Media: węgierska armia pracuje nad projektem superkarabinu

Węgierskie siły zbrojne pracują nad projektem specjalnego karabinu snajperskiego krajowej produkcji – poinformował w czwartek dziennik „Magyar Nemzet”, powołując się na źródła wojskowe.

(fot. Peter Bauza / ZUMA Press)

„Cechą szczególną tej +superbroni+ może być komputerowe sterowanie. Specjaliści od innowacji prawdopodobnie pracują zatem nad systemem sterowania sprzężonym z komputerem balistycznym, a karabin zgodnie z wymogami czasów może dysponować noktowizorem oraz celownikiem na podczerwień” – pisze dziennik, dodając, że przypuszczalnie będzie to karabin naramienny.

Gazeta dodaje, że na temat nowej broni, jak również innych nowych projektów w sferze uzbrojenia niewiele wiadomo, gdyż informacje o nich są objęte tajemnicą. „Ministerstwo obrony nie odpowiedziało na razie na nasze pytania dotyczące tej sprawy, ale nie zaprzeczyło, że w Instytucie Modernizacji Armii Węgierskiej (MH MI) trwają prace nad zaprojektowaniem nowego karabinu snajperskiego” – czytamy.

„Według naszych informacji węgierska +superbroń+ będzie jednym z wielkich hitów MH MI, jeśli powstanie pierwszy prototyp” – informuje „Magyar Nemzet”, podkreślając, że MH MI powstał w celu rozwijania potencjału innowacyjnego armii węgierskiej.

Dziennik zwraca uwagę, że powstanie superkarabinu może mieć też znaczenie handlowe, gdyż z jednej strony przyczyni się do rozwoju węgierskiego przemysłu zbrojeniowego, a z drugiej może być nań duże zapotrzebowanie na rynku.

„Jeśli nowy karabin będzie podobny do najnowocześniejszych wersji, będzie go można sprzedawać za co najmniej 10 tys. dolarów” – czytamy.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
42 33 londonern

Wegry tez maja swojego Morawieckiego jak widzie. U nas elektryki, tam super karabin.

! Odpowiedz
22 26 jes

Dokładnie, świadczy o tym cytat:
"będzie jednym z wielkich hitów MH MI, jeśli powstanie pierwszy prototyp"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil