REKLAMA

Mocne spadki na GPW. W dół nawet "bastiony optymizmu"

2020-10-28 12:30
publikacja
2020-10-28 12:30
Mocne spadki na GPW. W dół nawet "bastiony optymizmu"
Mocne spadki na GPW. W dół nawet "bastiony optymizmu"
fot. vlad_mlshk / / Shutterstock

Polska giełda w końcu ugięła się pod presją pesymizmu, która narastała od początku tygodnia, i w środę na GPW dominują mocne przeceny. Spadki nie tylko są mocne, ale i szerokie, a czerwieni nie uniknęły nawet spółki, które do tej pory uznawane były za "bastiony optymizmu".

Tuż przed południem notowania WIG-u spadają o 2,8 proc. WIG20 topnieje o 2,9 proc. do poziomów najniższych od maja, mWIG30 spada o 3 proc., a sWIG80 o 2,7 proc. Wszystko to odbywa się przy wysokich obrotach.

Przypadek GPW nie jest odosobniony, czerwień dominuje i na giełdach w Europie Zachodniej. Przykładowo DAX spada o 2,7 proc., także notując najniższe poziomy od maja. To efekt obaw związanych z zaostrzaniem rygorów w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. 

fot. / / Bankier.pl

W dużych francuskich miastach od tygodnia panuje godzina policyjna. W Hiszpanii kluczowe regiony kraju są zablokowane przez władze – nie można z nich wyjechać ani do nich wjechać. Kompletnie „zamknięte” są Czechy i Słowacja, a niedługo mogą do nich dołączyć Niemcy, gdzie wiosenny lockdown był stosunkowo łagodny i krótkotrwały. Teraz drakońskie restrykcje mogą być utrzymywane miesiącami. Także w Polsce wskaźnik zachorowań bije kolejne rekordy, a coraz bardziej palącym problemem staje się spadająca liczba dostępnych respiratorów. Na to wszystko nakładają się niepokoje społeczne po zeszłotygodniowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Warto jednak zauważyć, że koronawirus nastroje na zachodnich giełdach psuje już od początku tygodnia, tymczasem w poniedziałek i wtorek spadki na WIG20 nie przekroczyły 1 proc. Dziś jednak indeks jest w "czołówce" spadków jeżeli chodzi o Stary Kontynent. Uwagę zwraca także szerokość przeceny. Na plusie znajduje się mniej niż co dziesiąta spółka z GPW. Roczne minima notują 22 podmioty, w tym te, w których biznes obostrzenia uderzają najbardziej, jak np.: Agora, Benefit, spółki paliwowe czy banki.

Względna siła WIG20 z początku tygodnia to przede wszystkim zasługa CD Projektu i Allegro. Te posiadające 28-proc. udział we flagowym indeksie GPW spółki urosły do bastionów optymizmu i swoją wagą w indeksie skutecznie niwelowały wpływ kilku taniejących po przeszło 3 proc. spółek. Dziś jednak są pod kreską, Allegro traci 1,5 proc., CD Projekt aż 6 proc. Ten ostatni cierpi między innymi z powodu niespodziewanego przełożenia premiery "Cyberpunka 2077".

Tracą też spółki tzw. koronawirusowe. Mercator idzie w dół o 1,7 proc., Biomed aż o 8 proc. Skalę wyprzedaży świetnie obrazuje NewConnect, który przecież w czasach pandemii przeżył swój renesans. Dzisiaj tymczasem notowania NCIndeksu topnieją aż o 6 proc., a na plusie znajduje się ledwie 18 spółek. Akcje wyprzedają zatem nie tylko duzi gracze, ale i inwestorzy indywidualni.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (15)

dodaj komentarz
demeryt_69
GPW ugięła się pod presją pesymizmu? Wolne żarty - mało kto bierze tą instytucję na poważnie!
pankleks
Babka bla bla a ETF typu betaw20st nagrzana na maksa (spadki) a betaw20tr wyprEdane (wzrosty) nie siejecie paniki na to Q trzy wiedźmy w USA przewidywały boczniaka czyt dzisiaj można było kupić niektóre spółki w okazyjnej cenie. PS nie jest powiedziane ze nie pójdą jeszcze w dół PSPS nasz WIG20 przełamał się miesiąc temu jak ktoś Babka bla bla a ETF typu betaw20st nagrzana na maksa (spadki) a betaw20tr wyprEdane (wzrosty) nie siejecie paniki na to Q trzy wiedźmy w USA przewidywały boczniaka czyt dzisiaj można było kupić niektóre spółki w okazyjnej cenie. PS nie jest powiedziane ze nie pójdą jeszcze w dół PSPS nasz WIG20 przełamał się miesiąc temu jak ktoś obserwował i zasięg idzie jak od linijki ale to zostawiam dla zainteresowanych spekulantów :)
qart
Super sesja. Frustraci nie mający pojęcia o giełdzie za swoje porażki będą obwiniać wszystkich tylko nie siebie.
demeryt_69
NYSE jeszcze nie zakończyła swojej sesji, a do końca tygodnia są 2 dni handlu - będzie 'ciekawie' :)
hfjdj
Giełda to tylko taka usługa która umożliwia klientom zakupy. To tylko narzędzie. Pojecie to trzeba mieć o ludziach. W biznesie w ogóle największe pojęcie to trzeba mieć o ludziach bo to oni rzadza swiatem, oni tworzą dobrobyt, zmieniają koła w Ferrari. A pieniądze, giełda, firma to takie narzedzia tylko które maja umożliwic aby ci Giełda to tylko taka usługa która umożliwia klientom zakupy. To tylko narzędzie. Pojecie to trzeba mieć o ludziach. W biznesie w ogóle największe pojęcie to trzeba mieć o ludziach bo to oni rzadza swiatem, oni tworzą dobrobyt, zmieniają koła w Ferrari. A pieniądze, giełda, firma to takie narzedzia tylko które maja umożliwic aby ci ludzie pracowali dla nas.
demeryt_69 odpowiada hfjdj
Ty tak na poważnie?
428ustka
Dzien na rynkac.INWESTORZY dziekujemy panie kaczynski
karauff
Teraz Sasin wykorzysta spółki skarbu państwa do sfinansowania zakupu obligacji skarbu państwa, aby było czym sfinansować dług rządowy. PZU już zaczyna: do końca roku kupi od BGK obligacje skarbowe za 2 mld PLN, wykup w 2027 r, oprocentowanie 1,87% , przy inflacji 3,2%.
Możemy zapomnieć o dywidendach.
artbe
W końcu... niech to wszystko sczyści ale tak porządnie, żeby potem nie miał kto tych wydmuszek już pompować :D

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki