kraju i za granicą, których prawdopodobieństwo realizacji, jak i szanse ich pozyskania oceniane są jako wysokie.

Jak podała spółka, we współpracy z KPMG zidentyfikowano ryzyka występujące przy realizowanych projektach oraz działania, które trzeba wdrożyć celem minimalizacji strat. Wyniki mają się przyczynić do stabilizacji raportowanego wyniku spółki i grupy.

Rafako prowadzi też analizy dotyczące przedefiniowania i uporządkowania portfela produktowego i poszczególnych linii biznesowych spółki i grupy Rafako na podstawie kryteriów i wskaźników efektywności operacyjnej i perspektyw rynkowych.

"Trwający rok, pomimo niesprzyjających okoliczności związanych z pandemią COVID-19 powinien być dla spółki okresem lepszym niż miniony i będzie wykorzystany na aktywne pozyskiwanie kontraktów, prowadzenie niezbędnych zmian reorganizacyjnych i kontynuację działań obniżających koszty funkcjonowania spółki. W konsekwencji powinno to przełożyć się na wzmocnienie pozycji rynkowej spółki i grupy Rafako i pozwolić na długoterminowy wzrost w przyszłości" - napisał zarząd Rafako.

pel/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 6 habielski

Gościu prokurator to się powinien tobą zająć za oszczerstwa. Ewidentnie nie wiesz co piszesz bo najwiekszy potencjał Rafako to jest modernizacja bloków, poczytaj programie bloki 200mw to pogadamy.

! Odpowiedz
4 0 bhw

Jedynie co się z Tobą zgodzę to to, że powinienem napisać modernizacja bloków energetycznych, co do reszty to podtrzymuję swoją opinię i wcale nie są to oszczerstwa. To jest niestety równia pochyła kiedyś dobrej spółki za którą odpowiada Zarząd i Rada Nadzorcza. (i tymi działaniami powinien zająć się prokurator).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 21 bhw

Spółka Rafako w dzisiejszych czasach modernizacji kotłów i różnych przedsięwzięć ekologicznych powinna być firmą przynoszącą pokaźne zyski, a nie generującą gigantyczne straty. Rafako z dobrze prosperującej firmy stała się "wydmuszką" dla bankruta PBG, od którego musiała kupować obligacje z nakazu swojego właściciela, które teraz okazują się kamieniem młyńskim u szyi (to chyba nazywa się drenażem pieniędzy ze spółki). Zarządy spółki powinny mieć chyba postawione zarzuty prokuratorskie za działanie na szkodę spółki za podpisywanie kontraktów, które okazały się nierentowne (tłumaczenie, że wzrosły koszty materiałów niczego nie tłumaczy, bo inne firmy budowlane jakoś sobie z tym radzą). Kadra techniczna spółki jest chyba kadrą amatorów nie potrafiącą sobie poradzić z uruchomieniem instalacji w Jaworznie, który to kontrakt miał być remedium na problemy finansowe (zamiast pokaźnych zysków, Spółka chyba dołoży do interesu). Były już właściciel zszedł z tego świata i finansowe machinacje zabrał do grobu. Tak więc oprócz NWZA w spółce powinien pojawić się prokurator i zająć się "fachowcami" od zarządzania spółką.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
RAFAKO 8,26% 1,18
2020-05-29 17:04:41
WIG -0,03% 48 127,64
2020-05-29 17:15:00
WIG20 0,24% 1 722,65
2020-05-29 17:15:00
WIG30 0,07% 1 987,17
2020-05-29 17:15:01
MWIG40 -1,13% 3 359,44
2020-05-29 17:15:00
DAX -1,65% 11 586,85
2020-05-29 17:37:00
NASDAQ 1,29% 9 489,87
2020-05-29 22:03:00
SP500 0,48% 3 044,31
2020-05-29 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.