REKLAMA

Małopolskie: samorząd dopłaci 1,5 tys. zł na zatrudnienie niani

2017-03-06 13:34
publikacja
2017-03-06 13:34

1,5 tys. zł miesięcznie będą mogli otrzymać rodzice na zatrudnienie opiekunki do dziecka w ramach pilotażowego programu "Małopolska Niania" uruchamianego przez samorząd Małopolski. Program na początek obejmie 30 gmin z najsłabszym dostępem do żłobków, ma zostać zatrudnionych co najmniej 50 niań.

fot. / / YAY Foto

Jak podkreślił w poniedziałek marszałek regionu Jacek Krupa, "Małopolska Niania" to projekt pionierski, który ma wesprzeć działania samorządu dotyczące pomocy dla pracujących rodziców najmłodszych dzieci. "Koncentrujemy się bardziej na tworzeniu nowych miejsc w żłobkach, a program +Małopolska Niania+ ma charakter dodatkowy, tam gdzie z dostępem do żłobków jest najgorzej" - zaznaczył.

Program będzie realizowany w latach 2017-18 we współpracy z 30 wybranymi samorządami lokalnymi. Rodziny, które wezmą w nim udział, będą otrzymywać po 1,5 tys. zł miesięcznie przez 10 miesięcy w roku na zatrudnienie niani do dziecka w wieku do trzech lat. Z tego 1000 zł pochodzić będzie z budżetu województwa, a 500 zł pokryją środki gminy.

Łączny koszt programu pilotażowego wyniesie 750 tys. zł, co pozwoli zatrudnić przynajmniej 50 niań. Ich liczba może być wyższa, jeśli część z nich zostanie zaangażowana w niepełnym wymiarze godzin.

Rodzice sami będą mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, pod warunkiem, że jest to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia - w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.

O udział w programie mogą starać się wszyscy pracujący rodzice, bez względu na sytuację osobistą, także ci samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych. O pierwszeństwie uczestnictwa w programie zdecydują gminy. Pod uwagę mogą być brane różne kryteria, m.in. wielodzietność, niepełnosprawność dziecka, dochody.

Według badań przeprowadzonych przez samorząd małopolski niania jest najbardziej preferowaną formą opieki nad małym dzieckiem - wskazało ją 32 proc. respondentów. Jednak rodzice decydują się na to rozwiązanie najrzadziej, ze względu na koszty. Na drugim miejscu znajdują się żłobki - wskazało je 30 proc. pytanych.

Najnowszy raport Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wskazuje, że problem z zapewnieniem opieki w żłobkach istnieje w 162 na 182 gmin województwa. W przypadku 30 gmin wybranych do programu sytuacja jest wyjątkowo zła.

"O ile w ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność przedszkoli, to jeśli chodzi o żłobki sytuacja jest dużo gorsza - zalewie 6,3 proc. dzieci w naszym województwie ma szansę znaleźć opiekę w żłobku" - zaznaczył Krupa.

rgr/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Le
Czyli 50 "Misiewiczów"mają w regionie? dla nich te zmiany? a reszta płaci?
~nocoz
Ja z chęcią zapłacę żeby za 60 lat jak już nie będę w stanie na siebie pracować, pracował na mnie Polak, a nie Turek albo Ukrainiec.
~Londoner
Powinny przyslugiwac tylko rodzinom gdzie jedno nie pracuje z powodu opieki. I po jej otrzymaniu ma isc do pracy. Jesli nie zrobi tego w przeciagu 3 miesiecy, opiekunka idzie, a kase trzeba oddac.
Niech to sluzy aktywizacji ludzi, a nie darciu kasy tylko od panstwa.
~mwa
Kowalscy dogadają się z Nowakami. Kowalska będzie zajmować się dzieckiem Nowakowej, a Nowakowa dzieckiem Kowalskiej. Obie rodziny dostaną extra 1500 od państwa.
~nn
Wolak to złodziej?
Centuś potrafi?
~MM odpowiada ~nn
No tak, bo głupek co to wymyślił oczywiście jest bez winy - wszak urzędnik...
~dorosly
Niestety takie programy są również potrzebne dorosłym dzieciom schorowanych rodziców :(
~zady
państwo prawa ma przewidziany scenariusz w takiej sytuacji to są......alimenty
~gringo7
..Rozwiązanie patologiczne,korupcjogenne,dokładające pieniądze bogatym (relatywnie na danym terenie).
~żart
Ile dopłacą do zatrudnienia "elektronicznej" niani (nie jest taka droga.
Skończyć z wszelkimi dopłatami bogacze (nędzarze).
Postępować jak kościół (co łaska).

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki