Trump domaga się QE i cięcia stóp procentowych

Prezydent Stanów Zjednoczonych po raz kolejny publicznie zażądał złagodzenia polityki monetarnej prowadzonej przez Rezerwę Federalną.

- Mimo że Rezerwa Federalna nie wie, co robi – podniosła stopy zdecydowanie zbyt szybko (bardzo niska inflacja, inne części świata zwalniają, obniżając i luzując) i dokonała dużego zacieśnienia monetarnego, w skali 50 mld USD na miesiąc – to jesteśmy na drodze do najlepszego czerwca w historii USA – napisał na Twitterze Donald Trump.

- Pomyślcie, co mogłoby być, gdyby Fed uczynił słusznie. Tysiące punktów wyższy Dow i PKB w strefie 4% lub nawet 5% - dodał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump jest prawdopodobnie pierwszym amerykańskim prezydentem, który tak otwarcie i publicznie krytykuję politykę formalnie niezależnego banku centralnego. Zresztą to sam Trump w styczniu 2018 roku powołał na stanowisko Jerome’a Powella, pod którego przewodnictwem w ubiegłym roku Fed dokonał czterech podwyżek stóp procentowych (po 25 pb.) każda.

- Teraz są jak uparte dziecko, gdy potrzebujemy obniżek stóp i luzowania, aby nadrobić to, co robią inne kraje robią przeciwko nam – dodał prezydent Trump. To aluzja do niedawnego wystąpienia Mario Draghiego, która zresztą spotkała się z natychmiastową ripostą gospodarza Białego Domu. Szef EBC tydzień temu zapowiedział jeszcze głębsze poluzowanie polityki pieniężnej w strefie euro.

W ubiegłym tygodniu kierownictwo Rezerwy Federalnej postanowiło utrzymać bez zmian przedział stopy funduszy federalnych na poziomie 2,25-2,50%. Ale równocześnie coraz więcej członków FOMC optuje za obniżką stóp w 2019 roku. Także czerwcowy komunikat Fedu rynki odczytały jako bardzo „gołębi” i otwierający furtkę do poluzowania polityki monetarnej na kolejnych posiedzeniach FOMC. Rynek terminowy już w 100% zdyskontował cięcie stóp procentowych w lipcu o przynajmniej 25 pb. Do końca 2019 roku rynek oczekuje trzech lub nawet czterech obniżek stopy funduszy federalnych.

Prezydent Trump od kilku kwartałów naciska na Rezerwę Federalną, aby ta zmieniła swą politykę. Najpierw Trump krytykował podwyżki stóp procentowych, a od kilku miesięcy głośnio artykułuje żądania ich obniżenia.

- Gdyby Fed właściwie wykonywał swoją robotę, czego nie robi, to rynek akcji byłby wyżej o 5000 do 10 000 punktów, a PKB rósłby w tempie 4, a nie 3 procent… i to niemal przy braku inflacji. Zacieśnianie ilościowe było zabójcze, powinno się zrobić dokładnie odwrotnie – napisał w kwietniu Donald Trump na Twitterze. Zatem dzisiejszy tweet jest więc niemal kopią tego sprzed dwóch miesięcy.

Gwoli przypomnienia dodajmy, że gospodarka Stanów Zjednoczonych znajduje się w najdłuższej ekspansji gospodarczej w powojennej historii, stopa bezrobocia jest najniższa od 50 lat, a oficjalna inflacja CPI w maju wyniosła 1,9% i była zbliżona do 2-procentowego celu Rezerwy Federalnej. W takich warunkach makroekonomicznych nie za bardzo widać miejsce na obniżanie i tak bardzo niskich stóp procentowych w USA.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 open_mind

A w międzyczasie uziemione 737 MAX są MAXsymalnie upychane gdzie się na nawet na parkingach samochodowych. I tak podobno co najmniej do końca roku. I jak dla mnie to to jest początek upadku tej marki, gdzie zwyciężyła chytrość nad rozsądkiem.

https://www.youtube.com/watch?v=46InmJexzYg

! Odpowiedz
2 3 open_mind

pilot blue 737 MAX proszę przeparkuj swój jet blokujesz parking

! Odpowiedz
1 1 open_mind

O i jeszcze, może ktoś dopatrzy się Polskiego? https://www.youtube.com/watch?v=hwejf6Yb3tA

! Odpowiedz
5 9 open_mind

A grób samemu Polak kopie tak: Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że ewentualne rozmieszczenie pocisków amerykańskich na lądzie w pobliżu granic Rosji może doprowadzić do kryzysu porównywalnego z kryzysem kubańskim w 1962 roku.

! Odpowiedz
1 10 talmud

tigerbonzo trump jest na smyczy aipac - wszystko co robi jest pod ich dyktando tylko wpisy na twitter to jego "produkcja"

! Odpowiedz
8 29 tigerbonzo

Gość zwariował? Mógłby jakoś merytorycznie i delikatnie to zasugerować, ale to co on wyprawia za pośrednictwem tego twitterka utwierdza mnie tylko w tym, że gość raczej zalicza się do tych inteligentnych inaczej i tylko lata na kogoś pasku i gdy tylko przestanie spełniać rolę pożytecznego idioty to szybko zostanie zmarginalizowany, ale obym się mylił. FED i tak już wystarczająco dużo gnoju narobił w swojej historii (ale czy powyciągali wnioski?), żeby tą instytucję pouczała w tej kwestii jakaś miernota swego czasu z kategorii tych "too big to fail", jak Donald (coś jest ewidentnie nie tak z tym imieniem w polityce, nie głosujcie na rudych Donaldów lol). Dla dobra losów tego świata lepiej, żeby Trump wrócił do prowadzenia swojego programu w tv, czy budowania hoteli. EBC też zajeździ zapewne całą Unię, bo nie tylko strefę euro swoim genialnym dodrukiem w celu ratowania południa i leczeniem długu długiem. Jeszcze kryptoszajs rośnie kolejny raz jak na drożdżach, więc chyba nie tylko Trump nam zwariował.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 27 open_mind

Halo Halo, panie prezydencie Trump, zostałeś złapany w pobliżu „przestępstwa z krwią na rękach”. Bo, dostajesz pan wprost orgazmu nieskończonego na temat, jak to Ameryka wprost kwitnie ! A z drugiej strony walczysz o cięcie stup procentowych które się stosuje w celu ożywienia gospodarki i nowe QE. Wiem że jesteś królem kitu i bajeru a bajerować to nie mnie. Pozdrawiam panie prezydencie Trump, jednocześnie gratulacje sukcesu z Polską Dudą. Tak się frajerów ogrywa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 49 znawca_inwestor

Nowe QE to wydzedziczenie ludzi z resztek własności. Trump go away

! Odpowiedz
8 38 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,53% 3,8649
2019-11-15 22:59:00
EUR/PLN -0,31% 4,2691
2019-11-15 22:59:00
EUR/USD 0,27% 1,1052
2019-11-15 22:59:00
CHF/PLN -0,74% 3,9025
2019-11-15 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil