Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką Koalicji Obywatelskiej na stanowisko premiera

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera - ogłosił we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Decyzja ta pociągnęła za sobą też zmiany na listach KO do Sejmu - Kidawa-Błońska będzie "jedynką" listy w Warszawie, Schetyna - we Wrocławiu.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Wcześniej obsada "jedynek" w okręgach warszawskim i wrocławskim była odwrotna - szef Platformy Obywatelskiej miał być "lokomotywą" listy w stolicy, a Kidawa-Błońska - w stolicy Dolnego Śląska.

Koalicja Obywatelska zainaugurowała we wtorek oficjalnie kampanię wyborczą przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października. Twarzą tej kampanii i kandydatką KO na szefa rządu jest posłanka PO-KO, wicemarszałek Sejmu, a w przeszłości m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. W najbliższy piątek Kidawa-Błońska ma zaprezentować program Koalicji Obywatelskiej.

Decyzję KO ogłosił podczas wtorkowego wystąpienia w Warszawie lider PO. "Ludzie domagają się spokoju i rozsądku, chcieliby, żeby pojawił się ktoś, kto +by umiał was tam wszystkich pogodzić+ - tak mówią; kto by wprowadził ład, normalność i zgodę. Potrzebny jest ktoś, kto przed kim nawet najgorsi szczekacze muszą się zacząć miarkować, ktoś, kto będzie myślał o ludziach i o ich zwykłych, życiowych sprawach" - powiedział Schetyna.

Jak dodał, im dłużej słuchał takich głosów, tym bardziej dochodził do wniosku, że jest tylko jedna taka osoba. "I to właśnie ona powinna być naszym wspólnym kandydatem na stanowisko premiera. Tak, drodzy państwo, to ludzie wybrali nam kandydata na premiera" - podkreślił lider PO. "Z największą satysfakcją ogłaszam dzisiaj, że zaproponuję kandydata Koalicji Obywatelskiej na urząd premiera w osobie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej" - oświadczył Schetyna.

"Nie wiem, jak mogliśmy na to wcześniej nie wpaść" - żartował lider Platformy. Przekonywał, że Kidawa-Błońska potrafi słuchać ludzi. "Z taką samą uwagą rozmawia z ambasadorem w filharmonii, jak i ze sprzedawczynią na miejskim bazarku. W jednym i drugim przypadku potrafi z rozmówcą nawiązać tak samo ciepłą i serdeczną relację. Zna życie, wie czego potrzebują polskie rodziny. Była świetnym marszałkiem Sejmu, zawsze chce się porozumieć - dla dobra Polek i Polaków" - mówił szef PO.

Dodał, że te cechy Kidawa-Błońska być może "ma w genach"; przypomniał, że jej pradziadkami byli: prezydent II RP Stanisław Wojciechowski i premier II RP Władysław Grabski. "Obaj nie pracowali dla żadnej partii, tylko dla Polski tak, jak Małgorzata" - powiedział Schetyna.

Szef PO nie szczędził też krytyki politykom Prawa i Sprawiedliwości, którym wytykał m.in. nadużywanie przywilejów władzy, upartyjnienie państwa, a także brak rozwiązań dla poprawy sytuacji w służbie zdrowia (m.in. na SOR-ach), brak walki ze smogiem, a także brak podwyżek dla pracowników sfery budżetowej i wzrost cen. Po raz kolejny zapewnił, że jeśli KO dojdzie do władzy, utrzyma programy społeczne, które wprowadził PiS. "Nic, co dane, nie będzie odebrane" - powiedział.

Schetyna przekonywał, że w październikowych wyborach nic nie jest przesądzone. "Już w przyszłym miesiącu ci wszyscy partyjni mandaryni, czynownicy obecnej władzy będą mieli nietęgie miny" - powiedział.

Kidawa-Błońska przyznała, że decyzja by zostać kandydatką na premiera i tym samym twarzą kampanii KO do parlamentu była dla niej trudna. "Przed nami wielkie wyzwanie, bo my te wybory wygramy, musimy je wygrać, bo oczekują tego od nas Polacy" - przekonywała.

Jak dodała, Polacy nie chcą polityków "zajmujących się tylko samym sobą". "Chcą polityków, którzy wiedzą jakimi oni są ludźmi, jakie mają marzenia, potrzeby, pragnienia (...) Chcą polityków, którzy w człowieku będą widzieli całe spektrum jego dokonań, a nie tylko PESEL; chcą polityków, którzy będą z nimi w trudnych i dobrych sprawach, a co najważniejsze - że będą czuli, że chcemy razem z nimi budować coś wielkiego" - wskazywała posłanka PO.

Dodała, że bycie kandydatką na szefa rządu to dla niej wielkie wyzwanie. "Mam straszną tremę" - przyznała. Podkreśliła jednocześnie, że Polska jest warta tego, żeby być krajem bez nienawiści. "Marzę o tym, żeby Polska była krajem, w którym na ulicach ludzie do siebie się uśmiechają, kiedy pomagają każdemu w potrzebie, żebyśmy znowu byli jedną wspólnotą i wiedzieli, że tylko razem możemy zmieniać świat, kiedy przypomnimy, że ważne jest słowo: honor, uczciwość, odpowiedzialność, tolerancja i szacunek dla innych" - powiedziała Kidawa-Błońska. "Jeżeli obudzimy w sobie to wszystko, wygramy te wybory" - zapewniła.

Przekonanie o zwycięstwie w jesiennych wyborach wyrażały też w swych wystąpieniach liderki: Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, Inicjatywy Polska Barbara Nowacka i Zielonych Małgorzata Tracz. "Zwyciężymy. Zwyciężymy, bo wierzymy w wolność, równość, demokrację, prawa człowieka, szacunek, wierzymy w Polki i Polaków - w ich dobre wybory, determinację i wspólne marzenie o mądrej, sprawiedliwej, silnej Polsce we wspaniałej, otwartej Europie. To marzenie będziemy realizować drużyną, na czele której stoi Małgorzata Kidawa-Błońska" - mówiła Nowacka.

Małgorzata Tracz zadeklarowała, że "drużyna jutra" Koalicji Obywatelskiej będzie przez najbliższe sześć tygodni aż do wyborów bardzo ciężko pracować. "Będzie na wszystkich ulicach, placach, skwerach, skrzyżowaniach, targowiskach w polskich miastach, miasteczkach, na dożynkach i na festynach w polskich wsiach" - dodała.(PAP)

autor: Marta Rawicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ziombojmadafaka

To ta co twierdzila, ze podniesienie skladek zus spowoduje pobudzenie gospodarcze?

! Odpowiedz
1 1 mooooo

Coraz bardziej uświadamiam sobie ze PiS bis wystawiło kandydaturę ?? Schetyna się strasznie napracował scenariusz taki sam jak z nowogrodzkiej czy już nie ma alternatywnych rozwiązań ? Tylko klejenie tłuką

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 8 eagleeye

@jes a co jest na nowogrodzkiej bo w Pierwszej Stolicy Polski której mieszkam nie ma z tego co wiem takiej ulicy. Powiem Ci tak jakbyś zobaczył kogo mam podpisy na plakacie wyborczym "By Żyło Się Lepiej" przestał byś głupoty jak małe dziecko pisać.

Sorry ale jakoś liberalna demokracja mnie nie przekonuje bo pokazała w latach 2007 - 2015 co potrafi po sobie zostawić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 47 eagleeye

Tak wygląda PO-KOmuny "program wyborczy" którego nadal ani widu ani slychu

! Odpowiedz
7 38 lightning_network

jak to, początek programu jest zaszyty w nazwie:

PO-KO-ry-to :)

! Odpowiedz
31 8 jes

Nudne macie te komunikaty z Nowogrodzkiej. I lepiej nie mieć programu niż mieć taki jak PiS. Płacimy za nieróbstwo.

! Odpowiedz
7 22 sloneczkodzg

Błazenada . Czy ten schecio wie co robi ?

! Odpowiedz
14 19 igła

Wolę pana Schetynę na to stanowisko. On jak stoi to tak fajnie gibie się na boki, jakby się miał z kimś brać za bary.

! Odpowiedz
30 35 khh

Kidawa-Blonska na premiera...i oni sie dziwia, ze pis wygrywa wybory...naprawde nie ma juz nikogo swiezego, z jakakolwiek wizja, tylko te skompromitowane geby? Dopoki sie tego nie naucza to jestesmy skazani na kacza bande...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil