REKLAMA

Mandat z helikoptera - teraz za przekroczenie prędkości

2011-01-21 06:50
publikacja
2011-01-21 06:50
Policja ma nowy sposób na zbyt szybkich kierowców. Przekraczających prędkość namierzy z helikoptera - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Do tej pory policjanci w śmigłowcach mogli nagrywać takie wykroczenia kierowców, jak wyprzedzanie w niebezpiecznych miejscach, wyprzedzanie na pasach, przekraczanie linii ciągłej, przejazd na czerwonym świetle. Czyli wszystkie naruszenia kodeksu drogowego oprócz zbyt szybkiej jazdy.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, obowiązująca od 31 grudnia 2010 roku, choć ograniczyła możliwość stosowania fotoradarów i zwiększyła limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych, dała funkcjonariuszom nowe narzędzia. Wprowadzona do niej definicja urządzenia rejestrującego jest na tyle szeroka, że kontrolę ruchu drogowego można przeprowadzać zarówno z radiowozu, jak i ze śmigłowca. I to w stosunku do wszystkich naruszeń przepisów. W związku z tym policyjne śmigłowce zostały uzbrojone w rejestratory prędkości.

Śmigłowce nie służą wyłącznie do kontroli ruchu na drogach. Bywa że używane są do pościgu za kierowcą uciekającym z miejsca wypadku. Są też uruchamiane przy okazji lotów szkoleniowych, by nawet wtedy kontrolować kierowców.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/kl/ab
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~krzysiek
Nie słyszałem o tym wcześniej, ale bardzo dobrze - kolejny sposób na walkę o większe bezpieczeństwo na drogach. Ciekaw jestem, jakie są statystyki łapalności i czy opłaca się angażować aż tak drogie w eksploatacji sprzęty. Swoją drogą nadmierna prędkość to plaga na polskich drogach - sam w firmie zamontowałem Nie słyszałem o tym wcześniej, ale bardzo dobrze - kolejny sposób na walkę o większe bezpieczeństwo na drogach. Ciekaw jestem, jakie są statystyki łapalności i czy opłaca się angażować aż tak drogie w eksploatacji sprzęty. Swoją drogą nadmierna prędkość to plaga na polskich drogach - sam w firmie zamontowałem system monitoringu GPS, żeby moi kierowcy nie stwarzali zagrożenia podczas jazdy a towar, jaki przewożą był nienaruszony. Świetna sprawa z tym lokalizatorem, bo oprócz podstawowych funkcji http://www.monitoring-gps.net/lista-funkcji.aspx ustawiłem sobie granicę możliwej prędkości - jeśli któryś z kierowców ją przekroczy ja dostaję taką informację i mogę podjąć kolejne działania. Praca i jazda moich pracowników jest więc bardziej optymalna a już na pewno żaden helikopter ich nie namierzy :)
~piotrek
a moze zamiast tego wzięliby się za łapanie złodziei

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki