Kuwejt znosi ograniczenia importowe na polski drób

Władze Kuwejtu podjęły decyzję o zniesieniu od 30 marca br. zakazu importu drobiu z Polski, wprowadzonego w związku z wystąpieniem w naszym kraju grypy ptaków - poinformowało ministerstwo rolnictwa, powołując się Ambasadę RP w Kuwejcie.

W związku z tym przestał obowiązywać, trwający od 26 stycznia 2020 r., zakaz wwozu do Kuwejtu mięsa drobiowego pochodzącego od wszystkich gatunków drobiu oraz produktów pochodnych, w tym jaj/produktów jajecznych (świeżych, chłodzonych, mrożonych, przetworzonych termicznie) - wyjaśnił resort.

Jednak - jak zaznaczyło ministerstwo - przy certyfikacji produktów eksportowanych z Polski do Kuwejtu należy pamiętać, że niektóre obszary administracyjne w Polsce nadal objęte są restrykcjami w związku z ostatnimi ogniskami grypy ptaków HPAI (obszar zapowietrzony i zagrożony). Takie restrykcje wynikają z unijnych przepisów - dodano.

Ostatnie ognisko ptasiej grypy w naszym kraju wykryto pod koniec marca w miejscowości Muszkowo, w gminie Krzeszyce, w powiecie sulęcińskim w Lubuskiem. Znajdowało się w nim ok. 29 tys. indyków rzeźnych.

Ptasia grypa w Polsce wystąpiła pod koniec grudnia 2019 r. Dotychczas wykryto 35 ogniska tej choroby, z czego 32 w tym roku. Obecność wirusa stwierdzono w połowie województw w kraju. Jest to choroba wirusowa groźna przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Obecny podtyp wirusa H5N8, który wywołuje chorobę w polskich hodowlach, nie jest groźny dla ludzi.

autor: Anna Wysoczańska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil