Mniej niż pół procent uchodźców znalazło pracę w Szwecji

Ze 163 000 uchodźców, którzy wystąpili o azyl w Szwecji w 2015 roku, mniej niż 500 znalazło pracę.

Mniej niż pół procenta uchodźców znalazło pracę w Szwecji
Mniej niż pół procenta uchodźców znalazło pracę w Szwecji (fot. TT NEWS AGENCY / FORUM)

Według danych szwedzkiej agencji pracy Arbetsformedlingen i Szwedzkiej Agencji Migracji, tylko 494 uchodźców na 163 tys. udało się znaleźć pracę, w czasie gdy ich podanie jest procesowane – donosi portal The Local.

Osoby, które przybywają do Szwecji z dokumentami pozwalającymi na potwierdzenie ich tożsamości i które starają się uzyskać azyl, dostają zazwyczaj natychmiastowe specjalne pozwolenie na pracę, tzw. "at-und" – jeszcze przed otrzymaniem zezwolenia na pobyt oraz standardowego pozwolenia na pracę.

Zazwyczaj takie pozwolenia są wydawane automatycznie, lecz w ubiegłym roku ze względu na ogromny napływ ludności „at-und” otrzymała tylko 1/3 osób ubiegających się o azyl.

Rząd w ciągu najbliższych trzech lat w celu zachęcenia imigrantów do podjęcia pracy, zamierza wydawać głównie tymczasowe pozwolenia na pracę, które miałyby zostać zamienione na stałe tylko pod warunkiem, że taka osoba udowodni, że jest w stanie się sama utrzymać.

Dodatkową presję na rządzie tworzą oficjalne dane z rynku pracy, które wskazują na ogromną różnicę w bezrobociu pomiędzy osobami urodzonymi w Szwecji i poza granicami państwa. Ostatnie dane z kwietnia pokazują, że wśród rodowitych Szwedów stopa bezrobocia spadła do 4,7% - to wynik najniższy od kryzysu finansowego. Natomiast wśród osób urodzonych poza Szwecją stopa bezrobocia wynosi już 14,9%.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~Pig

Darmozjady

! Odpowiedz
1 24 ~as

Niech podadzą, ilu z nich w ogóle zamierzało podjąć pracę.

! Odpowiedz
1 9 ~Johny

No to wprowadzić parytety tak samo jak chcieli wprowadzić dla bab. Ile procent w narodzie ciapaty chyba tyłu powinno dostać pracę we wszystkich zawodach jako policjanci, lekarze, prawnicy, wojskowi, urzędnicy itp ale by były jaja

! Odpowiedz
0 12 ~Filip

Dlaczego nie linkujecie do źródła?

http://www.thelocal.se/20160531/fewer-than-500-of-163000-asylum-seekers-found-jobs

! Odpowiedz
1 78 ~Az

Nachodzcy nie przyjechali aby pracować! Oni są by ubogacac Szwecję a szczególnie blond szwedki brać dożywotnio socjal i budować kalifat!

! Odpowiedz
5 18 ~mnm

"w czasie gdy ich podanie jest procesowane" - po polsku mówi się "przetwarzane", choć i to nie pasuje w tym kontekście

! Odpowiedz
0 4 ~jac

Rozpatrywane

! Odpowiedz
1 34 ~malkontent

Suche księgowe wyliczenia nie są aż tak ważne jak ubogacenie multikulturalne, w którym obecnie pławią się Szwedzi.

! Odpowiedz
9 39 ~piwi

To jest zwykłe napuszczanie jednych na drugich, tym razem tubylców przeciwko uchodźcom/migrantom. Tak naprawdę całej uchodźczej katastrofie nie sa winni uchodźcy/migrańci ale Europa. Nie potrafi głosno i wyraźnie wysłać sygnału, że w Europie przybyszy nie czeka nic dobrego, zamiast tego głupia Merkel i inni ważni robią umizgi do trzeciego swiata i robią wrażenie, że Europa jest w stanie przyjąć każdego. Nie jest i uchodźców/migrantów nie czeka w Europie żadna ciekawa przyszłosć. Czy znajdzie się w końcu ktos, kto bedzie miał odwage zakomunikować tę prawdę swiatu, czy dalej będa opowiadane kłamstwa, aby poprawić komus samopoczucie i cos poudawać?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 41 ~Dżejms

Merkel nie jest głupia tylko wykonuje dyrektywę prawdziwej ukrytej władzy. Natomiast w pełni się zgadzam że to ma wywołać konflikt. Bo musi. To kultura obca i co ważniejsze zdeklarowanie wroga. Zatem elity władzy chcą zniszczenia starego prządku w Europie. Czyli kolejna rewolucja - trochę inna ale mająca wysadzać korzenie chrześcijańskie. Bo np lewica w Szwecji jakoś bardzo szanuje muslimów i nie pozwoli na paradę gejów w ich dzielnicy. Ale przed jakimś chrześcijańskim kościołem - koniecznie! To widać. Po d. dostaną też niechrześcijanie przy okazji - doczekają się.
Zapoznajcie się z wypowiedziami Oriany Falacci (mam nadzieję że nie przekręciłem). Kobita bynajmniej nie z kółka różańcowego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz