Morawiecki: Prowadzimy rozmowy z 51 amerykańskimi inwestorami

Prowadzimy rozmowy z 51 amerykańskimi inwestorami i myślę, że w ciągu 6-9 miesięcy usłyszycie państwo o bardzo wielu nowych inwestorach amerykańskich, którzy do Polski przyjeżdżają - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Prowadzimy rozmowy z 51 amerykańskimi inwestorami
Morawiecki: Prowadzimy rozmowy z 51 amerykańskimi inwestorami (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Dodał, że to największa liczba inwestycji, w sprawie których toczą się rozmowy. Sporo z nich dotyczy przemysłu obronnego, ale nie tylko - podkreślił szef resortu rozwoju i finansów, który w czwartek odwiedził zakłady PZL Mielec.

Wicepremier zaznaczył, że ze względu na niespokojne czasy rząd przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa. Moją rolą jest, żeby to bezpieczeństwo przekładało się na rozwój przemysłu obronnego - mówił.

Przypomniał, że to właśnie z przemysłu obronnego wywodzi się m.in. internet czy GPS. Również inne nowinki, i dlatego razem z ministrem Macierewiczem (ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem - PAP) chcielibyśmy sprząc ze sobą zamówienia, rozwój poszczególnych zakładów, żeby były odpowiednio skorelowane z polskim przemysłem - dodał wicepremier.

Morawiecki podkreślił, że rządowi zależy na budowie polskiej myśli technicznej - "na tworzeniu takich elementów innowacyjnych, które będą opierały się o polską myślą techniczną, ale zaszczepioną w globalnych łańcuchach wartości. Tutaj (w PZL Mielec - PAP) tego sporo zobaczyłem - powiedział.

Przypomniał, że teren, na którym funkcjonuje PZL Mielec, włączony jest do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Była to pierwsza SSE, która powstała w kraju.

W ostatnim czasie strefa nabiera rumieńców, przychodzą tutaj nowi inwestorzy. () Dzisiaj bardzo ładnie rozwinęła skrzydła i zakłady takie jak te są chlubą SSE. To na pewno symbol reindustrializacji, o jaki nam chodzi - podkreślił minister rozwoju i finansów.

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec - spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation - produkują m.in. śmigłowiec S-70i Black Hawk; do tej pory w zakładach powstało ponad 300 kabin tych helikopterów. Zakłady zatrudniają ponad 1,5 tys. pracowników. W 2015 roku Sikorsky i PZL Mielec zostały przejęte przez amerykański koncern Lockheed Martin, który na całym świecie zatrudnia ok. 112 tys. pracowników. PZL Mielec są największym zakładem koncernu LM poza Stanami Zjednoczonymi.

Morawiecki: Wybór śmigłowców ma służyć polskiej armii i przemysłowi

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył w czwartek w Mielcu (Podkarpackie), że wybór śmigłowców dla wojska powinien "służyć polskiej armii i polskiemu przemysłowi". Podkreślił przy tym, że za wybór śmigłowców odpowiada MON.

Minister rozwoju i finansów w czwartek odwiedził zakłady PZL Mielec, w których produkowany jest m.in. śmigłowiec Black Hawk.

Pytany podczas konferencji o wybór śmigłowców dla polskiej armii, Morawiecki podkreślił, że za przetarg odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. "Moje spojrzenie jest takie, żeby wybór służył przede wszystkim polskiej armii, bo to bezpieczeństwo, i polskiemu przemysłowi, rozwojowi gospodarczemu kraju" powiedział.

Zaznaczył, że przygotowania do przetargu "toczą się we właściwy sposób", żeby przetarg "odbył się w jak najbardziej obiektywny sposób, na obiektywnych zasadach".

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu ub.r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. MON podało wówczas, że tylko ta oferta spełniała wymogi formalne. Oferty konkurencji odrzucono m.in. ze względu na zbyt odległy termin dostawy (śmigłowce AW149 oferowane przez WSK-PZL Świdnik będące własnością Leonardo) i brak uzbrojenia (Black Hawk w wersji eksportowej, które oferowało PZL Mielec należące do amerykańskiej firmy Sikorsky). 30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu z Airbus Helicopters.

Na początku października br. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców Airbus Helicopters H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie uwzględniała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk.

Pod koniec października MON poinformowało, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zamierza za miliard złotych kupić śmigłowce dla wojska, a do rozmów z Inspektoratem Uzbrojenia zaproszono trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu. (PAP)

huk/ karo/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~nie-oszołom

Wishful thinking...

! Odpowiedz
1 2 ~ddj

Ten gosc to jedno wielkie nieporozuminie.Ciagle cos obiecuje a nic z tego nie wynika poza tym ze za monent wszyscy poza towarzyszami z pisu zaplacimy wyzsze podatki.

! Odpowiedz
1 9 ~as

W Polsce jedynie inwestor duzy i zwykle zagraniczny nie musi placic podatkow przez 20 lat. Dziesiatki malych firm Polakow ktore tworza najwiecej miejsc pracy juz musza. To jest rownosc wobec prawa wg urzednikow i konstutucji

! Odpowiedz
0 7 ~BangladeszEuropy

Dostaną przywileje ze przyjadą? Polskim inwestorom co? Kolejny podatek? Co mówił Milton Friedman? Jak zadbacie o krajowych inwestorów to zagraniczni sami się zlecą. Już offset za F16 miał być potężnym zastrzykiem technologii dla polskiego przemysłu zbrojeniowego okazał się być jego gwoździem do trumny, Nie wieżę wam od 27 lat ta sama gadka dla głupich o dobrych wujkach którzy będą u nas inwestowali, pomimo tych wszystkich przywilejów płacą swoim pracownikom w Polsce psie pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~foxis

Głosowałem na PiS, bo myślałem, że będzie kontynuowana polityka Zyty Gilowskiej.
Niższe podatki i obciążenia pracy w miarę możliwości.
Zamiast tego jest bankowy fantasta, który niewiele przez rok zrobił, a cały czas prognozuje przyszłość.
Obniżcie koszty funkcjonowania administracji i przestańcie rozdawać kase na lewo i prawo.
Przestańcie ją zabierać przedsiębiorcom to może coś sami zainwestują?
5 mercedesów nikt nie potrzebuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~As

Jak to się ma do tezy "Kapitał ma narodowość "? Co tym razem zmontujemy?

! Odpowiedz
9 12 ~Zeus88

co za kretyni.. Boże! Znowu będą kolejne montownie, znowu będą kolejne syfiaste, trujące fabryki, których nikt już nie chce u siebie, to się je wciska biedocie jako "miejsca pracy" znowu najniższe możliwe płace. Kiedy w końcu przestaną być wybierani kretyni a zacznie rządzić ktoś, kto będzie ułatwiał zakładanie własnych firm i nie okradał tych istniejących, kiedy w końcu zrozumieją że to Polacy mają stawać się tymi inwestorami we własnym kraju i też za granicą! mają zarabiać i inwestować.. ale lepiej ich obłożyć bandyckimi podatkami i składkami a taki zagraniczny koncern za łapówy będzie miał eldorado za półdarmo... z takim podejściem jak obecnie to w tym kraju jeszcze długo będzie biednie i smutno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 19 ~podatnik

Kiedy zostaną skazani odpowiedzialni za brak offset'u wynikającego z umowy za zakup F-16?

! Odpowiedz
1 12 ~ed

Za to była odpowiedzialna administracja Millera. Obecny rząd nie kwapi się do osądzenia ekipy PO-PSL, a Ty byś chciał żeby zajęli się SLD?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil