REKLAMA

Molecure ma zabezpieczone finansowanie na 20 miesięcy. Nie planuje na razie emisji akcji

2022-09-29 16:34
publikacja
2022-09-29 16:34

Molecure ma zabezpieczone środki na realizację projektów na najbliższe 20 miesięcy i w najbliższym czasie nie planuje emisji akcji. Zarząd prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania venture debt, ale ocenia, że nie jest to preferowana forma finansowania spółki - wynika z wypowiedzi przedstawicieli zarządu podczas czwartkowej wideokonferencji. Molecure planuje, że jeszcze w 2022 r. nastąpi pierwsze podanie OATD-02 u pacjentów onkologicznych.

Molecure ma zabezpieczone finansowanie na 20 miesięcy. Nie planuje na razie emisji akcji
Molecure ma zabezpieczone finansowanie na 20 miesięcy. Nie planuje na razie emisji akcji
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

"Rozmawiamy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (w sprawie pozyskania venture debt – PAP), ale nie jest to preferowana forma finansowania spółki (...). Jeśli np. w Stanach rozmawiamy z inwestorami zagranicznymi to oni raczej stronią od tego typu finansowania faworyzując raczej mocno +equity+, ale jest to coś, co rozważamy. Wiemy, że Polsce dwa podmioty uzyskały już tego typu dofinansowanie oparte o venture debt z EBI, czyli Scope Fluidics i Ryvu Therapeutics" - powiedział prezes Marcin Szumowski.

Prezes pytany o możliwość emisji akcji w najbliższych miesiącach poinformował, że spółka nie ma na razie takich planów i ma zabezpieczone środki na realizację projektów na najbliższe 20 miesięcy.

"Jako spółka, która rozwija dwa programy w badaniach klinicznych mamy stosunkowo bardzo długi +runway+, w sensie pieniędzy, które wystarczą nam na prowadzenie pełnego wymiaru badań we wszystkich programach (...). Mamy ponad 80 mln zł w tej chwili wygenerowane głównie z przychodu z transakcji z Galapagos. Spodziewamy się jeszcze otrzymać ponad 7 mln zł zwrotu z podatku, pewnie w ciągu najbliższych miesięcy. Mamy też zapewnione finansowanie grantowe do końca 2023 r." – powiedział Szumowski.

"Ten +runway+ się dynamicznie zmienia, ale 20 miesięcy to jest taki bezpieczny szacunek w tej chwili na bazie tego, co mamy. To podkreślam - tego co mamy, a nie tego, co uda nam się pozyskać w ciągu najbliższych miesięcy i lat" - dodał prezes.

W swoim portfelu projektów (ang. pipeline) grupa posiada szereg klas związków, z których aktualnie najbardziej zaawansowanymi są kandydaci na lek OATD-01 i OATD-02.

OATD-01 to lek eksperymentalny do zastosowania w chorobach płuc (oraz potencjalnie innych organów) o podłożu zapalnym i prowadzących do przebudowy tkanki wywołanej procesami włóknienia. OATD-02 to potencjalny lek do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej.

"Na koniec trzeciego kwartału, patrząc na nasz pipeline, można zaobserwować w nim jeden program kliniczny, jeden przedkliniczny. Chcemy, żeby ten pipeline się rozwijał, ale przede wszystkim chcemy, by projekty postępowały jak najszybciej tak, żebyśmy mogli zobaczyć wyniki z obu badań klinicznych w horyzoncie najbliższych 18 miesięcy do dwóch lat" - powiedział prezes.

Jednym z priorytetów spółki jest rozwój kliniczny w II fazie cząsteczki OATD-01. Molecure planuje złożyć wniosek o rozpoczęcie badań klinicznych na początku 2023 i pierwszego podania leku pacjentom w połowie 2023 roku. Wstępne wyniki badania z pierwszej grupy pacjentów mają być dostępne z końcem przyszłego roku, podawanie leku pacjentom powinno zakończyć się w drugiej połowie 2024 roku, a końcowe raporty z badania być dostępne na początku roku 2025.

"Widzimy tu olbrzymią szansę, by pokazać, że blokowanie chitynaz u ludzi z różnymi chorobami - w tym konkretnym przypadku z sarkoidozą - powoduje poprawę ich stanu zdrowia. (...) Oprócz pozytywnych wyników badania u pacjentów z sarkoidozą taki wynik będzie miał znaczenie dla poszerzenia potencjału terapeutycznego OATD-01 na wiele innych wskazań (...). To też rozszerza spektrum business development" - powiedział prezes.

Przedstawiciele spółki pytani o strategię komercjalizacji OATD-01 poinformowali, że rozważane są różne opcje.

"Na pewno nie oddalimy bardzo atrakcyjnej oferty, jeśli będzie ona na stole, (...) natomiast jeśli chcemy przyciągnąć też zagraniczny kapitał, który specjalizuje się w biotechnologii, który potem umożliwia wejście na inne rynki, to posiadanie pełni praw do cząsteczek w rozwoju klinicznym, szczególnie jeśli pokazały obiecujące wyniki badań, jest prawie konieczne, żeby tego typu inwestycja doszła do skutku" - powiedział Szumowski.

"Rozważamy za i przeciw (...). Na pewno jesteśmy otwarci na rozmowy partneringowe, które (...) na pewnym etapie już się zaczęły" – dodał.

W obszarze rozwijania OATD-02 w pierwszej połowie października spółka spodziewa się uzyskać opinię z komisji bioetycznej, a następnie decyzję Polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych dotyczącą udzielenia zgody na rozpoczęcie badania. W wypadku uzyskania takiej zgody, pierwsze podanie pacjentowi powinno nastąpić przed końcem roku a zakończenie badania fazy I planowane jest na drugą połowę roku 2024.

"Naszym celem jest wyznaczenie dawki u pacjentów z różnymi rodzajami guzów litych" - dodał prezes.

W prezentacji spółka podała, że wydatki na R&D w latach 2022-23 planowane są na poziomie 58 mln zł. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki