MF wyda interpretację ws. niepewnej sytuacji leasingobiorców

Minister finansów wyda interpretację ogólną w sprawie niepewnej sytuacji klientów firm leasingowych, w jakiej znaleźli się po wyroku unijnego Trybunału - zapowiedział wiceminister Maciej Grabowski. Wyrok podważył stosowanie przepisów o leasingu w Polsce.

Wyrok unijnego Trybunału zapadł 17 stycznia br. w sprawie BGŻ Leasing sp. z o.o. Był korzystny dla wszystkich firm leasingowych, które równolegle zajmują się ubezpieczaniem leasingowanych samochodów, maszyn i urządzeń.

Trybunał orzekł, że firmy leasingowe mogą oddzielać usługę leasingu od usługi ubezpieczeniowej i płacić VAT tylko od pierwszej z nich. W takim wypadku usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu może być zwolniona z VAT.

samochód» Użytkowanie auta wykupionego z leasingu

Wyrok podważał słuszność stanowiska, jakie zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10). NSA był bowiem zdania, że firma leasingowa powinna płacić VAT od całości, czyli zarówno od usługi leasingu, jak i od ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Uchwała NSA dotyczyła stanu prawnego obowiązującego w 2006 r., a zaprezentowane w niej stanowisko było nadal aktualne i budziło kontrowersje. Unijny Trybunał je rozwiał.

Wyrok Trybunału oznaczał dla firm leasingowych, że mogły skorygować swoje deklaracje VAT i wystąpić o zwrot nadpłaconego VAT. Mogły też wystąpić o wznowienie postępowania w tych sprawach, w których były kontrolowane, a ostateczne decyzje pokontrolne były dla nich niekorzystne.

Wyrok - korzystny dla firm leasingowych - może mieć jednak negatywne skutki dla klientów firm leasingowych. Zwróciła na to uwagę poseł Małgorzata Niemczyk (PO) w interpelacji do ministra finansów.

Kalkulator leasingowy

kalkulator leasingowy

Chodzi o to, że klienci firm leasingowych odliczyli już od swojego podatku VAT podatek zapłacony w cenie usług ubezpieczeniowych. Podatek ten bowiem był wykazywany na fakturach wystawianych przez firmy leasingowe - zgodnie z uchwałą NSA i stanowiskiem organów podatkowych. Teraz firmy leasingowe mogą go odzyskać, ale dla klientów oznaczałoby to, że po otrzymaniu faktury korygującej, muszą oddać fiskusowi podatek, który odliczyli na podstawie pierwotnej faktury.

Czy to oznacza, że będą musieli zapłacić odsetki karne od nieprawidłowo dokonanych odliczeń? - spytała ministra posłanka. Jej zdaniem winą za zaistniałą sytuację nie należy obarczać klientów firm leasingowych, tylko urzędy i izby skarbowe, które od początku błędnie interpretowały przepisy. "Działanie organów podatkowych doprowadziło do sytuacji, w której leasingobiorca, odliczając podatek, który leasingodawca przerzucił na niego (...), naruszył przepisy o podatku od towarów i usług" - napisała Niemczyk w interpelacji.

W odpowiedzi wiceminister finansów poinformował, że mając na uwadze powstałą niepewność podatników, co do prawidłowości ich rozliczeń, polecił podległym mu służbom analizę sytuacji. Dodał, że zostanie wydana interpretacja ogólna ministra finansów w tej sprawie.

Grabowski nie zgodził się z posłanką, że niepewna sytuacja klientów firm leasingowych została spowodowana przez błędy organów podatkowych. Podkreślił, że organy kierowały się uchwałą NSA. (PAP)

kjed/ mki/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sven

Jak nie wiedzą, gdzie ten leasing brać, to nawet mi ich nie szkoda. Ja tam stawiam na solidne i sprawdzone źródła. Od kilku lat leasinguję poprzez http://mleasing.pl/ i wszystko mam wyłozone jasno i klarownie.

! Odpowiedz
0 0 ~izmir

Sytuacja jest pewna, trzeba tylko wiedzieć gdzie najlepiej brać. Skończyłem studia stomatologiczne i założyłem prywatną praktykę. Wzięłam w leasing używane wyposażenie gabinetu Najlepszą ofertę zaproponował mi mleasing.pl, tylko 3,99%

! Odpowiedz
0 0 ~spoko

VAT z faktury korygującej zmniejszającej nabywca płaci do U.S. ale również należy się jemu zwrot nadpłaty od wystawcy faktury. Dla nabywcy i sprzedającego jest to bez wpływu na koszty, o ile nie był w tym czasie kontrolowany z VAT i nie upłynęło 5 lat od odliczenia VATu.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne