NBP szykuje monety upamiętniające ESK we Wrocławiu

Dwie monety - złota o nominale 100 zł oraz srebrna o nominale 10 zł - upamiętniające sprawowanie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury wprowadzi do obiegu Narodowy Bank Polski. Będzie je można kupić w kasach banku i w sprzedaży internetowej od 21 kwietnia.

Monety upamiętniające sprawowanie przez stolicę Dolnego Śląska tytułu ESK to kolejna, po emisji znaczka pocztowego, propozycja dla kolekcjonerów.

Jak powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego Jan Szuba, monety trafią do obiegu 21 kwietnia. Będzie je można nabyć w kasach banku oraz w sprzedaży internetowej.

Złota moneta o nominale 100 zł ma średnicę 21 mm. Jest mocno stylizowana, na rewersie i awersie widnieją symbole Narodowego Forum Muzyki - mówił Szuba.

Druga z monet - srebrna o nominale 10 zł jest, co rzadko się zdarza, kwadratowa. Zdobią ją również symbole Narodowego Forum Muzyki oraz postać aktora. To nawiązanie do teatralnej tradycji Wrocławia i osób Jerzego Grotowskiego oraz Henryka Tomaszewskiego - mówił Szuba.

Na obu monetach widnieje napis Wrocław 2016. Europejska Stolica Kultury. (PAP)

pdo/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil