REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Lokator nadal pod ochroną, ale godziwy zysk dla właściciela

2006-08-30 09:09
publikacja
2006-08-30 09:09
Dodaj Bankier.pl w Google
Rząd przyjął projekt zmiany przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Zmiany według przedstawicieli resortu budownictwa podyktowane są koniecznością dostosowania zapisów ustawy do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, który przede wszystkim kwestionował ograniczenia w podwyżkach czynszów.

W chwili obecnej właściciele kamienic z lokatorami nie mogą podwyższać czynszów o więcej niż 3 proc. wartości odtworzeniowej chyba, że udowodnią istnienie wyjątkowych przesłanek uzasadniających podwyżki. Lokatorzy posiadają przy tym prawo kwestionowania podwyżek przed sądem.

Według orzecznictwa Trybunału takie uregulowanie zasad narusza zasadę równej dla wszystkich ochrony własności i praw majątkowych. Propozycje przygotowane przez rząd precyzują kiedy podwyżka powyżej 3 proc. wartości odtworzeniowej będzie uzasadniona, przede wszystkim, gdy przychody osiągane z nieruchomości nie będą pozwalały na pokrycie kosztów utrzymania, zwrot kapitału oraz uzyskanie zysku. Zwrot z kapitału zostanie jednak ograniczony do wysokości 1,5 proc. nakładów w skali rocznej. Lokatorzy nadal jednak będą mogli odmówić przyjęcia podwyżek, ale zostaną zobowiązani do wyrażenia tego na piśmie.

Właściciel otrzymuje prawo do godziwego zysku, projekt nie precyzuje jednak co oznacza takie stwierdzenie, czy np. obejmuje on np. koszty poniesione na obsługę finansową, kredytowanie inwestycji w nieruchomość. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany jeszcze bardziej komplikują relacje pomiędzy właścicielami i lokatorami, co może prowadzić do kolejnych konfliktów.

Na podstawie: „Gazeta Prawna”
E. Usowicz, „Znów zmiany w czynszach”
Źródło:
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Emil Stępień i Doda oskarżeni za „Dziewczyny z Dubaju” i „Grom”. Śledczy biorą na tapet „Pitbulla”
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki