Litwa: jak zachować się na wypadek wojny

Jak mają zachować się mieszkańcy Litwy na wypadek wybuchu wojny? Odpowiedzi na to i inne pytania udziela wydany z inicjatywy ministerstwa obrony poradnik zaprezentowany we wtorek w Wilnie.

 W tym roku wydatki Litwy na obronę wyniosą o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym (fot. iStockphoto /Thinkstock)

"Wydawnictwo to jest ważne w kontekście sytuacji wojskowej na Ukrainie, ale też ewentualnej wojny hybrydowej oraz innych sytuacji ekstremalnych" - powiedział podczas prezentacji poradnika minister Juozas Olekas.

Ponad 100-stronicowy poradnik szczegółowo opisuje, w jaki sposób mieszkańcy otrzymają informację o zagrożeniu, jak sami mogą przekazać informacje o sytuacjach ekstremalnych, co robić w przypadkach zagrożenia, jak się ewakuować, dokąd i jakie rzeczy ze sobą zabrać, w jaki sposób przyłączyć się do obywatelskiego ruchu oporu.

W formie elektronicznej poradnik wkrótce ma być dostępny na portalu resortu obrony Litwy, a w formie książkowej - w bibliotekach, szkołach, urzędach i organizacja pozarządowych.

Działania Rosji na Ukrainie spowodowały, że litewski Sejm w grudniu ub.r. zatwierdził pakiet poprawek do ustaw z zakresu obronności państwa, uściślając zasady użycia sił zbrojnych w czasie pokoju. Nowelizacje regulują wykorzystanie broni, materiałów wybuchowych i wojskowego sprzętu technicznego.

1 listopada litewska armia rozpoczęła formowanie jednostki szybkiego reagowania. Będzie się ona składać z dwóch batalionów piechoty (zmotoryzowanej i zmechanizowanej) oraz pododdziałów inżynieryjnego i rozpoznawczego, które niedawno uczestniczyły w międzynarodowej operacji w Afganistanie. Jednostka szybkiego reagowania ma liczyć łącznie ok. 2500 żołnierzy.

W tym roku wydatki Litwy na obronę wyniosą o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym. Zatwierdzony budżet przewiduje, że resort obrony otrzyma 427,5 mln euro, co stanowi równowartość 1,1 proc. PKB.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~endi

Armia szybkiego reagowania licząca 2500 żołnierzy - to jak odpust na wsi ....

! Odpowiedz
1 2 ~dolar

a w polsce jak, ręce do góry i prosić o łaskę najeźdźcę, można też strzelać z łuku w obronie polski ale nie z kuszy bo na nią już trzeba mieć specjalne pozwolenie buhaha chory kraj!

! Odpowiedz
2 4 ~asRT

jak się zachować ? dzwonić do Waszyngtonu i prosić o drukowane dolary oraz marines - oni to w filmach robią wszędzie z wrogiem jesień średniowiecza zatem to powinna mieć instrukcja. No fight call for barrack and $$$

! Odpowiedz
0 15 ~drwal

A jak mają zachować się Polacy na wypadek wybuchu wojny? Odpowiedzi na to i inne pytania udzieli dr.Ewa ?

! Odpowiedz
7 8 ~hehe

Uciekać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. :) Litwa już nie jest w koronie wiec ten artykuł jest nie na czasie.

! Odpowiedz
3 17 ~bezowijania

jak zachowac sie na wypadek RUSKIEJ AGRESJI , taki powinien byc tytuł , bo przecież Litwy nie zaatakuje Łotwa czy Polska , ani Litwa nie zaatakuje Polski czy Łotwy

! Odpowiedz
1 5 ~suwalszczanin

Tego nie wiesz.To zawistny naród

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil