REKLAMA

Mocne spadki w Europie. DAX najniżej od maja

2020-10-28 10:15, akt.2020-10-28 15:55
publikacja
2020-10-28 10:15
aktualizacja
2020-10-28 15:55
Mocne spadki w Europie. DAX najniżej od maja
Mocne spadki w Europie. DAX najniżej od maja
fot. REUTERS / / FORUM

Inwestorzy zaczynają być przerażeni perspektywą powtórki lockdownu w Europie. Na giełdach Starego Kontynentu dominują mocne spadki.

W mediach pojawiły się informacje, jakoby rząd Francji od czwartku wprowadził totalny paraliż gospodarki, zwany potocznie lockdownem. Na wieczór zaplanowane jest telewizyjne orędzie prezydenta Emmanuela Macrona. To kolejny dzwonek alarmowy uświadamiający inwestorom, że politycy niczego nie nauczyli się po tragicznych doświadczeniach z wiosny, gdy bezsensowne lockdowny zdruzgotały europejską gospodarkę.

W dużych francuskich miastach od tygodnia panuje godzina policyjna. W Hiszpanii kluczowe regiony kraju są zablokowane przez władze – nie można z nich wyjechać ani do nich wjechać. Kompletnie „zamknięte” są Czechy i Słowacja, a niedługo mogą do nich dołączyć Niemcy, gdzie wiosenny lockdown był stosunkowo łagodny i krótkotrwały. Teraz drakońskie restrykcje mogą być utrzymywane miesiącami.

Tą niepewność dobrze dziś widać na europejskich giełdach, na których obserwujemy kolejny dzień silnych spadków. O 10:00 niemiecki DAX  zniżkował o przeszło 3% po tym, jak we wtorek spadł o 0,9%, a w poniedziałek o 3,7%. Od połowy października DAX zakończył na plusie tylko dwie sesje i znalazł się na najniższym poziomie od maja.

Francuski CAC40 w środę rano zniżkował o ok. 3% i także znalazł się najniżej od maja. Brytyjski FTSE100 po utracie ponad 2% powrócił do wartości z kwietnia. Mediolański FTSE MIB po spadku o prawie 3% także cofnął się do poziomów z wiosny. Jeśli tak dalej pójdzie, to niedługo europejskie indeksy zaczną testować marcowe minima.

[Aktualizacja] Po południu sytuacja uległa dodatkowemu pogorszeniu. Po 15:45 niemiecki DAX traci ponad 4 proc., francuski CAC 3,8 proc., a włoski FTSE MIB 4,1 proc.

Jeszcze gorzej jest przy Książęcej, gdzie WIG20 po godzinie środowego handlu zniżkował o 1,8%, a po południu tracił już 5 proc. Więcej na ten temat w osobnym artykule.

Indeksowi polskich blue chipów szkodzą przede wszystkim spadające o ponad 5% notowania CD Projektu, który po wtorkowej sesji poinformował o kolejnym przełożeniu debiutu „Cyberpunka”. Ponad 5% taniały także akcje CCC, która poinformowała o sporej stracie w III kwartale.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
rysiek58
inteligentny człowiek bogaci się bez względu na sytuację.
itso_konstytucja_nie_urzadza
inteligencja jest przereklamowana
wizytator
Dołek będzie wtedy jak zaczną bredzić o zamykaniu handlu na giełdzie.
szmk
Promocja!!! Nic tylko kupować akcje i trzymać do maja :)
m00zyk
Koronaparanoja zbiera żniwo. Chińczycy tylko zacierają ręce...
cla007
Chińczycy przyjdą z miliardami i kupią sobie Europę za pół ceny...

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki