Łon: Warto poszerzyć instrumentarium polskiej polityki pieniężnej i znieść podatek Belki

Warto poszerzyć instrumentarium polskiej polityki pieniężnej i pomyśleć o likwidacji podatku od zysków kapitałowych – uważa członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, w rozwoju polskiego rynku kapitałowego może pomóc dywersyfikacja oferty dla inwestorów, np. o fundusze zgodne z zasadami katolickiej nauki społecznej.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"W Japonii tamtejszy bank centralny, podejmując skupowanie jednostek inwestycyjnych, których bieżąca wycena związana była z natury rzeczy ze zmianami kursów akcji największych japońskich spółek, stał się niejako pewnym pionierem działań, które w przyszłości mogą być już standardem w polityce pieniężnej typowego banku centralnego. Z tego powodu warto śledzić wszelkie statystyki pokazujące zmiany struktury aktywów banków centralnych na całym świecie” – napisał Łon w wypowiedzi przesłanej PAP Biznes.

"Warto poszerzyć instrumentarium polskiej polityki pieniężnej. (…) Korporacje, których obligacje są nabywane, są po prostu bardzo duże i pochodzą z sektora pozafinansowego, to można powiedzieć, chcąc nie chcąc, że zarówno EBC, jak i Bank Anglii, a także Bank Japonii, wspierają rozwój największych korporacji (…). Biorąc powyższe rozwiązania pod uwagę uważam za zdroworozsądkową taką postawę, która każe upatrywać poszerzenie instrumentarium polityki pieniężnej NBP raczej za szansę, niż zagrożenie. Dzięki poszerzeniu takiego instrumentarium nasi rodacy mogliby moim zdaniem poczuć się jeszcze bardziej bezpiecznie niż obecnie. Choć i obecnie, trzeba to przyznać, bezpiecznie się już czują. Warto być może jednak ów poziom bezpieczeństwa jeszcze podwyższyć” – dodał.

Ekonomista nie wskazał, jakie nowe instrumenty mógłby wprowadzić NBP.

Zdaniem Łona, aktywność banków centralnych na rynku akcji będzie mogła się w przyszłości powiększać.

"Nie będę ukrywał, że może do tego dojść zwłaszcza w przypadku pojawienia się tendencji recesyjnych w światowej gospodarce. Oby do recesji nie doszło - tego życzę mieszkańcom Ziemi, a przede wszystkim mojej ziemskiej ojczyźnie Polsce. Natomiast trzeba jednak pamiętać, że wszystko jest możliwe i trzeba być starannie przygotowanym do zareagowania w przypadku pojawienia się różnych scenariuszy. O jednym z najbardziej dramatycznych wspomina 5 przepowiednia św. Bernadety Soubirous” – napisał.

Podatek Belki - więcej szkody niż pożytku

Wśród największych bolączek rynku kapitałowego regularnie wskazywany jest podatek Belki. Uderza on nie tylko w giełdowych inwestorów, ale i oszczędzających na lokatach ciułaczy. Czy w świetle rządowej polityki zachęcania do oszczędzania możemy sobie pozwolić na rezygnację z tego podatku i czy istnieją dla niego sensowne alternatywy?

Łon postuluje likwidację podatku od zysków kapitałowych.

"Rozwój polskiego rynku kapitałowego ma dla naszego kraju wielkie znaczenie. Dobrze, że on się już rozwinął. Warto jednak rozwinąć go bardziej. Można pomyśleć o likwidacji tzw. podatku Belki. Można chociażby zlikwidować opodatkowanie tym podatkiem zysków z tytułu lokat długoterminowych np. lokat 5-letnich i dłuższych. Chodziłoby tu o zniesienie opodatkowania zysków zarówno z lokat terminowych w bankach, jak również zysków z tytułu zmian cen obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek giełdowych. Wspominam o tym dlatego, że prawdopodobnie znów przyjdzie nam żyć w okresie ekstremalnie niskich stóp procentowych” – uważa ekonomista.

W ocenie Łona w rozwoju polskiego rynku kapitałowego mogłoby też pomóc pojawienie się w ofercie dla inwestorów strategii dotychczas w Polsce niestosowanych, na przykład funduszy działających zgodnie z zasadami katolickiej nauki społecznej.

"Polska jest krajem, w którym zamieszkuje ogromna liczba katolików, do których sam się zaliczam. Według danych portalu Aleteia blisko 90 proc. Polaków przyznaje się do katolicyzmu. Nadal jesteśmy najbardziej katolickim państwem Europy. Z tego powodu warto rozważyć wykorzystanie katolickiej nauki społecznej przy tworzeniu nowych funduszy inwestycyjnych” – napisał.

"W USA działa fundusz inwestycyjny Ave Maria. Jest to fundusz, który swoją politykę inwestycyjną stara się realizować w zgodności z zasadami katolickiej nauki społecznej. (…) Może warto w przyszłości utworzyć w naszym kraju fundusz Świętej Barbary? Fundusz ten mógłby prowadzić swą działalność przy wykorzystaniu wiedzy jakiejś rady społecznej, która mogłaby określać konkretne kryteria doboru spółek do funduszu” – dodał. (PAP Biznes)

tus/ tj/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 matpoz1

Panie Łon w nowoczesny kraju to może powstać fundusz kierujący się ideologią LPG, a nie jakimś tam katolicyzmem.

! Odpowiedz
8 23 panwitek

No naraził się facet nieźle. Prawdopodobnie kolejnej kadencji w RPP nie będzie.
Każdy milion na zakup głosów wyborczych potrzebny, a ten podatek będzie likwidował....
Jajcarz.
Prezydent nie dał rady oszustw na kredytach frankowych zlikwidować a co dopiero ten ekonomista...

! Odpowiedz
8 29 lampeduza

Hm, szacun! dobre zioło ... 5ta przepowiednia św Bernadetty?

! Odpowiedz
6 9 zenonn

https://gloria.tv/article/t7kpWfsrt7wW2fRhiphRMqdjY
1879 r.
Na całej ziemi nie pozostanie ani jedna rodzina żyjąca w biedzie i cierpiąca głód. Jeden na dziesięciu otrzyma moc leczenia schorzeń u tych, którzy go poproszą o pomoc. Po tych cudach słychać będzie głos radości od wielkiej liczby ludzi. Wiek XXI nazwany będzie „Drugim złotym okresem ludzkości"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 40 marxs

"Jego zdaniem, w rozwoju polskiego rynku kapitałowego może pomóc dywersyfikacja oferty dla inwestorów, np. o fundusze zgodne z zasadami katolickiej nauki społecznej"-hahaha a nie PISałem że ten operetkowy złodziejsko-narodowosocjalistyczny twór najpierw zbankrutuje a zaraz potem upadnie będzie wielkie szczęście jak do wojny domowej nie dojdzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 54 sztos1

ŁUNYJ I TEN BOSKI WYTRZESZCZ za 30000 pln co miech.

! Odpowiedz
18 58 konik_garbusek

W tym akurat przypadku problem jest w tym, ze wynurzeń Łona nikt nie traktuje poważnie.

! Odpowiedz
1 7 silvio_gesell

Nie zadowolisz.

! Odpowiedz
0 2 pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell

Pan Łon proponuje tez fundusz inwestycyjny kierujący się naukami Kościoła katolickiego. No nie zadowolisz :)

! Odpowiedz
6 31 misiosnechacz

Wszystko po to żeby nie było runu na bank. Jak człowiek weźmie lokatę na długi termin bez podatku to będzie ja trzymał. Niskie stopy i wysoka inflacja oznacza ucieczkę w złoto i towary i jeszcze wyższa inflację. Wszystko, żeby kasa była w bankach, a to musi się opłacać. Jak nie będzie to dopiero będzie lipa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,98% 3,9656
2019-09-20 22:59:00
EUR/PLN 0,55% 4,3607
2019-09-20 22:59:00
EUR/USD -0,21% 1,1020
2019-09-20 22:59:00
CHF/PLN 0,93% 3,9908
2019-09-20 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil