Ministerstwo Energii wycofuje się z planów przekazania kopalni Sośnica do SRK

Ministerstwo Energii wycofuje się z planów przekazania kopalni "Sośnica" w Gliwicach do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - podaje w środę "Nasz Dziennik".

"Nasz Dziennik", przypomina, że Sośnica" "była przewidziana do przeniesienia do SRK w 2016 roku, gdy rząd wdrożył program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego". "Został on wysłany do Komisji Europejskiej, która musiała zaakceptować wydanie 8 mld zł na reformę górnictwa" - zaznacza dziennik.

Jak wyjaśnia, "program zawierał listę kopalń, które do końca 2018 roku zostaną przekazane do spółki restrukturyzacyjnej: jedne trafiły tam od razu, a inne miały być przejmowane w późniejszym okresie". "Z tym, że włączenie do SRK oznacza w praktyce stopniowe wygaszanie danej kopalni i +Sośnicy+ też groził taki scenariusz" - podkreśla gazeta.

Jak informuje "ND", "teraz jednak wiele wskazuje na to, że kopalnia uniknie zamknięcia". "Nie widzę zasadności mówienia o przeniesieniu +Sośnicy+ do Spółki Restrukturyzacji Kopalń" - powiedział gazecie Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji węgla kamiennego.

Tobiszewski, jak czytamy w gazecie, taką deklarację złożył podczas zebrania Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

"Wiceminister wyjaśnił, że kopalnia osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, ma też spore zasoby węgla nadającego się do wydobycia" - pisze gazeta. Jak dodał, "realny jest też pomysł, żeby +Sośnica+ sięgnęła po węgiel leżący na granicy z kopalnią +Makoszowy+, która należy do SRK".

"To wzmocniłoby pozycję +Sośnicy+. Jestem zdecydowany, żeby do tego złoża dojść, bo wydłużyłoby to znacząco żywotność kopalni" - argumentował w rozmowie z gazetą Tobiszowski.

Gazeta zaznacza, że usunięcie "Sośnicy" z listy kopalń, które mają być przekazane do SRK wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej, gdyż trzeba zmodyfikować plan reformy górnictwa. "W tym celu zarząd Polskiej Grupy Górniczej musi do końca czerwca dokonać oceny działalności kopalni i zarekomendować jej dalsze funkcjonowanie"- czytamy w "ND".(PAP)

dka/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil