REKLAMA

Miesiąc darmowego czynszu i kosz żywności. Portugalskie miasteczko walczy o mieszkańców

2021-04-17 10:00
publikacja
2021-04-17 10:00
fot. Sergio Formoso / Shutterstock

Władze miasta Braganca w północno-wschodniej Portugalii ogłosiły kampanię zachęt, która ma na celu “wykradnięcie” dużym aglomeracjom miejskim rezydentów. W zamian przybysze będą mogli liczyć na miesiąc darmowego czynszu, bezpłatnego internetu i kosz żywności.

Zapowiedziany przez samorządowców z Bragancy program pt. “Wolność rozpoczęcia na nowo” adresowany jest głównie do młodych małżeństw z dziećmi zatrudnionych w ramach telepracy.

Władze portugalskiego miasta zamknęły już pierwszą listę kandydatur osób, które zamierzają sprowadzić się do Bragancy. Oficjalna inauguracja programu, w ramach którego przybysze otrzymają też kosze pełne regionalnych produktów spożywczych, została zaplanowana na maj.

Jak powiedział PAP pochodzący z północno-wschodniej Portugalii Antonio Fonseca, ekspert w dziedzinie nieruchomości, w ostatniej dekadzie podobne pomysły na przyciągnięcie nowych rezydentów rozwijało kilkanaście gmin interioru.

“W niektórych gminach wciąż rozwijane są zachęty, aby podnieść liczebność populacji, a szczególnie, aby sprowadzić młode, dzietne małżeństwa” - powiedział Fonseca, odnotowując, że kampanie te skierowane były głównie do rezydentów dużych miast, takich jak Lizbona i Porto.

Ekspert przypomniał, że w kilka gmin wciąż rozwija system zachęt w postaci wsparcia w poszukiwaniu pracy dla przybyszów czy czasowego wydawania im w dzierżawę opustoszałych budynków.

Szacuje się, że ponad 60 proc. obywateli Portugalii mieszka przy wybrzeżu, zazwyczaj w dużych miastach, takich jak Lizbona oraz aglomeracja Porto. Epidemia zaczyna jednak nieznacznie zmieniać te proporcje.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kuba_rzeszowiak
i tak właśnie będzie wyglądała przyszłośc polski - pozdrawiam
ajwaj_
Jedzenie wezme, mieszkac tam nie bede
Portugalia ma super jedzenie, wino itd.
kris74keh
Do każdej zagrody powinni jeszcze dostawiać mućkę pragnącą wydojenia.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki