Millennium: Rada wstrzyma się z dalszymi obniżkami

Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej wstrzyma się z dalszymi obniżkami stóp procentowych, a ewentualne korekty działań obejmować będą dostosowywania narzędzi niestandardowych - oceniają ekonomiści Banku Millennium. Autorzy raportu wskazują, że emisje papierów skarbowych w 2020 r. wyniosą powyżej 100 mld zł.

"W tym momencie przestrzeń do dalszych obniżek stóp zapewne wyczerpała się, szczególnie, że realne stopy procentowe w Polsce już teraz są jednymi z najniższych na świecie. Prezes Glapiński nie wykluczył jednak dodatkowych działań, jeśli wymagać tego będzie sytuacja w gospodarce. W naszej ocenie Rada powinna wstrzymać się z obniżkami, a ewentualne korekty obejmować będą dostosowywania narzędzi niestandardowych. Rynek kontraktów FRA wycenia obecnie jeszcze jedno cięcie stóp procentowych o 25 bps do 0,25 proc. w perspektywie pół roku" - napisano w raporcie.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 pb. Stopa referencyjna wynosić będzie 0,50 proc. w skali rocznej.

"Cięcia stóp procentowych nie wykluczaliśmy w naszym scenariuszu, jednak nieco później, aby Rada mogła dokładniej ocenić skalę skutków ekonomicznych pandemii i dostosować wykorzystywane narzędzia. Tak szybkie i radykalne cięcie stóp może bowiem nie wesprzeć celu, jakim jest pobudzenie akcji kredytowej, gdyż pogorszenie kondycji sektora bankowego podkopie jego możliwości do kreacji kredytu" - ocenili ekonomiści.

"W szczególnie trudnej sytuacji mogą być małe banki spółdzielcze, których pozycja kapitałowa jest słabsza. Z tego punktu widzenia efektywność obniżek stóp procentowych może być mniejsza" - dodali.

Autorzy raportu wskazują, że emisje papierów skarbowych w 2020 r. wyniosą powyżej 100 mld zł.

"Beneficjentem cięcia stóp procentowych będzie niewątpliwie Ministerstwo Finansów, które w tym roku będzie emitowało znacznie większe od zakładanych emisje papierów skarbowych (powyżej 100 mld PLN w tym roku). Szczególnie, że resort finansów planuje zwiększenie emisji papierów skarbowych o krótszych terminach zapadalności, w tym bonów skarbowych, których rentowność jest silnie związana z bieżącym poziomem stóp procentowych" - napisano.

"Tym bardziej, że rząd zaproponował program wsparcia finansowego dla polskich firm, w ramach którego instytucje publiczne (BGK, PFR, lub inne fundusze i agendy) będą emitowały instrumenty dłużne, które będzie mógł skupować na rynku wtórnym NBP" - dodano.

Rząd przedstawił w środę nowy pakiet pomocowy dla firm o wartości ok. 100 mld zł. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil