REKLAMA

Wiceminister: MAP warunkuje zgodę na fuzję Orlenu z Lotosem od spełnienia trzech elementów

2020-10-16 11:40, akt.2020-10-16 12:13
publikacja
2020-10-16 11:40
aktualizacja
2020-10-16 12:13
FORUM

Ministerstwo Aktywów Państwowych zgodę na połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos warunkuje od spełnienia trzech elementów: efektów rozmów o wykonaniu warunków zaradczych, zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenia udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie połączonego podmiotu.

"Jesteśmy na etapie rozmów z podmiotami, które umożliwiłyby realizację środków zaradczych określonych przez Komisję Europejską. Dopiero jak będziemy znali szczegółowe warunki, będziemy mogli w pełni odpowiedzialnie powiedzieć, czy planowana transakcja jest korzystna z punktu widzenia Skarbu Państwa i łączących się podmiotów" - powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas podczas piątkowego posiedzenia komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych.

Wskazał, że druga istotna dla MAP kwestia to bezpieczeństwo energetyczne Polski.

"Gdyby pojawiły się jakiekolwiek zagrożenia w tym zakresie, to transakcji nie będzie" - zapewnił Gryglas.

Trzeci warunek określony przez MAP zakłada wzmocnienie pozycji kapitałowej Skarbu Państwa w PKN Orlen z obecnych 27 proc. udziałów w akcjonariacie.

"W wyniku tej transakcji będziemy chcieli doprowadzić do znacznego zwiększenia udziału kapitałowego Skarbu Państwa w połączonej grupie" - powiedział wiceminister aktywów państwowych.

Zbigniew Gryglas odniósł się także do zarzutów, że spełnienie warunków zaradczych określonych przez Komisję Europejską oznaczałoby sprzedaż na rzecz zewnętrznych podmiotów części aktywów Grupy Lotos.

"Nie ma mowy o żadnej ukrytej czy niekontrolowanej prywatyzacji, to będzie co najwyżej zamiana aktywów, a nie sprzedaż. Dzisiaj rynki europejskie są zabetonowane, trudno jest tam wejść Orlenowi. Dzięki wymianie aktywów może uzyskać istotną pozycję na jednym czy kilku rynkach europejskich i w ten sposób wzmocnić naszą grupę kapitałową i jej perspektywy rozwojowe" - powiedział.

W sierpniu w wywiadzie dla PAP Biznes prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oceniał, że uzgodnione z Komisją Europejską warunki zaradcze przy przejęciu Lotosu są optymalne i ich spełnienie nie pozbawia korzyści płynących z fuzji. Orlen skupia się obecnie na poszukiwaniu partnerów, a zdecydowanym priorytetem jest wymiana części aktywów Lotosu na aktywa z innych europejskich rynków.

14 lipca PKN Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen.

Środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii. Ma również udostępnić nowemu właścicielowi prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie głównych produktów tj. diesla, benzyny, paliwa lotniczego oraz LHO. Orlen zachowa prawo do podejmowania wszelkich strategicznych decyzji w odniesieniu do rafinerii w Gdańsku oraz będzie jej operatorem.

Warunki zaradcze obejmują też sprzedaż na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw 80 proc. sieci stacji Lotosu (389 istniejących stacji paliw i 14 umów dzierżawy nowych stacji).

MAP wyklucza sprzedaż aktywów Grupy Lotos podmiotom rosyjskim

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zgodzi się na sprzedaż aktywów Grupy Lotos podmiotom rosyjskim - poinformował wiceminister Zbigniew Gryglas.

Wiceminister Gryglas, podczas piątkowego posiedzenia sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych na pytanie, czy MAP zgodzi się na sprzedaż infrastruktury czy udziałów w rafinerii w Gdańsku jednej ze spółek rosyjskich, odpowiedział: "Nie będzie zgody na taką transakcję, w której nabywającym byłby podmiot, który budzi jakiekolwiek wątpliwości, którego działanie nie opiera się na rynkowych zasadach i który mógłby zagrażać interesom naszego państwa".

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jacek303
Akcje Lotosu wciąż spadają. Cena w czerwcu sięgała 67,60 zł a teraz odbija się od 30 zł za akcję. To efekt zamieszania z "fuzją". Przy zamianie akcji Orlenu na akcje Lotosu w posiadaniu Skarbu Państwa, ten ostatni nic finansowo nie zyskuje. Powstanie moloch trudny do zarządzania a nasz rynek zostanie jednak Akcje Lotosu wciąż spadają. Cena w czerwcu sięgała 67,60 zł a teraz odbija się od 30 zł za akcję. To efekt zamieszania z "fuzją". Przy zamianie akcji Orlenu na akcje Lotosu w posiadaniu Skarbu Państwa, ten ostatni nic finansowo nie zyskuje. Powstanie moloch trudny do zarządzania a nasz rynek zostanie jednak zmonopolizowany przez jedną dużą firmę naftową.
ruhe
To nie jest dobry czas na sprzedaż, w dodatku bardzo dobrze funkcjonującej firmy z krytycznego sektora. Ci ludzie z rządu i Wiejskiej nie nadają się nawet żeby zarządzać sklepem z odzieżą używaną.
drabio
Czyli poważnych ofert na Lotos brakuje.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki