REKLAMA

RPP upiera się, że inflacja jest „przejściowa”. Złoty traci

2021-06-10 09:47
publikacja
2021-06-10 09:47
RPP upiera się, że inflacja jest „przejściowa”. Złoty traci
RPP upiera się, że inflacja jest „przejściowa”. Złoty traci
fot. Zwiebackesser / / Shutterstock

Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz okazała swój upór w trwaniu w polityce zerowych stóp procentowych. Rozczarowujący komunikat RPP sprawił, że złoty osłabił się względem euro.

- Biorąc pod uwagę źródła i oczekiwany przejściowy charakter przekraczania przez inflację celu NBP, a jednocześnie uwzględniając niepewność dotyczącą trwałości i skali ożywienia gospodarczego, NBP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie – podsumowano w środowym komunikacie RPP.

Tymczasem na rynku wielu liczyło, że Rada chociaż zmieni retorykę, sygnalizując choćby niewielką podwyżkę stóp procentowych w kolejnych miesiącach.  Okazało się jednak, że większość w RPP wciąż nie chce przyjąć do wiadomości faktu uporczywości inflacji i jej krajowego pochodzenia.  Paradoksalnie, lekceważąc inflację i odmawiając znormalizowania poziomu stóp procentowych Rada sama nakręca oczekiwania na jeszcze wyższą inflację w przyszłości.

Trudno się dziwić, że reakcja rynku walutowego była negatywna dla złotego. W czwartek rano kurs euro wynosił 4,4780 zł i był o prawie grosz wyższy niż dzień wcześniej. W środę, po publikacji komunikatu RPP euro podrożało o ok. dwa grosze.

W górę poszły także notowania pozostałych głównych walut. W czwartek rano dolar amerykański kosztował 3,6813 zł i był o ponad grosz droższy niż dzień wcześniej. Frank szwajcarski wyceniany był na 4,1046 zł, o ponad grosz wyżej niż w środę i już o 5 groszy więcej niż tydzień temu. Funt brytyjski zyskiwał pół grosza, osiągając cenę 5,1815 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
zosia3005
W USA inflacja 5% ... chyba też przejściowo .. :-))
demeryt_69
Wreszcie dziecko piszesz z sensem - tak trzymać :)
godojoshi
Przejściowo, przez 5 lat przynajmniej...
friedens
Niemal zerowe stopy procentowe z oficjalną inflacją 5 proc.r/r są dziś najbardziej ujemne na świecie. Taki los zgotowała obywatelom partia, mieniąca się prawą, sprawiedliwa, konserwatywną i prawicową. A to jeszcze nie koniec, bo tak samo o przejściowej inflacji i jej dobroczynnum wpływie na gospodarkę zapewniano Niemal zerowe stopy procentowe z oficjalną inflacją 5 proc.r/r są dziś najbardziej ujemne na świecie. Taki los zgotowała obywatelom partia, mieniąca się prawą, sprawiedliwa, konserwatywną i prawicową. A to jeszcze nie koniec, bo tak samo o przejściowej inflacji i jej dobroczynnum wpływie na gospodarkę zapewniano w PRL i opowiada się do dziś w komunistycznej Wenezueli.
godojoshi
To jest partia narodowo-socjalistyczna, więc czemu się dziwić. Ich wyborcy generalnie to ludzie starsi bądź niższa warstwa społeczna - większość z nich rozumie tylko pojęcia 500+, 13 i 14 emerytura. Nawet jak mają jakieś oszczędności (a emerycie często mają i to wcale nie takie małe), to i tak niczego nie To jest partia narodowo-socjalistyczna, więc czemu się dziwić. Ich wyborcy generalnie to ludzie starsi bądź niższa warstwa społeczna - większość z nich rozumie tylko pojęcia 500+, 13 i 14 emerytura. Nawet jak mają jakieś oszczędności (a emerycie często mają i to wcale nie takie małe), to i tak niczego nie rozumieją.
itso_argumentum_ad_ignorantiam odpowiada godojoshi
''niczego nie rozumieją.'' na pewno więcej rozumieją niż młodzi bo nie takie inflacje przeżyli
pippin
Jak ktos sledzi sytuacje na swiecie to widzi, ze wszystkie banki jada tym samym scenariuszem.Nawet tlumaczenie takie samo..Przypadek???
itso_argumentum_ad_ignorantiam
Czyli jakiś terrorysta trzyma zakładników
friedens
Czy kancelarie prawne, np. te reprezentujące frankowiczów, podjęłyby się reprezentowania osób tracących oszczędności życia przez inflację? Takiej sytuacji nie było w III RP, by art. 227 Konstytucji, mówiący o stabilności cen i dbaniu o wartość złotego, był ignorowany i łamany. Gdzie jest NIK, prokuratura, sądy?Czy kancelarie prawne, np. te reprezentujące frankowiczów, podjęłyby się reprezentowania osób tracących oszczędności życia przez inflację? Takiej sytuacji nie było w III RP, by art. 227 Konstytucji, mówiący o stabilności cen i dbaniu o wartość złotego, był ignorowany i łamany. Gdzie jest NIK, prokuratura, sądy? Za co pisowski zarząd NBP i pisowska RPP biorą pieniądze podatników, przecząc oczywistym faktom, że źródła inflacji są skutkiem polityki rozdawnictwa pustego pieniądza przez PiS, czyli też przez pisowski NBP, który drukuje banknoty na podstawie śmieciowych papierów dłużnych, emitowanych przez PFR i BGK. Za Tuska baryłka ropy była ponad dwukrotnie droższa, a inflacji nie było, bo nie było dodruku pustego, inflacyjnego pieniądza!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki