MFW zgadza się z Trumpem. Dolar jest przewartościowany

2019-07-18 10:55
publikacja
2019-07-18 10:55
YAY Foto

Z analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że dolar jest przewartościowany. Podobnego zdania jest prezydent Donald Trump, regularnie skarżący się na mocnego zielonego.

Analitycy MFW wyliczyli, że w 2018 r. amerykańska waluta była przewartościowana o 6-12 proc. A od tamtej pory dolar jeszcze się umocnił, m.in. wobec drugiej głównej waluty świata, czyli euro.

/ Bankier.pl

Na siłę dolara regularnie zwraca uwagę prezydent USA Donald Trump, apelując do Rezerwy Federalnej o powrót do luzowania polityki pieniężnej.

"Mimo że Rezerwa Federalna nie wie, co robi – podniosła stopy zdecydowanie zbyt szybko (bardzo niska inflacja, inne części świata zwalniają, obniżając i luzując) i dokonała dużego zacieśnienia monetarnego, w skali 50 mld USD na miesiąc – to jesteśmy na drodze do najlepszego czerwca w historii USA – napisał w czerwcu na Twitterze Trump. "Pomyślcie, co mogłoby być, gdyby Fed uczynił słusznie. Tysiące punktów wyższy Dow i PKB w strefie 4% lub nawet 5%" - dodał.

W lipcu pisał zaś: "Chiny i Europa grają w wielką grę manipulowania walutą i pompują pieniądze do swoich gospodarek w celu rywalizowania z USA. Powinniśmy im DORÓWNAĆ, bo inaczej nadal będziemy głupkami, którzy siedzą z tyłu i grzecznie patrzą, jak inne kraje grają w swoje gierki, jak to robiły przez wiele lat".

Analitycy przewidują, że życzenie prezydenta Trumpa spełni się jeszcze w tym miesiącu - na lipcowym posiedzeniu Fed niemal na pewno obniży stopy procentowe, kończąc cykl podwyżek trwający od grudnia 2015 r. Poprzednio Rezerwa Federalna cięła stopy procentowe jeszcze w 2008 r.

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Dolar jest przewartościowany bo dużo krajów nabrało kredytów w tanim dolarze i teraz je spłaca kupując kapitał plus odsetki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki