REKLAMA

Maciej Kopecki z PWPW autorem nowego polskiego banknotu

2008-11-07 13:50
publikacja
2008-11-07 13:50
Nowy banknot kolekcjonerski wyemitowany na 90. rocznicę odzyskania niepodległości został zaprojektowany przez Macieja Kopeckiego, naczelnego grafika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Jest to pierwszy banknot autorstwa Macieja Kopeckiego, który trafił do obiegu.

Z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 10 zł. i nakładzie 80 tys. sztuk. Banknot został zaprojektowany w formacie 138 x 69 mm, tj. takim jak banknoty obiegowe o nominale 100 zł. Producentem banknotu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., a autorem projektu Maciej Kopecki – naczelny grafik PWPW S.A, który wykonał też ryt portretu Józefa Piłsudskiego.

 - Nowością w tym banknocie jest znak dla niewidomych, który wykonano w formie reliefu, czyli trójwymiarowego elementu, wyczuwalnego przez opuszki palców - mówi autor banknotu Maciej Kopecki. - Taki efekt powstaje w wyniku zastosowania tzw. „suchego tłoczenia” techniką stalorytniczą.

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono: portret  Marszałka Józefa Piłsudskiego, widok fasady pałacu Belwederskiego,  postać Józefa Piłsudskiego w czapce i płaszczu w okopie (w formie zabezpieczenia recto–verso, tzn. obraz tworzą uzupełniające się fragmenty rysunku na przedniej i odwrotnej stronie banknotu) oraz wizerunek godła herbu Orła Białego według wzoru z 1927 r., będącego też współczesnym godłem RP. Odwrotna strona banknotu przedstawia godło Rzeczypospolitej Polskiej – Orła Białego według wzoru z 1919 r. oraz Pomnik Czynu Legionowego w Kielcach. Umieszczony w papierze znak wody przedstawia popiersie Józefa Piłsudskiego. Nominał banknotu wydrukowano farbą zmienną optycznie (w zależności od kąta patrzenia farba zmienia barwę z różowej poprzez fiolet do oliwkowej).

Maciej Kopecki ukończył studia artystyczno–pedagogiczne ze specjalnością graka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Początkowo pracował jako rysownik litograczny, a następnie przez długie lata był zatrudniony na stanowisku artysty rytownika. Pracę w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych rozpoczął  w 1973 roku. Od 1998 roku jest Naczelnym Grafikiem PWPW S.A. Osobiście nadzoruje prace graficzne przed rozpoczęciem produkcji banknotów. Wykonywał prace przy projektowaniu banknotów do serii „Wielcy Polacy”, jest współtwórcą znaczków wklęsłodrukowych drukowanych dla Poczty Polskiej, projektu pierwszego polskiego paszportu biometrycznego  oraz innych produktów wytwarzanych w PWPW S.A./ Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki