REKLAMA

Leszczyński: PKN Orlen osiągnął w jednym kwartale taki zysk, jak przez osiem lat rządów PO-PSL

2021-10-28 15:49
publikacja
2021-10-28 15:49
Leszczyński: PKN Orlen osiągnął w jednym kwartale taki zysk, jak przez osiem lat rządów PO-PSL
Leszczyński: PKN Orlen osiągnął w jednym kwartale taki zysk, jak przez osiem lat rządów PO-PSL
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Tylko w jednym, trzecim kwartale 2021 r. PKN Orlen wypracował zysk 2,9 mld zł, czyli taki, jak przez osiem lat za rządów PO-PSL – powiedział w czwartek członek zarządu koncernu ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński. Jak zapewnił, PKN Orlen robi wszystko, aby ceny paliw w Polsce były jak najniższe.

PKN Orlen podał w czwartek, że w trzecim kwartale 2021 r. Grupa Orlen zanotowała przychody na poziomie 36,5 mld zł, czyli o 52 proc. wyższe niż przed rokiem, a zysk netto wyniósł w tym czasie 2,9 mld zł, to znaczy o 2,3 mld zł więcej niż rok temu.

„W trzecim kwartale 2021 r. PKN Orlen wypracował zysk 2,9 mld zł. To jest zysk taki, jaki przez osiem lat, do 2015 r. wypracował koncern. Czyli w jeden kwartał wypracowaliśmy zysk taki, jaki PKN Orlen wypracował przez osiem lat za rządów PO-PSL” – oświadczył podczas konferencji prasowej członek zarządu koncernu ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński.

Jak ocenił, „PKN Orlen jest tak silny, jak silna jest polska gospodarka”. Dodał jednocześnie, iż to, że polska gospodarka rozwija się obecnie bardzo dynamicznie i powoduje, że także koncern może bardziej się rozwijać i zarabiać. „W tak dobrym wyniku na pewno pomogła nam również likwidacja przez obecny rząd szarej strefy. Dzięki temu nie mafie paliwowe, tylko PKN Orlen, cała branża paliw w Polsce, może generować wyższe zyski” – podkreślił Leszczyński.

Członek zarządu PKN Orlen ds. Finansowych Janusz Szewczak zwrócił uwagę, że trzeci kwartał 2021 r. dla koncernu „to kolejny kwartał z rekordowymi wynikami”. „Te wyniki, które osiągnęliśmy, te rekordowe wyniki w trzecim kwartale, one są przede wszystkim efektem sprawnego, dobrego zarządzania spółką, a nie wynikają ze wzrostu marż czy w ostatnich dniach ze wzrostu cen paliw” – zaznaczył.

Według Szewczaka, wynik EBITDA LIFO Grupy Orlen za trzeci kwartał na poziomie 4,3 mld zł, czyli o 2,3 mld zł więcej niż rok wcześniej, „jest bardzo dobrze zbilansowany”, dlatego, że wszystkie cztery główne segmenty – rafineria, petrochemia, energetyka i detal – „wnosiły praktycznie po równo, wypracowując mniej więcej po 1 mld zł”. „To jest kolejny dowód na to, że warto było tworzyć koncern multienergetyczny, że to się opłaca i że ta filozofia naszej grupy PKN Orlen była właściwa” – ocenił.

Szewczak podkreślił, że w trzecim kwartale 2021 r. na inwestycje w Grupie Orlen przeznaczono „ogromną kwotę – 2,5 mld zł”. Przypomniał, że za dziewięć miesięcy tego roku nakłady inwestycyjne wyniosły tam 6,6 mld zł, przy zakładanej na cały rok wielkości 9,5 mld zł.

„Bardzo dokładnie analizujemy wszystkie inwestycje. Przeglądamy je, oceniamy pod kątem tego, jaka jest proporcja kosztów, a widzimy, jak gwałtownie rosną koszty przecież wszystkich surowców, nawet takich, które wydawało się, że nie mamy z nimi problemu, i cement, i stal, i drewno, właściwie wszystkie te ceny poszybowały” – mówił Szewczak.

Z kolei członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju zapewnił, że koncern robi obecnie wszystko, aby ceny paliw w Polsce były jak najniższe. Zwrócił przy tym uwagę, że aktualnie na światowych rynkach odnotowywane są bardzo wysokie ceny ropy naftowej. Dodał, że znaczący wpływ na rosnące ceny tego surowca mają także wysokie ceny gazu. „Zakładamy, że w przyszłości te ceny ropy naftowej nie będą już rosły, że w kolejnych kwartałach będą na podobnym poziomie” – zaznaczył Leszczyński.

Pytany czy PKN Orlen przewiduje obniżenie marży rafineryjnej na produkty naftowe w związku z dużym wzrostem cen paliw na stacjach, członek zarządu ds. rozwoju odparł, że koncern generuje marże na bardzo podobnym poziomie w każdym kwartale, przy czym w ostatnim kwartale marża paliwowa w Polsce była nawet niższa niż w ubiegłych kwartałach.

„Pracujemy, robimy oczywiście wszystko, żeby ceny paliw w Polsce były jak najniższe” – oświadczył Leszczyński. Dodał, że PKN Orlen jest „znaczącym graczem na rynku paliwowym w Polsce, ale nie jedynym”. Wspomniał przy tym, że w naszym kraju ceny paliw są jednymi z najniższych w Europie. „W chwili obecnej tylko w Bułgarii i Rumunii ceny benzyn i oleju napędowego są niższe niż w Polsce” – zaznaczył.

Członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych odpowiadając na pytanie o proces fuzji z Grupą Lotos i wybór partnera do tego przedsięwzięcia, zapewnił, że jest to istotny element strategii, budowy koncernu multienergetycznego. „On jest kontynuowany, jest coraz bliżej finalizacji. Oczywiście mamy świadomość tego, że decyzje ostateczne podejmuje Komisja Europejska” – powiedział Szewczak.

I dodał: „Rozmawiamy z różnymi partnerami, nadal. Chcemy wynegocjować najlepsze warunki. To nie jest proste w sytuacji zupełnie przecież dzisiaj szalejących cen energii na świecie i właściwie ogromnej nadal niepewności na rynkach gospodarczych i finansowych po części”.

Do 14 listopada PKN Orlen, który planuje przejąć Grupę Lotos, ma czas na przekazanie do Brukseli planu wypełnienia środków zaradczych wyznaczonych w lipcu 2020 r. Chodzi m.in. o zbycie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, a także o sprzedaż 9 składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki oraz o sprzedaż 389 stacji paliw w Polsce, stanowiących blisko 80 proc. sieci Lotos.

Szewczak przyznał, iż po przekazaniu przez PKN Orlen niezbędnych dokumentów i uzgodnień, cały proces decyzyjny Komisji Europejskiej może potrwać, jak ocenia koncern, około trzech miesięcy.

„Ale to oczywiście jest tylko nasze przewidywanie. Tu Komisja Europejska ma absolutnie swobodę w tym zakresie. Liczymy na to, że dojdzie do pozytywnego zakończenia tego bardzo trudnego procesu połączeniowego” – oświadczył Szewczak. I jednocześnie zastrzegł: „oczywiście konkretnego terminu zamknięcia tej transakcji my sami nie możemy wskazać, to jest w ogromnej mierze zależne od samej procedury, czasu trwania decyzji ze strony Komisji Europejskiej”. (PAP)

mb/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (28)

dodaj komentarz
gryfindor
Skoro jest tak cudownie, to proszę pomyśleć o mniejszej marży na paliwa. Wtedy uwierzę.
zenekd
Trzęsie mnie jak to czytam. 80$ za 180L to coś koło 1,40zł za Litr. A na wschód od Polski jest już tylko taniej.
next3
Jak zrobią paliwo po 7 zł, to ukradną z naszych kieszeni jeszcze więcej...
men24a
Chorzy na syndrom Tourette'a protestują przeciwko łączeniu wulgaryzmów Obajtka z chorobą: „Jak podliczył dziennikarz W. Czuchnowski,w dwugodz. nagraniu Człowiek Wolności tyg "Sieci" użył słowa k... 253 razy,ch... 55 razy,pier...ę 42 razy i jeb...ć 36 razy”

Ot elyta narodu. Obajtek chyba ma ponad
Chorzy na syndrom Tourette'a protestują przeciwko łączeniu wulgaryzmów Obajtka z chorobą: „Jak podliczył dziennikarz W. Czuchnowski,w dwugodz. nagraniu Człowiek Wolności tyg "Sieci" użył słowa k... 253 razy,ch... 55 razy,pier...ę 42 razy i jeb...ć 36 razy”

Ot elyta narodu. Obajtek chyba ma ponad 30 nieruchomości. Ojciec malarz pokojowy, matka krawcowa i parę działek dali synowi i dom mu budowali. A jeszcze drugi syn był przecież
jarekzbyszek
Drugi syn to kompletny nieudacznik, całe życie na utrzymaniu żony. Ale jak brat zrobił go szefem Lasów Państwowych w Gdańsku, to kopnął żonę i znalazł sobie kochankę (Własną sekretarkę). Obaj asy pierwszej klasy.
koperytko
Dla lemingozy z IQ 50 wyznacznikiem ceny paliwa jest tylko cena ropy, a nie też cena USD. Pkn zarabia i zarabiał tylko na dyferencjale ropy Brent i Ural plus zarządzanie i nie pozwalanie na dojenie pkn przez firmy pasożyty zarządzane przez rodziny POlitykow
jarekzbyszek
To mówi IQ 10. Cena dolara w 2015 była podoba do dzisiejsze 4 zł. Na dyferencjale się nie zarabia. Różna cena ropy wynika z kosztów przetworzenia i ilości otrzymanych produktów finalnych. Dojenie przez prawicę nie mieści się żadnej skali. To nie tylko niekompetentna Dojna Zmiana, ale zakup Energii aby pokryć jej miliardy zł strat.
koperytko odpowiada jarekzbyszek
Lemingozy z IQ 50 znowu pokazała swoją inteligencję. W 2015 roku baryłka była za 50 USD. Na dyferencjale się zarabia. To jest różnica w cenie na której Orlen zarabia. Energa wykazuje zysk - lemingozy do kwadratu
pstrzezek
"PKN Orlen robi wszystko, aby ceny paliw w Polsce były jak najniższe" Czyli tłumacząc na polski, nasza firma robi wszystko aby nasz przychód był jak najniższy. Jak można pi..dolić takie głupoty będąc reprezentantem firmy? Ja rozumiem że chodzi o włażenie w odwłok obecnej władzy ale Orlen przepija kolejne "PKN Orlen robi wszystko, aby ceny paliw w Polsce były jak najniższe" Czyli tłumacząc na polski, nasza firma robi wszystko aby nasz przychód był jak najniższy. Jak można pi..dolić takie głupoty będąc reprezentantem firmy? Ja rozumiem że chodzi o włażenie w odwłok obecnej władzy ale Orlen przepija kolejne dno absurdu i lizusostwa
men24a
Jeszcze nigdy Orlen nie był tak zadłużony. Za ostatnie 6 lat zadłużenie wzrosło o ponad 10 mld zł. A dojenie obywateli c. d.
A na inflację nie mają wpływu, czynniki zewnętrzne.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki