REKLAMA
ZAGŁOSUJ

MF: nie pracujemy nad likwidacją wspólnego rozliczenia oraz ulg na dzieci

2016-10-21 12:30
publikacja
2016-10-21 12:30

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad likwidacją wspólnego rozliczania się małżonków oraz ulg na dzieci - zapewnił resort w piątek w komunikacie. Według MF czwartkowe wypowiedzi w Sejmie wiceministra Leszka Skiby w tej sprawie zostały źle zinterpretowane.

fot. / / YAY Foto

"Ministerstwo Finansów informuje, że nie prowadzi prac zakładających likwidację ulg na dzieci oraz wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Wypowiedź wiceministra finansów Leszka Skiby została błędnie zinterpretowana przez dziennikarza. Pan minister, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłanki PO, stwierdził, że przy konstrukcji jednolitego podatku nie zostanie wykorzystany pomysł PO dzielenia dochodu przez liczbę osób w rodzinie (czyli rodziców i dzieci)" - napisano w komunikacie MF.

"Przedstawiane dotąd rozwiązania reformy podatków przygotowywane są przez zespół międzyresortowy w KPRM. Rząd premier Beaty Szydło już wprowadził wspierający rodziny program Rodzina 500+, nie ma więc potrzeby wprowadzania nowych prorodzinnych preferencji podatkowych" - dodano.

Skiba odpowiadał w czwartek w Sejmie m.in. na pytania poseł Izabeli Leszczyny z PO dotyczące planu wprowadzenia tzw. jednolitego opodatkowania. Leszczyna wskazała, że przed wyborami PO zaprezentowała koncepcję jednolitego podatku związanego bardzo silnie z jednolitym kontraktem na pracę. Projekt ten uwzględniał w podatku dochód na osobę w rodzinie, czyli jeśli pracowałoby dwoje rodziców, którzy mają pięcioro dzieci, to ich dochód dzielony byłby przez siedem.

Wiceminister przyznał, że w koncepcji, która była ogłoszona przed wyborami, rzeczywiście dochód był dzielony na osoby w rodzinie. "W sytuacji, w której PiS przygotowało kluczowy z punktu widzenia społecznego program 500+, to tym mechanizmem udało się osiągnąć ten najważniejszy cel, jakim jest wsparcie polityki prorodzinnej, ograniczenie nierówności społecznej, wsparcie osób, rodzin, które posiadają dzieci, wsparcie rodzin w procesie, w trudnym obowiązku wychowywania dzieci, tak żeby te osoby to wsparcie materialne mogły otrzymać od państwa" - mówił Skiba.

"Z tego powodu, wydaje się, nie jest kluczowe, aby łączyć ze sobą rozwiązania. Z jednej strony jest właśnie pewien podatkowy mechanizm dodatkowy - oprócz oczywiście naturalnej ulgi w podatku - ale ten dodatkowy element, jakim byłoby dzielenie tego na osobę w rodzinie, jest z 500+" - powiedział.

Wyjaśnił, że ministerstwo chce, aby program Rodzina 500+ i te instrumenty tworzyły całość. Chce także sprawdzić, po jakimś okresie funkcjonowania programu 500+, które mechanizmy warto jeszcze uzupełnić.

"Na pewno pojawi się też refleksja nad tym, jakie instrumenty podatkowe mogą te działania uzupełniać. Na pewno intencja jest taka, że to, co jest, czyli odliczenie na dzieci, pozostanie w tym mechanizmie jednolitej daniny" - podkreślił Skiba. (PAP)

mmu/ amac/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~zmiana_na_gorsze
Słyszałem konferencje Skiby na żywo, a te ciule chcą mi wmówić, że źle interpretuje jego słowa! Do pięt mi z wykształceniem nie dorastacie, a pouczać chcecie -jak mam rozumieć słowa? PiS to kwintesencja karłowatości i nieudolności. Chcieć może i chcą dobrze, ale nigdy celowo im nic na dobre nie wyszło. Jedynie Słyszałem konferencje Skiby na żywo, a te ciule chcą mi wmówić, że źle interpretuje jego słowa! Do pięt mi z wykształceniem nie dorastacie, a pouczać chcecie -jak mam rozumieć słowa? PiS to kwintesencja karłowatości i nieudolności. Chcieć może i chcą dobrze, ale nigdy celowo im nic na dobre nie wyszło. Jedynie przypadkiem.
~ga
Ponad polowa jedynaków otrzymuje 500 zl
~ag
rodzice jedynkaów, samotne matki które nie otrzymują dodatku oraz rodzice dzieci z ktrych starsze są juz pelnoletnie powinni wyjść na ulicę
~ag odpowiada ~azet
w pracy , mnie nikt nie daje za darmo musze zasówać żeby moje dziecko mogło cos dostać
~wswswsws
"W sytuacji, w której PiS przygotowało kluczowy z punktu widzenia społecznego program 500+, to tym mechanizmem udało się osiągnąć ten najważniejszy cel, jakim jest wsparcie polityki prorodzinnej, ograniczenie nierówności społecznej (...)" - NIEROWNOSC TO ZOSTALA WPROWADZONA, BO MOJE DZIECKO NIE DOSTAJE PIENIEDZY,"W sytuacji, w której PiS przygotowało kluczowy z punktu widzenia społecznego program 500+, to tym mechanizmem udało się osiągnąć ten najważniejszy cel, jakim jest wsparcie polityki prorodzinnej, ograniczenie nierówności społecznej (...)" - NIEROWNOSC TO ZOSTALA WPROWADZONA, BO MOJE DZIECKO NIE DOSTAJE PIENIEDZY, A INNE DZIECI DOSTAJA. GDZIE TU ROWNOSC ????
~wektor
Bo masz jedno dziecko a program jest dla tych co maja wiecej niz jedno!!! Nie rozumiesz celu tego programu.
~mat odpowiada ~wektor
kawaler karakan kartofel molesta kotów to obiecał?
Mam 3 dzieci i nie dostaje 500+ na żadne dziecko, a ich utrzymanie jest kosztowne, 2 skończyły 18 lat
~lol odpowiada ~mat
Jak skończyły 18 lat i dalej je utrzymujesz to coś ci nie wyszło

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki