REKLAMA
PIT 2023

Mur między USA a Meksykiem przedłużony. Biden: Zostałem do tego zmuszony

2023-10-06 05:07
publikacja
2023-10-06 05:07

Biały Dom zrzuca winę za budowę kolejnego odcinka muru na granicy z Meksykiem, twierdząc że do wydania pieniędzy na ten cel został zmuszony przez Kongres jeszcze w 2019 r. Jak sam Biden przyznaje, zapora nie jest skuteczna. 

Mur między USA a Meksykiem przedłużony. Biden: Zostałem do tego zmuszony
Mur między USA a Meksykiem przedłużony. Biden: Zostałem do tego zmuszony
fot. Edgard Garrido / / Reuters

"Pieniądze zostały przeznaczone na mur graniczny. Próbowałem skłonić ich (Kongres), żeby je przekierować. Nie zrobili tego. Nie chcieli. I w międzyczasie nie mogę zgodnie z prawem zrobić nic innego, jak użyć tych pieniędzy na to, na co zostały przeznaczone" - powiedział w czwartek Biden. Pytany, czy wciąż uważa - tak jak mówił w kampanii wyborczej - że mury graniczne "nie działają", potwierdził swoją ocenę. Rzeczniczka Bidena Karine Jean-Pierre zasugerowała wręcz, że budowa muru będzie marnotrawstwem środków.

Tłumaczył w ten sposób wydane w czwartek powiadomienie w dzienniku urzędowym Federal Register o uchyleniu 26 praw federalnych na potrzeby budowy muru w dolinie rzeki Rio Grande w Teksasie. W podobny sposób tłumaczył to szef Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Alejandro Mayorkas - autor rozporządzenia, który stwierdził w nim, że mur jest konieczny ze względu na wysoką liczbę nielegalnych przekroczeń granicy w tym sektorze, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła ok. 245 tys.

Jednocześnie tego samego dnia Mayorkas poinformował o tym, że Stany Zjednoczone wznowią po przerwy deportacje bezpośrednio do ich kraju obywateli Wenezueli, którzy nielegalnie przyjechali do USA. Stało się to po tym, jak we wrześniu administracja ogłosiła, że przyzna status chroniony i prawo do pracy dla 400 tys. Wenezuelczyków.

Kryzys migracyjny na południowej granicy USA jest przedmiotem coraz większej frustracji w USA, także wśród polityków partii prezydenta Bidena. Gubernator Illinois J.B. Pritzker powiedział we wtorek, że "brak interwencji i koordynacji na granicy stworzył sytuację nie do utrzymania" dla jego stanu, do którego napływają z Teksasu imigranci. Tymczasem burmistrz Nowego Jorku Eric Adams sam wyruszył w podróż do krajów Ameryki Łacińskiej, by zniechęcać tamtejszych mieszkańców do emigracji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mirek6504
A co z tymi co już przekroczyli mur ????
samsza
Już w 2019 r. zmusili do tego muru, fuj... Zdanie, że sam (!) Biden ocenia mur jako nieskuteczny, nie potrzebne, na pewno mógłby ostrzej skomentować.
Przypomina to gabinet premier May, gdzie wszyscy byli niechętni brexitowi, a oni negocjowali z UE i przeprowadzali brexit.
karbinadel
Prawda leży pośrodku. Takie zapory na granicy nie likwidują nielegalnej imigracji, ale ją w pewnym stopniu utrudniają i ograniczają. W jak dużym stopniu, to już zależy od rozwiązań technicznych i jakości wykonania.
max5000
Gdzie Ochojska z PO. Gdzie Holland. Niech nakręci film o murze na granicy w USA. Na pewno dostanue Oskara. Ciemnota a nie elita
pozhoga
,,Nie chcem ale muszem" - i kto mówi, że wzorce cywilizacyjne największego z Polaków, przy którego intelektualnych dokonaniach Kopernik, Szopen czy JP2 to przedszkolaki, nie działają?
inwestor.pl
Sleepy Joe w kampanii mówił, że ich będzie wpuszczał i to, że mur jest zły, a tu proszę.
tomek323
"TRUMP WAS RIGHT ABOUT EVERYTHING".

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki