MF: wpływy z podatku handlowego mniejsze niż planowano

Tegoroczne wpływy z podatku handlowego mogą być mniejsze niż planował rząd. Administracja nie wyklucza, że danina wejdzie w życie we wrześniu, a nie jak pierwotnie planowano - w sierpniu.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk
Wiceminister finansów Wiesław Janczyk (Ministerstwo Finansów)

Wiceminister finansów, Wiesław Janczyk powiedział podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, że późniejsze wejście w życie daniny zmniejszy przychody do kasy państwa. W ocenie skutków regulacji zapisano, że tegoroczne wpływy wyniosą około 600 milionów złotych. Przesunięcie terminu wejścia w życie podatku handlowego na wrzesień, zdaniem ministra spowoduje, że wpływy te będą niższe niż 600 milionów złotych.

Pierwotnie podatek handlowy miał obowiązywać od sierpnia tego roku. Rząd nie wyklucza jednak, że opóźni wejście w życie daniny.

Projekt zakłada, że przychody w wysokości od 17 do 170 milionów złotych będą opodatkowane na poziomie 0,8 procent. Od nadwyżki, czyli ponad kwotę 170 milionów złotych, podatek będzie wynosił 1,4 procent. Małe firmy będą zwolnione z daniny. Wyłączony z opodatkowania też będzie handel internetowy.

Wcześniej, posłowie komisji finansów odrzucili wniosek o wysłuchanie publiczne w sprawie wprowadzenia podatku handlowego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Tokarczyk/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~Zawiedziony

Rząd Pis poprzez ten podatek który miał być wprowadzony od lutego/2016 miał pomóc małym i średnim polskim sklepom przed całkowitą ich likwidacją,Niedawno zapowiadał że podatek będzie obowiązywał od 1 sierpnia a dziś mówi,że od 1 września.Jest to naprawdę żałosne.To jest tak samo jak za rządów skorumpowanej PO. -W naszym kraju nadal rządzą lobbyści zagranicznych wielkopowierzchniowych sieci handlowych.TO ONI DYKTUJĄ KIEDY PODATEK MA BYĆ WPROWADZONY I CZY W OGÓLE- PRZECIEŻ KAŻDY MIESIĄC ZWŁOKI TO OKOŁO 100 MILIONÓW ZŁ ZAOSZCZĘDZONYCH PRZEZ MARKETY NA PODATKU I KILKUNASTOKROTNIE WIĘKSZE SUMY NIEOPODATKOWANYCH ZYSKÓW WYTRANSFEROWANYCH ZA GRANICĘ. P.Prezes powinien jak najszybciej dokonać przeglądu niektórych ministrów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~adr

W ten oto sposób zarzynają gospodarkę nie osiągając nic w zamian. Ale w sumie czego się spodziewać po etnografie, historyku i radcy prawnym. W tym rządzie jest w ogóle jakiś ekonomista?

! Odpowiedz
2 11 ~lewak

Wpływy z banków tez bendą mniejsze banki zarobiły 17% mniej rok do roku to i pkb bedzie mniejsze bo nikt nie bierze kredytow mam na myśli przedsiebiorców

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil