REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl. Dziś specjalne wydanie serwisu. Debata o 12:00

NBP: stan aktywów rezerwowych Polski wzrósł w marcu do ponad 134,8 mld euro

2021-04-21 14:59
publikacja
2021-04-21 14:59
NBP: stan aktywów rezerwowych Polski wzrósł w marcu do ponad 134,8 mld euro
NBP: stan aktywów rezerwowych Polski wzrósł w marcu do ponad 134,8 mld euro
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Stan oficjalnych aktywów rezerwowych Polski i pozostałych aktywów w walutach obcych wzrósł w marcu do 134 mld 814 mln euro ze 134 mld 764 mln w lutym - wynika z opublikowanych w środę danych NBP.

Wartość ta wyrażona w złotych wzrosła do 628 mld 275 mln zł w marcu z 608 mld 797 mln zł w lutym.

Jak podał bank centralny, przewidywane krótkoterminowe obciążenia aktywów i pasywów walutowych (wartość nominalna) z tytułu należności i zobowiązań wyniosły na koniec marca tego roku 11 mld 711 mln euro wobec 11 mld 195 mln euro na koniec lutego br.

NBP informuje, że oficjalne aktywa rezerwowe składają się z płynnych aktywów zagranicznych, będących w posiadaniu i w pełni kontrolowanych przez Narodowy Bank Polski. Stanowią one zabezpieczenie potencjalnych operacji bilansu płatniczego oraz mogą być wykorzystywane do interwencji na polskim rynku walutowym. Oficjalne aktywa rezerwowe są zestawieniem stanów aktywów na określony moment, ujmowanym według wartości rynkowej lub zbliżonej do rynkowej, obejmującym faktycznie istniejące aktywa w walutach wymienialnych.

Natomiast "pozostałe aktywa w walutach obcych" podobnie jak oficjalne aktywa rezerwowe zawierają wyłącznie płynne należności w walutach wymienialnych Rządu RP (z wyłączeniem funduszów ubezpieczeń społecznych) oraz niewłączone do oficjalnych aktywów rezerwowych aktywa Narodowego Banku Polskiego.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jes
No to już mniej ile Glapiński zdążył nadrukować.
men24a
Wzrastają bo......w tej drożynie firmy nie inwestują. Potem je wyprowadza do Azji.

Bilans płatniczy musi być w równowadze, więc nadwyżka na rachunku obrotów bieżących rzeczywiście oznacza odpływ – eksport – kapitału. To faktycznie sytuacja dość dziwna, biorąc pod uwagę poziom rozwoju gospodarki. Oczywiście
Wzrastają bo......w tej drożynie firmy nie inwestują. Potem je wyprowadza do Azji.

Bilans płatniczy musi być w równowadze, więc nadwyżka na rachunku obrotów bieżących rzeczywiście oznacza odpływ – eksport – kapitału. To faktycznie sytuacja dość dziwna, biorąc pod uwagę poziom rozwoju gospodarki. Oczywiście Polska jest członkiem OECD, czyli grupy krajów rozwiniętych, ale jest wciąż na znacznie niższym poziomie rozwoju niż większość państw z tej grupy. Nie chodzi tylko o PKB per capita, ale też o wyposażenie w kapitał w przeliczeniu na zatrudnionego. Nawet inne kraje w regionie, jak Czechy, Estonia i Węgry, mają 1,5–2 razy większe wyposażenie w kapitał. Na obecnym poziomie rozwoju powinniśmy więc nadal przyciągać kapitał zza granicy. Niestety, zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską w ostatnich latach zmalało, a niektórzy swoją działalność u nas zakończyli. W tym świetle nadwyżka Polski na rachunku obrotów bieżących nie jest powodem do radości, tylko do zmartwienia

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki