MEN: płace zasadnicze nauczycieli wzrosną o 29-40 zł brutto

Płace zasadnicze nauczycieli wzrosną w tym roku, w zależności od stopnia awansu zawodowego, od 29 do 40 zł brutto - wynika z przygotowanego przez MEN projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Będzie to pierwszy wzrost płac nauczycieli od 2012 r.

(FORUM)

Projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Zawiera ono tabelę z kwotami minimalnych stawek określonych dla wszystkich czterech stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz poziomu ich wykształcenia. Najwyższe kwoty dotyczą nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym. Z Systemu Informacji Oświatowej wynika, że taki poziom wykształcenia ma ponad 90 proc. nauczycieli.

Z tabeli wynika, że wynagrodzenie nauczyciela stażysty będzie w tym roku wynosić 2294 zł brutto (oznacza to wzrost o 29 zł brutto), nauczyciela kontraktowego - 2361 zł brutto (wzrost o 30 zł brutto), nauczyciela mianowanego - 2681 zł brutto (wzrost o 34 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego - 3149 zł brutto (wzrost o 40 zł brutto).

Podniesienie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli jest skutkiem zwiększenia w ustawie budżetowej na 2017 r. kwoty bazowej służącej do wyliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Kwota bazowa w tym roku wynosi 2752,92 zł; jest wyższa od ubiegłorocznej o 1,3 proc.

Na wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście (m.in. za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagrody) - po zsumowaniu ich i wynagrodzenia zasadniczego wychodzi tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w ustawie Karta Nauczyciela.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty jest równe kwocie bazowej z ustawy budżetowej, nauczyciela kontraktowego - wynosi 111 proc. kwoty bazowej, nauczyciela mianowanego - 144 proc., a nauczyciela dyplomowanego - 184 proc.

Nauczycielskie związki zawodowe od lat podkreślają, że wysokość tzw. średniego wynagrodzenie jest odległa od tego, co naprawdę otrzymują nauczyciele, a o faktycznych ich zarobkach świadczy właśnie wysokość wynagrodzenia zasadniczego.

Samorządy mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenie zasadnicze wyższe niż wynika z rozporządzenia ministra edukacji.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia. Dlatego rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek ma wejść w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia.

W środę na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że w kwietniu przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Szefowa MEN wskazała, że od dwóch miesięcy pracuje zespół - składający się m.in. ze wszystkich związków zawodowych, samorządowców i przedstawicieli resortu, który pracuje nad statusem zawodowym pracowników oświaty. "Chcemy ten system uporządkować, a jednocześnie chcemy wskazać drogę do kolejnych podwyżek. Chcielibyśmy wskazać te podwyżki od 2018 r. W tym roku, tak jak wcześniej powiedziałam, waloryzacja" - przekazała szefowa MEN. (PAP)

dsr/ malk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~zadumany

Skutkiem ciągłego opluwania nauczycieli jest to, że nawet ci którym się chciało dobrze pracować, jakoś się odechciewa. To dla tych, którzy mają dzieci w szkole.

! Odpowiedz
1 0 ~peter

Nauczyciele oczywiście nic nie robią. Cholerne nieroby utrzymywani z naszych podatkiow. Powinni pracować w szkole 8 godzin dziennie. Od 8 do 16tej. Zebrania dla rodziców od 15 do 16. Spotkania indywidualne dla rodziców od 14 do 16 w wybrane dni tygodnia. Poza godzinami lekcyjnymi sprawdzanie prac, przygotowywanie się do lekcji itp tylko w w szkole. Koniec noszenia papierów i laptopa do domu, konieć śmieciowiska w domu, prac uczniów, z którymi nie wiadomo co zrobić (bo dane osobowe) a szkoła nawet nie zapewnia utylizacji poufnych materiałów. Koniec płatnych nadgodzin. Koniec pracy za darmo w domach, po godzinach. Koniec szkoleń w czasie prywatnym i za prywatne pieniadze. A co, za dobrze nauczyciele mają. Niech pracują jak inni. I wakacje tylko 5 tygodni w roku (26 dni) - tak jak wszyscy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Leon

Zebrania 15-16? Normalni ludzie są wtedy w pracy :)

! Odpowiedz
0 1 ~peter odpowiada ~Leon

No przecież chcecie, żeby nauczyciele pracowali jak inni bo mają za lekko. Od 8 do 16ej. Jak rodzic będzie chciał spotkać się z nauczycielem to weźmie wolny dzień. Proste.

! Odpowiedz
0 2 ~peter

Gratuluję nauczycielom. Mam nadzieję, że czują się docenieni. Rozumiem i szanuję "powołanie". Żonie oczywiście pogratulowałem. Mój 25-letni syn dostał ostatnio premię 7000 na rękę. W Polsce.

! Odpowiedz
0 2 ~zenek

Nie jestem nauczycielem, ale ta podwyżka może was w-ić. Po co drażnić nauczyciel, dać jak dla nadmurówki i nie chwalić się tym ochłapem.

! Odpowiedz
0 6 ~Beata

Pracuję w szkole 27 lat i spotkałam się z wieloma niepochlebnymi komentarzami nt. nauczycieli. Nie raz i nie dwa zastanawiałam się, dlaczego tak jest.? Doszłam do wniosku, że w każdym zawodzie są ludzie i ludziska i nie ma co psioczyć. Nasze społeczeństwo nie lubi ani n-li, ani lekarzy, urzędników, księży itp.
Zawód n-la jest trudny i nie ma co o tym dyskutować. Bo w dzisiejszych czasach wytrzymać z bezstresowo wychowywanymi dziećmi to nie lada sztuka, a dodając do tego dzisiejszych wszystkowiedzących i roszczeniowych rodziców to już istna mieszanka wybuchowa. Więc wszystkich, którzy psioczą i zachwycają się wysokością pensji polskiego nauczyciela zapraszam do szkoły!!!! ZARĘCZAM, że po tygodniu będą mieli dość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zosia

Oj tam, w citi to marzą o takich podwyżkach, o tym żeby zapłacili zaległe pieniądze za nadgodziny też ... i co? i nic? Czekają na prokuratora chyba.

! Odpowiedz
1 7 ~jj

Podwyżka 30 zł czyli 20 zł netto.... W sam raz, żeby wk..rwić.

! Odpowiedz
3 5 ~B64

A tych wszystkich co się wypowiadają niepochlebnie o nauczycielach to krasnoludki nauczyły czytać i pisać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.