REKLAMA
WEBINAR

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym

2023-06-03 06:46
publikacja
2023-06-03 06:46

"Ekstremalna podatność na zapalenie" - tak oceniania jest ściółka w części regionów Polski. Przed dużym zagrożeniem pożarowym w sobotę i w niedzielę ostrzega Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. 

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym
fot. Xavier Mascarenas / / ZUMA Press

Na mapie opublikowanej przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa duża część kraju pokryta jest kolorem czerwonym oznaczającym duże zagrożenie pożarowe. Czerwień dominuje w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

"W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" – wyjaśnia instytut w komunikacie przekazanym PAP.

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu przewiduje, że w związku ze spodziewanymi w najbliższych dniach wysokimi temperaturami zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju.

W ocenie IBL lokalnie występujące opady w nieznacznym stopniu wpłyną na ograniczenie zagrożenia przy czym zmniejszenie zagrożenia będzie lokalne i krótkotrwałe.

Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

"Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od +niewinnego+ niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - czytamy.

Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

W ostatnich dniach, czyli od 27 do 31 maja strażacy wyjeżdżali do 40-60 pożarów w lasach dziennie.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju – ponad 1 tys. W analogicznym czasie 2022 roku doszło do 3 tys. 690 pożarów w lasach.

autor: Wojciech Kamiński

wnk/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Lasy Państwowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki