REKLAMA

MSZ Rosji: nie możemy wykluczyć rozmieszczenia wojsk na Kubie i w Wenezueli

2022-01-13 16:09, akt.2022-01-13 17:26
publikacja
2022-01-13 16:09
aktualizacja
2022-01-13 17:26
MSZ Rosji: nie możemy wykluczyć rozmieszczenia wojsk na Kubie i w Wenezueli
MSZ Rosji: nie możemy wykluczyć rozmieszczenia wojsk na Kubie i w Wenezueli
fot. FORUM / / FORUM

Jeżeli napięcia w stosunkach między Rosją i USA będą narastać, nie można wykluczyć wysłania rosyjskich wojsk na Kubę i do Wenezueli - oświadczył w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

"Wszystko zależy od działań, jakie będą podejmowali nasi amerykańscy odpowiednicy" - zaznaczył Riabkow w wywiadzie dla telewizji RTVI.

Prezydent Władimir Putin ostrzegł, że Rosja może podjąć kroki techniczno-militarne, jeżeli USA ją do tego sprowokują i wzmocnią wywieraną na Moskwę presję militarną - przypomniał wiceszef rosyjskiej dyplomacji.

Riabkow powiedział również, że odmówienie przez USA i jej sojuszników rozważenia kluczowych dla Rosji żądań "gwarancji bezpieczeństwa" budzi wątpliwości dotyczące kontynuowania rozmów dyplomatycznych z Zachodem.

Wypowiedź Riabkowa to ostre podniesienie stawki w toczącym się między Rosją i Zachodem sporze, którego tłem jest zgromadzenie wokół Ukrainy ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy - komentuje agencja Associated Press.

Riabkow kierował rosyjską delegacją podczas poniedziałkowych rozmów z USA w Genewie, prowadzonych w ramach dialogu o stabilności strategicznej.

W środę w Brukseli odbyło się pierwsze od 2,5 roku posiedzenie Rady NATO-Rosja. Sojusznicy solidarnie odrzucili główne rosyjskie propozycje dotyczące bezpieczeństwa, obejmujące zagwarantowanie blokady dalszego rozszerzenia NATO o Ukrainę i inne kraje wchodzące niegdyś w skład ZSRR oraz cofnięcie wojsk i instalacji Sojuszu na granice z czasu przed akcesją m.in. Polski.

„Na konsultacjach Rosji z USA i NATO w Genewie oraz Brukseli były pozytywy, jednak potrzebne są odpowiedzi na kwestie zasadnicze, a wobec nich stwierdzono różnice zdań. To niedobrze i można to zaliczyć na minus dwóch rund rozmów” – powiedział Pieskow.(PAP)

Rosja jest rozczarowana reakcją Zachodu na swoje propozycje dotyczące Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa, ale nie rezygnuje z dyplomatycznych środków – oświadczył w czwartek ambasador Rosji przy OBWE Aleksandr Łukaszewicz.

Ambasador USA przy OBWE: mamy wiele wątpliwości co do intencji Rosji

Stoimy w obliczu poważnego kryzysu bezpieczeństwa w Europie i chcemy go rozwiązać w drodze dyplomacji, ale mamy też wiele wątpliwości co do intencji Rosji - powiedział ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Jeśli Rosja odejdzie od rozmów, będzie jasne, że nigdy nie brała ich na poważnie - dodał.

"Stoimy w obliczu kryzysu europejskiego bezpieczeństwa. Słyszymy głośno wojenne bębny, a retoryka stała się dość przeraźliwa. Po rosyjskiej stronie granicy z Ukrainą jest prawie 100 tys. żołnierzy. Ich obecność i ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji budzą wiele wątpliwości na temat rosyjskich intencji" - powiedział Carpenter, przedstawiając sytuację po czwartkowych rozmowach na forum Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

Dyplomata podkreślił, że choć USA są zaangażowane w kontynuowanie rozmów z Rosją, w tym w ramach OBWE, co zaproponowała Polska, nie jest jasne, czy Moskwa podchodzi do nich poważnie.

"Jeśli Rosjanie odejdą od tych rozmów, stanie się jasne, że nigdy nie traktowali dyplomacji poważnie" - powiedział Carpenter, komentując wypowiedź wiceszefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Riabkowa o tym, że Rosja nie widzi sensu kontynuacji rozmów. Amerykanin podkreślił jednocześnie, że USA nie mogą zgodzić się na negocjowanie fundamentalnych zasad systemu międzynarodowego czy na temat stref wpływów. (PAP)

adj/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
_xyz
Ciekawe ile im po drodze zatonie lub spali się okrętów i ile rdzewiejących nielotów spadnie.
225577
Powrót do przeszłości - nowy kryzys kubański. Byłe republiki radzieckie.Następnie Wenezuela, jakaś Angola, może Afganistan. Wyścig zbrojeń i straszenie nuklearne. Że im się nie znudzi..
dziadekjarek
Jedzie na Wenezuelę…….
dididif
Uwaga! Będzie radziecki atak w wykonaniu "Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Kuzniecow" vel. „Riga”, „Leonid Breżniew” lub „Tbilisi”. Wiadomo, że nie ma szans przepłynięcia przez Atlantyk. W grę wchodzi pocięcie na mniejsze elementy i ponowne zespawanie w doku im. "fidel wy-castro-wał putina".
darius19
czyzby nowy chlopak ze stajni cara Putina? Czy tylko nowy nick? Ale duzo lepiej mu to wychodzi od belkotu "ajwaj_"
demeryt_69
Ostatni raz gdy Rosjanie rozmieścili rakiety na Kubie była ostra jazda bez trzymanki. Gdy wreszcie emocje opadły, to się okazało, że Chruszczow przechytrzył JFK - Rosjanie wycofali rakiety z Kuby, a Amerykanie z Turcji oraz JFK zadeklarował, że Stany nigdy nie zaatakują Kuby.

Niestety JFK już długo nie pożył :)

dziadekjarek
Czyja to wersja historii ? Kremla
majmun
Rosjanie grają Vabank, wiedząc że zachód ma słabe karty, tym bardziej że USA skupiają się na Chinach a nie Europie. Niestety ale wydaje mi się, że niezależnie od dalszych wydarzeń to Rosja najwięcej na tym zyska, a jeśli Rosja zyska to ktoś poważnie straci....
the_mind_renewed
Rosja ma prawdziwe aktywa, reszta jedzie na oparach absurdu kwadropierdylionowego długu i euforii napędzanej przez pohukiwaczy od propagandy. Oni nawet w razie wojny by się pogubili, to w większości aroganckie kmioty.
the_mind_renewed
Wśród utkniętych rozmów między Rosją a NATO na temat tego, co faktycznie jest nowym podziałem Europy na geopolityczną strefę wpływów, Rosja zdecydowała się wyruszyć w trasę i zademonstrować Stanom Zjednoczonym, jak to jest być otoczonym przez bazy wojskowe wzdłuż swoich granic , a w czwartek, po stwierdzeniu, że rozmowy z USA w sprawie Wśród utkniętych rozmów między Rosją a NATO na temat tego, co faktycznie jest nowym podziałem Europy na geopolityczną strefę wpływów, Rosja zdecydowała się wyruszyć w trasę i zademonstrować Stanom Zjednoczonym, jak to jest być otoczonym przez bazy wojskowe wzdłuż swoich granic , a w czwartek, po stwierdzeniu, że rozmowy z USA w sprawie bezpieczeństwa na Ukrainie utknęły w martwym punkcie, wiceminister spraw zagranicznych Rosji zasugerował, że Moskwa mogłaby wysłać rozmieszczenie wojskowe do Wenezueli i na Kubę, ponieważ Kreml stara się naciskać na Waszyngton, aby odpowiedział na jego żądania. powstrzymać zachodnią działalność militarną, która, jak mówi, zagraża Rosji.

Cytowany przez WSJ wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa nie może wykluczyć wysłania „infrastruktury wojskowej” do Wenezueli lub na Kubę w przypadku napięć z Waszyngtonem, które nasiliły się w ostatnich tygodniach z powodu ogromnego nagromadzenia wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. sugerować, że szanse na wojnę w Europie są obecnie największe od dziesięcioleci, nadal rosną.

„Nie chcę niczego potwierdzać, niczego nie wykluczę… Zależy od działań naszych amerykańskich kolegów” – powiedział Ryabkow prywatnej rosyjskojęzycznej sieci telewizyjnej RTVi w wywiadzie udzielonym w czwartek w Moskwie.

Powiązane: Rosja kontra USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki