MF przygotowało ustawę zawieszającą podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2019 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało ustawę zawieszającą podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2019 - wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Według MF oznacza to brak wpływów do budżetu w wysokości 1,59 mld zł w 2018 roku.

(fot. Jacek Lagowski / FORUM)

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu w dniu 30 listopada 2016 r. Polska złożyła do TSUE skargę na decyzję Komisji Europejskiej z dnia 19 września 2016 r. W skardze podniesiono m.in. zarzut błędnej kwalifikacji podatku od sprzedaży detalicznej jako pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Istnieje ryzyko, że skarga nie zostanie rozpoznana do końca terminu zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, tj. do dnia 31 grudnia 2017 r.

"Wobec powyższego istnieje konieczność dalszego zawieszenia stosowania jej przepisów. Proponuje się zatem, aby przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych dopiero od dnia 1 stycznia 2019 r." - napisano.

"Projektowane rozwiązanie legislacyjne oznaczać będzie brak wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej za 2018 r. w wysokości 1.590,6 mln zł" - dodano.

Jak podaje MF, projektowana ustawa będzie miała wpływu na kwotę wydatków determinowaną przez tzw. stabilizującą regułę wydatkową.

"Ograniczenie dochodów z ww. podatku skutkuje ograniczeniem maksymalnego poziomu wydatków jednostek objętych regułą, co oznacza, że planowana zmiana będzie neutralna dla sektora finansów publicznych" - napisano.

We wrześniu 2016 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, a w październiku 2016 r. Rada Ministrów przyjęła nowelę, która wstrzymała funkcjonowanie podatku do 1 stycznia 2018 r.

map/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 4 silvio_gesell

Wystarczy opodatkować wartość gruntu, czyli w skrócie parkingi przed hipermarketami. Do tego KE się nie przyczepi.

! Odpowiedz
3 8 karbinadel

A ten znowu swoje... Czyli jesteś za likwidacją parkingów przed marketami?

! Odpowiedz
0 3 xyz83

To forum bez ciebie nie byłoby takie samo.

! Odpowiedz
2 5 silvio_gesell odpowiada karbinadel

Nie. Jestem za przerobieniem parkingów na płace targowe, jako konkurencję dla hipermarketów, a parkingi powinny być podziemne, zamiast zajmować miejsce w najkorzystniejszych infrastrukturalnie lokalizacjach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne