Mirbud zbuduje ostatni odcinek autostrady A1

W czwartek zostanie podpisana umowa na budowę ostatniego odcinka autostrady A1 Piotrków Trybunalski - Kamieńsk - poinformował w środę rzecznik GDDKiA Jan Krynicki. Wartość tej inwestycji to 857 mln zł.

(GDDKiA)

Rzecznik wyjaśnił, że najkorzystniejszą ofertę na budowę 24 km autostrady na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk złożyła firma Mirbud.

"Podpisanie umowy przypieczętuje połącznie A1 w całość stanowiącą komunikacyjny kręgosłup kraju. Nowa droga poprawi nie tylko sam komfort podróży, ale radykalnie zmienią się również bezpieczeństwo i przepustowość trasy. W miejsce dwujezdniowej drogi krajowej o dwóch pasach ruchu i nawierzchni bitumicznej, pojawi się nowoczesna autostrada z trzema pasami ruchu. To zwiększy przepustowość nowej trasy o ok. 50 proc. w stosunku do stanu obecnego. Z kolei betonowa nawierzchnia, według ocen specjalistów, powinna wytrzymać bez poważniejszych zabiegów remontowych 30-40 lat" - wskazał Krynicki.

Przedstawiciel GDDKiA dodał, że zakończenie budowy odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk oraz pozostałych fragmentów autostrady A1 pozwoli na przejazd z trójmiejskich portów, aż do południowej granicy z Czechami w czasie skróconym do ok.5 godzin.

Inwestycja od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk jest najdłuższym odcinkiem realizacyjnym na terenie województwa łódzkiego. Dyrekcja tłumaczy, że na skrzyżowaniu z DW484 powstanie węzeł drogowy a na całym odcinku ponad 70 obiektów inżynierskich (m.in. wiadukty autostradowe, mosty, przejścia i przepusty dla zwierząt).

Autostrada A1 z Gdańska do granicy z Czechami mam być przejezdna w drugiej połowie 2022 roku. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
MIRBUD -0,98% 1,01
2019-08-20 17:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil