Kursy walut po wyborach. Euro po 4,29 zł

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego nie odbiły się kursach głównych walut. Ekonomiści uważają wyniki wyborów za neutralne.

W wczesnym popołudniem rano kurs euro wynosił 4,2904 zł, zaś kurs dolara sięgał 3,833 zł. Leżący u podłoża obu kursów stan pary EUR/USD utrzymywał się w pobliżu 1,12 USD – sytuacja ta jest pokłosiem wydarzeń z czwartkowego popołudnia.

(Bankier.pl)

Kurs franka szwajcarskiego kształtował się poniżej 3,82 zł i był o 2 gr niszy od czwartkowego szczytu. Z kolei kurs funta brytyjskiego, przyduszony sytuacją na tamtejszej scenie politycznej, obniżył się do 4,86 zł.

Analizując dziś rynkową sytuację, warto pamiętać, że dni wolne mają dwa ważne z globalnej perspektywy kraje: Stany Zjednoczone (Dzień Pamięci) oraz Wielka Brytania (Wiosenne Święto Bankowe).

W komentarzach ekspertów przewija się teza, według której rynek walutowy nie zareagował zbyt żywiołowo na wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W przypadku Polski podkreśla się, że zwycięstwo PiS ogranicza szansę na zwiększenie wydatków publicznych przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

- Dane te pozwalają wyciągać już pewne wnioski przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi oraz sugerują możliwość wyhamowania luzowania fiskalnego – napisał w porannym komentarzu Konrad Ryczko z DM BOŚ.

- Mocny wynik PiS i wyraźna przewaga nad koalicją opozycyjną oznaczają niższe ryzyka dla finansów publicznych (spirala kosztownych obietnic przed wyborami do parlamentu staje się mniej prawdopodobna) – napisał na Twitterze Piotr Bujak z PKO BP.

- Naszym zdaniem tylko 5-procentowa porażka PiS z Koalicją Europejską doprowadziłaby do nerwowych reakcji, więc jesteśmy daleko od tego scenariusza. PiS będzie trzymał się obietnicom wydatków z lutego (ok. 1,6 proc. PKB) i raczej powstrzyma się od kolejnych. Obietnice zostały złożone awansem, lecz płatności będą następować w kolejnych miesiącach, więc partia będzie mogła korzystać na tym przed wyborami w październiku bez dodatkowych wydatków – napisał Rafał Benecki z ING.

Również w kontekście europejskim wybory nie przynoszą przełomowych zmian.

- Wstępne oceny głosowania wskazują, iż partie proeuropejskie będą mogły liczyć na 2/3 miejsc w PE. Spadek poparcia dla centroprawicy i centrolewicy przyniósł podbicie głosów dla zielonych oraz liberałów, co teoretycznie może utrudniać proces budowania większości gdyż dotychczasowa koalicja EPP i S&D ma zbyt mało miejsc. Warto na pewno odnotować zwycięstwo Marie Le Pen we Francji, niemniej szeroki ruch anty-unijny nie zdołał uzyskać wystarczającego poparcia w PE. Ponadto otrzymaliśmy potwierdzenie problemów CDU/CSU w Niemczech – dodaje Ryczko.

Więcej komentarzy ekonomistów przeczytasz w tym artykule.

/mz

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,03% 3,8827
2019-11-22 08:19:00
EUR/PLN 0,05% 4,2986
2019-11-22 08:18:00
EUR/USD 0,08% 1,1071
2019-11-22 08:19:00
CHF/PLN -0,03% 3,9100
2019-11-22 08:18:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil