Ławrow: Rozmowy pokojowe ws. Syrii zaczną się jeszcze w tym miesiącu

Rozmowy pokojowe między rządem Syrii, a walczącymi z nim rebeliantami rozpoczną się zgodnie z planem jeszcze w tym miesiącu - zapewnił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, po rozmowie z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

Szefowie dyplomacji spotkali się w Zurychu w Szwajcarii, gdzie rozmawiali na temat konfliktu zbrojnego w Syrii, a także zaplanowanych na 25 stycznia w Genewie rozmów pokojowych.

Ławrow podkreślił, że razem z Kerrym nie zakładali scenariusza, w którym do rozmów pokojowych by nie doszło. Obaj politycy wyrazili jednocześnie nadzieję, że rozwiązany zostanie problem dotyczący stron mających wziąć udział w rozmowach, które mają się odbyć pod auspicjami ONZ.

"Nie mamy zamiaru przekładać terminu rozmów ze stycznia na luty. To wspólne stanowisko Rosji i Stanów Zjednoczonych i jesteśmy pewni, że w najbliższych dniach stycznia rozpoczną się negocjacje" - mówił Ławrow. Zwrócił uwagę, że podczas tych rozmów będzie trzeba rozwiązać wiele istotnych dla pokoju w Syrii kwestii. Dlatego należy przygotować się, że negocjacje "potrwają długo".

Departament Stanu poinformował, że podczas rozmowy z Ławrowem Kerry zaapelował do Rosji o wykorzystanie jej dobrych stosunków z władzami w Damaszku w celu przekonania prezydenta Baszara el-Asada do "zapewnienia natychmiastowego, niezakłóconego i nieprzerywalnego dostępu humanitarnego do wszystkich potrzebujących Syryjczyków". Odniesiono się tu m.in. do sytuacji w oblężonym mieście Madaja, w którym panuje głód.

Agencja Associated Press przypomina, że kontrowersje dotyczą głównie wskazania, które grupy rebeliantów walczących z Asadem należy uznać za terrorystów i nie dopuścić do rozmów w Genewie. Zapytany o tę sprawę Ławrow zwrócił uwagę, że kształt delegacji będzie zależeć "głównie" od specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury.

Rzeczniczka Mistury, Jessy Chahine, nie skomentowała w środę słów szefa rosyjskiego MSZ. Podkreśliła jednak, że specjalny wysłannik ONZ "ciągle prowadzi konsultacje" ws. zbliżających się negocjacji.

W Zurychu Ławrow i Kerry rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie i o postępach we wprowadzaniu w życie postanowień z Mińska, które miały doprowadzić do deeskalacji konfliktu - powiedział rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

AP przypomina, że Rosja i Iran wspierają prezydenta Asada, natomiast jego przeciwnicy są popierani m.in. przez Arabię Saudyjską i inne państwa arabskie.

Po zakończeniu spotkania w Zurychu Kerry udał się do Davos, aby wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym.(PAP)

lm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil