REKLAMA

Litwa: od września zakup alkoholu tylko za okazaniem dokumentu

2016-06-30 16:15
publikacja
2016-06-30 16:15

Od września w większości centrów handlowych na Litwie alkohol będzie można kupić jedynie po okazaniu dokumentu tożsamości - przewiduje zawarte w czwartek porozumienie pomiędzy Litewskim Stowarzyszeniem Spółek Handlowych a ministerstwem zdrowia.

fot. cynoclub / / YAY Foto

Zakłada się, że nowy przepis zmniejszy sprzedaż alkoholu o 10-15 proc., co przełoży się na zmniejszone jego spożycie, zwłaszcza wśród młodzieży.

"Ta inicjatywa sprawi, że ludzie zaczną się zastanawiać, czy naprawdę potrzebują tej butelki piwa, wina lub innego trunku" - powiedział minister ochrony zdrowia Juras Pożela.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister wskazał na obecny wysoki poziom spożycia alkoholu w kraju. Odnotowujemy bardzo dużo przypadków przedwczesnych zgonów spowodowanych przez alkohol. Alkohol jest też przyczyną wielu przypadków przemocy w rodzinie - wskazał Pożela.

Ograniczenie sprzedaży alkoholu poprzez wymóg okazania dokumentu tożsamości nie jest na Litwie nową inicjatywą. Przed kilkoma laty wystąpiła z nią Maxima - litewska sieć handlowa, największa w krajach bałtyckich. Wówczas jednak pomysł się nie sprawdził, gdyż nie poparły go inne sieci.

Teraz porozumienie w celu zmniejszenia konsumpcji alkoholu podpisało siedem dużych sieci handlowych. Litewskie Stowarzyszenie Spółek Handlowych liczy na to, że wkrótce do umowy dołączą inni, m.in. Lidl, który na rynek litewski wszedł w maju, a także placówki żywienia zbiorowego, takie jak bary i kawiarnie.

Z danych Litewskiego Departamentu Statystyki wynika, że w 2014 roku na jednego mieszkańca kraju przypadało 14,2 litra spożytego czystego alkoholu.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~endi
Przymusowe obozy pracy dla notorycznych pijaków , a nie żadne ceregiele z dowodami osobistymi
~edw
Dobrze, więcej kupią w Polsce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki