REKLAMA
PIT 2023

Morawiecki: Wzrost PKB przyspieszy w 2016 r.

2016-01-25 12:45
publikacja
2016-01-25 12:45

Wzrost PKB w 2016 roku przyspieszy do 3,7-3,8 proc. z szacowanych na 2015 rok "nieco" powyżej 3,5 proc. - poinformował dziennikarzy wicepremier Mateusz Morawiecki.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

"Spodziewam się solidnych danych, mocnego wzrostu nieco powyżej 3,5 proc. z tendencją lekko rosnącą" - powiedział. "W tym roku mamy szansę i myślę, że będzie 3,7-3,8 proc." - dodał. Wstępne dane o PKB w 2015 roku GUS poda we wtorek.

Celem rządu jest zwiększenie udziału inwestycji w PKB z 19 proc. do 25 proc.

Rząd chce zwiększyć udział inwestycji w PKB z 19 proc. do 25 proc. - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wicepremier w poniedziałek wziął udział w konferencji "Jak zwiększyć inwestycje i ich efektywność? Polska 2015-2025", organizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Jak popatrzymy na poziom inwestycji w ramach naszego PKB, to widzimy, że przez ostatnie ponad 20 lat coś było nie tak z naszą równowagą. Mamy cały czas za niski poziom inwestycji do PKB, około 19 proc. (...). Powinniśmy dążyć do 25 proc. To jest pierwszy element naszego planu gospodarczego - podkreślił wicepremier.

Jak dodał, chciałby, aby zmianie uległy także proporcje w handlu zagranicznym - żeby za 80 proc. eksportu odpowiadały firmy z kapitałem polskim, a za 20 proc. z zagranicznym. "Chciałbym, żeby się rozwijały przede wszystkim przedsiębiorstwa z kapitałem polskim. Ma być więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce - powiedział Morawiecki.

Według niego wzrost gospodarczy w Polsce należy oprzeć na pięciu filarach. Pierwszy z nich to reindustrializacja, czyli promowanie przemysłów, które dają najwyższą wartość dodaną.

Drugi filar to wprowadzenie uproszczeń dla biznesu, ułatwień proceduralnych, wypracowywanych wspólnie z biznesem. Moim absolutnie nadrzędnym imperatywem jest, aby pomagać polskim przedsiębiorstwom - zadeklarował wicepremier. Na kolejnych miejscach wymienił inwestycje w innowacyjność. Jak mówił, do końca lutego będą gotowe założenia nowej ustawy proinwestycyjnej, a jego resort chce zwiększyć nakłady na badania i rozwój do 2 proc. PKB.

Dziś mamy nakłady na poziomie 0,8 proc. PKB, a chcemy zwiększyć do poziomu do 1,7 proc., czy nawet 2,0 proc. To nasze aspiracje - zaznaczył minister rozwoju. Kolejne filary to jego zdaniem zwiększanie dostępności do kapitału oraz promocja eksportu i ekspansja na zagranicznych rynkach.

Morawiecki był pytany przez dziennikarzy, jakich spodziewa się danych dot. wzrostu PKB w 2015 roku. "Spodziewam się solidnych danych, mocnego wzrostu PKB, może nawet nieco powyżej 3,5 proc. z tendencją lekko rosnącą, co widać po niektórych parametrach danych ekonomicznych. Uważam więc, że polska gospodarka ma szanse w tym roku osiągnąć wzrost 3,7 - 3,8 proc., dokładnie taki, jaki zakładamy w budżecie" - zaznaczył. (PAP)

luo/ par/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~jerry
Dobre dane o polskim PKB. Złoty słabnie. O co chodzi?
~mich
"80 proc. eksportu firmy z kapitałem polskim, a za 20 proc. z zagranicznym". A co jeśli proporcje nie będą wyglądać w marzeniach ministra? Jak za dużo wyeksportuje kapitał zagraniczny to domiar podatkowy, a jak za mały kapitał polski to dotacja budżetowa? Witamy w świecie gospodarki centralnie "80 proc. eksportu firmy z kapitałem polskim, a za 20 proc. z zagranicznym". A co jeśli proporcje nie będą wyglądać w marzeniach ministra? Jak za dużo wyeksportuje kapitał zagraniczny to domiar podatkowy, a jak za mały kapitał polski to dotacja budżetowa? Witamy w świecie gospodarki centralnie planowanej!
~Kaszub
Jak rząd po 500 zł na drugie i każde następne dziecko, to ten 1 milion niedożywionych dzieci w czasach rządów PO będzie kupować krajowe produkty spożywcze i odzież i poprzez wzrost konsumpcji wewnętrznej zwiększy przyrost PKB powyżej 3,5 % w 2015 r. na 100%.
~bolomanolo
i to jest poziom PISnietych wyborców sekciarzy z PIS jedź do Zimbabwe to zobaczysz jak tego typu programy "działają"
ps.po co dawać 5 stówek dla nielicznych dajmy 5 tysiaków każdemu to dopiero wzrost PKB wybije w kosmos
~sten
Facet zaczyna się bawic w zaklinacza węży :), a ze poza bankierstwem nie ma zbyt dużego pojęcia, zwłaszcza o makroekonomii to pielesi trzy po trzy para pietnascie.
~PLNKatastrofa
Przegonimy Chiny! Aż strach się bać.
~jula
jak historycy, etnografowie i poloniści zaczną majstrować przy gospodarce to będzie 3,5% ale spadku ...
~ola
wprowadźcie więcej podatków wzrost będzie na pewno jeszcze wyższy ... he he
~Fakty
Panie Morawiecki, niedawno zadeklarował pan, że polska gospodarka oparta będzie na węglu i to nie podlega dyskusji oraz, że obcy kapitał okrada Polskę. A teraz mówi pan, że pana priorytetem jest ściągnięcie inwestorów zagranicznych którzy zainwestują w energię odnawialną. To jak to jest? A później zdziwienie, że spada nasz rating Panie Morawiecki, niedawno zadeklarował pan, że polska gospodarka oparta będzie na węglu i to nie podlega dyskusji oraz, że obcy kapitał okrada Polskę. A teraz mówi pan, że pana priorytetem jest ściągnięcie inwestorów zagranicznych którzy zainwestują w energię odnawialną. To jak to jest? A później zdziwienie, że spada nasz rating skoro każda wypowiedź członka rządu zaprzecza poprzedniej.
~jesh-ldn
on tylko czyta co Nadpremier PREZES przygotowal

coraz bardziej widac ze on w BZ WBK byl od brania kasy wsadzony przez uklady I znajomosci zagraniczen - prawdziwa prace wykonywal kto inny, a on czytal z .xls'a ze bedzie 3,8 zamiast 3,5, bo mu tak .xls pokazal...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki