REKLAMA

"Mieszkanie Plus" w Warszawie. Niemal sto zespołów chce projektować zabudowę przy ul. Ratuszowej

2019-11-04 13:22
publikacja
2019-11-04 13:22
"Mieszkanie Plus" w Warszawie. Niemal sto zespołów chce projektować zabudowę przy ul. Ratuszowej
"Mieszkanie Plus" w Warszawie. Niemal sto zespołów chce projektować zabudowę przy ul. Ratuszowej
/ YAY Foto

Niemal sto zespołów architektonicznych chce zaprojektować "Mieszkanie Plus" przy ul. Ratuszowej w Warszawie - poinformował w poniedziałek PFR Nieruchomości. Laureatów konkursu poznamy na początku lutego 2020 roku.

fot. Lutic / / Shutterstock

Jak poinformowano, 93 pracownie architektoniczne zarejestrowały się do udziału w konkursie na koncepcję zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Na liczącej ponad 1,7 ha działce w sąsiedztwie stołecznego ZOO powstanie osiedle, które - jak wynika z komunikatu - pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe na parterze budynków. Przewidziano też plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. 30 proc. powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.

Organizowany konkurs ma charakter otwarty i dwuetapowy. Zgodnie z regulaminem pracownie, które zarejestrowały swój udział w konkursie, mają czas do 5 listopada, by przesłać m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, a 13 listopada zostanie ogłoszona lista uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu.

Na czele składu sędziowskiego - jak wynika z komunikatu - stanie dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także reprezentanci spółki PFR Nieruchomości.

"To, co dla mnie jest największą wartością konkursów organizowanych przez PFR Nieruchomości, to dialog. Walor twórczej dyskusji pozwala wypracować rozwiązania, które będą najpełniejszą i najlepszą odpowiedzią na potrzeby rozwoju danego miejsca. W drugim etapie tego konkursu odbędą się warsztaty z poszczególnymi uczestnikami. Z kolei po złożeniu prac konkursowych możliwa jest ich prezentacja Sądowi Konkursowemu oraz dyskusja na ich temat w gronie architektów, ale także osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i kształtowanie miasta" – podkreśla cytowany w informacji prezes zarządu PFR Nieruchomości SA Mirosław Barszcz.

"Mieszkanie Plus" na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale 27 tys. mieszkań. Pod koniec września ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim przy ul. Klonowej. "Mieszkanie Plus" w samej Warszawie to nie tylko osiedle przy ul. Ratuszowej, ale także jedna z największych inwestycji w ramach programu – osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tys. mieszkań w południowej części stołecznego Ursynowa.

Pod koniec października PFR Nieruchomości poinformował o zakupie działki u zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Wstępna koncepcja przewiduje powstanie tam 12 budynków mieszkalnych oraz jednego budynku usługowego. Planuje się, że znajdzie się tam ponad 1 tys. mieszkań, a budowa osiedla rozpocznie się w II kwartale 2022 roku.

W ramach programu "Mieszkanie Plus" trwa projektowanie blisko 18 tys. mieszkań, kolejne 18 tys. oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tys. mieszkań w całej Polsce.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sandi
I bardzo dobrze! Mieszkanie plus się rozkręca, fajnie, że będzie można wybrać aż z tak licznego grona biur projektowych, bo to oznacza, że budynki będą na pewno nowoczesne i ladne.

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki