MF rozważa zmiany w VAT dla przedsiębiorców o przychodach do 150 tysięcy zł rocznie

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie uproszczonej, ryczałtowej formy opodatkowania dla przedsiębiorców o przychodach do 150 tysięcy złotych rocznie - poinformował resort w komunikacie. Rozważane jest też podniesienie progu podlegania podatkowi VAT z obecnych 150 tys. zł do 200 tys. zł.

MF rozważa zmiany w VAT dla przedsiębiorców o przychodach do 150 tysięcy zł rocznie
MF rozważa zmiany w VAT dla przedsiębiorców o przychodach do 150 tysięcy zł rocznie (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Analizy przeprowadzane w Ministerstwie Finansów wykazują, że przedsiębiorcy o przychodach do 150 tysięcy PLN rocznie stanowią aż 51 proc. liczby podatników VAT (880 tysięcy), ale generują jedynie 0,84 proc. łącznego obrotu podatników VAT. Per saldo ci podatnicy wpłacają do budżetu 121 mln zł z tytułu podatku VAT (dane za 2014 rok)" - napisano w komunikacie MF.

"Status podatnika VAT wiąże się z koniecznością prowadzenia rozliczeń, które dla wielu podatników mogą być uciążliwe. W związku z tym faktem, Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie uproszczonej, ryczałtowej formy opodatkowania dla tych podatników (ryczałt kwotowy lub procentowy od obrotu)" - dodano.

MF podaje w komunikacie, że kolejną rozważaną zmianą, jest podniesienie progu podlegania podatkowi VAT z obecnych 150 tys. zł do 200 tys. zł.

"W krajach UE limit zwolnienia kształtuje się na różnym poziomie. W Polsce wynosi 150 tys. zł tj. ok 37.333 euro. W szeregu krajach limit ten jest niższy, ale np. we Francji wynosi od 82.200 do 32.900 euro (w zależności od rodzaju działalności), w Irlandii 75.000 lub 37.500 euro rocznie. W ramach podwyższonego limitu podatnicy także płaciliby VAT w uproszczonej formie" - dodano.

"Powyższe zmiany wymagają uzyskania derogacji od ogólnych zasad VAT ze strony Komisji Europejskiej. Zdaniem MF odpowiadają one art. 395 dyrektywy VAT, na podstawie którego kraj członkowski może uzyskać odstępstwo od stosowania ogólnych reguł dyrektywy" - dodano.

W opinii Ministra Finansów Pawła Szałamachy "nowe reguły realizowałyby zasadę uproszczenia i uszczelniania, którą kieruje się MF".

"Dzięki uwolnieniu setek tysięcy podatników od wymogów administracyjnych, można by skoncentrować działania administracji podatkowej na monitoringu podatników o większych obrotach, czyli tam gdzie powstaje zasadnicza część luki VAT" - powiedział cytowany w komunikacie MF Szałamacha.(PAP)

jba/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ms

brzmi dobrze ciekawe co wyjdzie

! Odpowiedz
0 1 ~Misiek

Coś dziwne te liczby - wychodzi że jeden mały podatnik VAT wpłaca rocznie tylko 137 zł (121mln/880tys). Mało. Ja jestem takim małym vatowcem i płace co najmniej 2 tys miesięcznie.

! Odpowiedz
4 5 ~Mały_ale_wariat

Ten rząd jasno pokazuje, kto ma płacić podatki w tym kraju - i DOBRZE!

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~niepelnosprawny_org

wow, ryczałt :P

! Odpowiedz
0 14 ~marek

Gdy ustawa o VAT została uchwalona w 2004 roku, miała 157 stron. Obecnie ma 297. W ciągu 12 lat do ustawy dodawano średnio 12 stron rocznie.

Jak tak dalej pójdzie, to za 10 lat ta ustawa będzie miała ponad 400 stron. I oczywiście przedsiębiorcy będą mieli obowiązek znać wszystkie jej przepisy.

! Odpowiedz
1 4 ~55

zobacz ile stron miała ustawa o Vat w 1993 to Ci szczęka opadnie.

! Odpowiedz
0 0 ~JAN odpowiada ~55

Ustawa o Vat z 1993 roku ma 16 stron

! Odpowiedz
0 6 ~ded

zmieniać jak najszybciej, wielu dwoi się i troi żeby nie przekroczyć 150tyś z niekorzyścią dla państwa

! Odpowiedz
1 11 ~BRAWO

BRAWO

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne