REKLAMA
PIT 2023

Morska farma wiatrowa Baltica - Grupa PGE i Orsted wybrały wykonawcę

2023-12-06 10:00
publikacja
2023-12-06 10:00

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów morskiej farmy wiatrowej Baltica - poinformowała w środę PGE. Dodała, że DNV została upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.

Morska farma wiatrowa Baltica - Grupa PGE i Orsted wybrały wykonawcę
Morska farma wiatrowa Baltica - Grupa PGE i Orsted wybrały wykonawcę
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 - etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Orsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, a etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW - do końca 2029 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

"Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych" - poinformowała w komunikacie Grupa PGE.

Firma podkreśliła, że morska farma wiatrowa Baltica to największy morski projekt wiatrowy w Polsce pod względem mocy wytwórczych planowanych do zainstalowania. "W tym roku sfinalizowaliśmy już kontraktację wszystkich elementów dla morskiej części projektu Baltica 2, którego oddanie do użytku planowane jest w 2027 roku. Kolejnym etapem był wybór firmy do certyfikacji projektu, w tym w zakresie zgodności projektowej i dopuszczenia do eksploatacji" - wskazał prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Poland Agata Staniewska podkreśliła natomiast, że certyfikacja projektu "umożliwia właściwe zarządzanie ryzykiem w projekcie i służy osiągnięciu niezawodnej eksploatacji".

Jak podano, zakres prac DNV dla Baltica 2 obejmie dostarczenie certyfikatu zgodności projektowej potwierdzającego zgodność projektów technicznych z międzynarodowymi standardami dotyczącymi projektowania morskich farm wiatrowych oraz ich spójność z projektem budowlanym i obowiązującymi rozporządzeniami. Są to - jak dodano - niezbędne dokumenty wymagane przez przepisy ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz tzw. ustawy offshore. Certyfikacji podlegają turbiny, morskie stacje transformatorowe, fundamenty, a także kable wewnętrzne i eksportowe.

Podano, że Baltica 2 i Baltica 3 utworzą morską farmę wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW, która dostarczy zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

DNV to firma doradcza, specjalizuje się w branży przemysłu morskiego. W Polsce zatrudnia ponad 700 osób.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Wywodzący się z Danii koncern Orsted działa w Polsce 10 lat, zatrudnia ponad 650 osób (blisko 8 tys. na całym świecie). Ma ponad 12 GW mocy zainstalowanej w tej technologii na całym świecie. (PAP)

pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki