Minister zdrowia o podatku cukrowym: Rozwiązanie korzystne dla Polaków

"Takie rozwiązania wydają się korzystne dla pacjentów" powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o możliwość wprowadzenia tzw. podatku cukrowego.

(YAY Foto)

Szef resortu zdrowia uczestniczył w konferencji "Epidemia otyłości olbrzymiej - wyzwania dla Polski". W rozmowie z PAP przed spotkaniem zorganizowanym w Senacie z inicjatywy marszałka Stanisława Karczewskiego podkreślił, że nadwaga, otyłość, a w szczególności otyłość olbrzymia to epidemia XXI wieku. Według ekspertów na otyłość olbrzymią cierpi w Polsce około 700 tys. osób.

"Jest to ogromny problem, ponieważ przypadłość ta jest ryzykownym stanem dla zdrowia i życia pacjentów" ocenił Szumowski. Wyjaśnił, że z chorobą tą wiąże się wiele innych bardzo poważnych dolegliwości. Podkreślił, że właśnie dlatego wprowadzono możliwości leczenia operacyjnego pacjentów cierpiących na otyłość olbrzymią.

Poinformował, że w październiku weszło w życie rozporządzenie, które wprowadziło do koszyków świadczeń gwarantowanych cztery metody operacyjnego tej choroby.

Minister wskazał, że problem otyłości zaczyna się już w najmłodszych latach. Powołując się na badania Instytutu Matki i Dziecka, zwrócił uwagę, że jedną z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci jest brak wspólnych posiłków w domach. U dzieci, które nie jedzą regularnie w domach, wzrasta spożycie żywności wysoko przetworzonej, z dużą zawartością cukrów i tłuszczów. Ponadto utrwalają się złe nawyki żywieniowe, które później bardzo trudno zmienić. "Jeżeli chcemy walczyć z otyłością, to musimy zacząć od siebie samych, od swoich własnych rodzin, od spędzania czasu przy wspólnym posiłku" powiedział Szumowski.

Zapytany przez PAP o możliwość wprowadzenia tzw. podatku cukrowego zwrócił uwagę, że "takie rozwiązanie nie jest w gestii ministra zdrowia". Przyznał, że "na pewno tego typu rozwiązania wydają się korzystne dla pacjentów, dla Polaków". Wyjaśnił, że skłaniają one "firmy do wytwarzania produktów, które mają mniejszą zawartość cukru".

"Jesteśmy w ciągłym kontakcie z minister finansów Teresą Czerwińską. I ten temat jest jednym z tych, które poruszamy. Jest to temat istotny, ale zarazem delikatny. Wszelkie obciążenia są materią niezwykle delikatną" podkreślił szef resortu zdrowia. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wk/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 48 prs

Alko w gore - bo alkoholicy..
Cukier - bo nadwaga..
Paliwo - bo piraci..
Prad - bo biznes za dobrze Polakom idzie..
Gas - bo zima idzie..
Nie lubie takich pomyslow.
To nie jest wporzadku.
Cala reszta zwyklych ludzi, nie alkoholikow, bez nadwagi, nie piratow i tak dalej musza za te nietrafione pomysly (bez powodu) placic.
To sie nie uda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 antek10

OC tez wzrosło bo Polacy ponoć kombinują na wyciąganiu odszkodowań od ubezpieczycieli.
Tylko dlaczego ja mam za to płacic czyli być ofiarą tego że jestem uczciwy?

! Odpowiedz
4 46 wizytator

Uważajcie z tymi podatkami, bo nadchodzą wybory i może się zrobić gorzko w pysku.

! Odpowiedz
25 26 silvio_gesell

Durny pomysł, akcyza na alkohol nie zmniejsza jego spożycia, tylko zwiększa. Należy opodatkować jedzenie bez cukru, to będzie drogie, a co drogie to modne.

! Odpowiedz
4 8 glos_rozsadku

ta, był już taki co prognozował ceny akcji od opadów deszczu i Ty wyciągasz takie same wnioski.

! Odpowiedz
12 12 silvio_gesell odpowiada glos_rozsadku

Przecież cukier i alkohol to antydobro więc krzywa popytu jest nachylona ujemnie. A gdybyś grał na giełdzie jak piszę codziennie to byłbyś tak bogaty jak ja.

! Odpowiedz
1 12 pull_up_terrain_ahead

Dobrze że tacy ludzie jak ty stanowią tylko kolorowy folklor i awangardę.

! Odpowiedz
1 11 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Gdzieś ty się ekonomii uczył? W przerwach między sesjami giełdowymi? :)

! Odpowiedz
8 6 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Dobrze, że większość nie myśli samodzielnie tylko stadnie. Przecież nie może być tak, że większość bogaci się kosztem mniejszości, bo wszyscy by na tym sumarycznie stracili. Natomiast niedobrze, że awangarda nie rządzi i małpuje się bezmyślnie opodatkowanie cukru powszechne na zachodzie, które przyniesie odwrotny od zamierzonego skutek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 33 iwonka50

Opodatkować syrop glukozowo-fruktozowy, tak żeby nie opłacało się go dodawać do produktów. To jest główny winowajca. Jest on kilkukrotnie tańszy od cukru i kilkukrotnie groźniejszy że względu na działanie fruktozy otłuszczające wątrobę, powodujące cukrzycę, miażdżycę i nadwagę.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.